Wojna Izraela z Hamasem. ONZ: 400 tysięcy mieszkańców Strefy Gazy uciekło z domów

Przeszło 400 tysięcy Palestyńczyków ze Strefy Gazy opuściło swoje domy w obawie przed działaniami wojennymi. Takie dane przedstawiło biuro humanitarne ONZ, OCHA. W komunikacie chodzi o osoby wewnętrznie przesiedlone (IDP). Liczba ta się powiększa.

2023-10-14, 07:20

Wojna Izraela z Hamasem. ONZ: 400 tysięcy mieszkańców Strefy Gazy uciekło z domów
Mieszkańcy Gazy ewakuują się z miasta. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, OCHA) poinformowało, że dziesiątki tysięcy Palestyńczyków uciekły na południe strefy po tym, jak izraelska armia wezwała cywilów z północy do ewakuacji.

Sobota to ósmy dzień wojny Izraela przeciwko palestyńskiemu Hamasowi. Armia Izraela rozpoczęła 7 października operację Żelazne Miecze, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne Hamasu, przeprowadzone tego dnia ze Strefy Gazy. Według najnowszych informacji, w Izraelu wskutek ataków Hamasu zginęło ponad 1,3 tys. osób, a w izraelskich odwetowych nalotach na Strefę Gazy - 1,8 tys.

Uderzenie Hamasu skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród obywateli Izraela od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. 

OCHA to organ ONZ założony 19 grudnia 1991 w wyniku przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji nr 46/182. Jego zadaniem jest koordynowanie działań z zakresu pomocy humanitarnej oraz reakcji na sytuacje kryzysowe i klęski żywiołowe.

REKLAMA

Sekretarz generalny ONZ na temat sytuacji w Gazie

- Sytuacja w Strefie Gazy osiągnęła "nowy niebezpieczny poziom" - oświadczył w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że jest w stałym kontakcie z przywódcami regionalnymi, aby skupić się na sposobach ograniczenia cierpień ludności palestyńskiej.

- Potrzebujemy natychmiastowego dostępu pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy, abyśmy mogli dostarczyć paliwo, żywność i wodę każdemu potrzebującemu. Nawet wojny mają swoje zasady - powiedział Guterres.

Według Guterresa ONZ współpracuje z Izraelczykami i Egiptem, aby uzyskać pomoc i stworzyć bezpieczne strefy dla ludności cywilnej.

 Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oświadczył w piątek, że ewakuowanie na południe Strefy "wszystkich cywilów" z miasta Gazy, to "bardzo trudne wyzwanie". Dodał, że chodzi o miliony osób, żyjących w "bardzo gęstym, zurbanizowanym otoczeniu, będącym już strefą walk". Kirby zwrócił uwagę, że Izrael, który zażądał od mieszkańców północnej części regionu, by ewakuowali się na południe Strefy, "stara się oddalić cywilów od zagrożeń i w sposób sprawiedliwy (w porę) ich ostrzec" - relacjonuje AFP. W środę Kirby zapewnił, że USA będą kontynuować pomoc humanitarną dla Palestyńczyków, bo "oni nic złego nie zrobili" i nie mają nic wspólnego z Hamasem.

REKLAMA

"Palestyńczycy są również ofiarami. Nie prosili o to. Nie zaprosili do siebie Hamasu i nie powiedzieli: zaatakujcie Izrael" - zaznaczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego

IAR/PAP/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej