Iran: nastolatka pobita przez policję moralności jest w stanie śmierci mózgowej. Jej matka została aresztowana

W niedzielę agencja Reutera w oparciu o doniesienia irańskich mediów państwowych, poinformowała, że "16-letnia Armita Geravand, która na początku października została pobita przez funkcjonariuszy irańskiej policji obyczajowej, znajduje się w stanie śmierci mózgowej".

2023-10-22, 16:36

Iran: nastolatka pobita przez policję moralności jest w stanie śmierci mózgowej. Jej matka została aresztowana
Iran: nastolatka pobita przez policję moralności jest w stanie śmierci mózgowej.Foto: Borna_Mirahmadian / Shutterstock/Twitter

"Informacje na temat stanu zdrowia Armity Geravand wskazują, że pomimo wysiłków personelu medycznego jest ona w stanie śmierci mózgowej" - przekazały media irańskie.

Iran. Sprzeczka z policją obyczajową

Według oficjalnej wersji, głoszonej przez irańskie środki masowego przekazu, nastolatka miała zasłabnąć po wejściu do pociągu metra w Teheranie. Opozycyjny portal "Iran International" podał jednak, że w pociągu doszło do sprzeczki z policją obyczajową, której funkcjonariusz pchnął ją tak, że uderzyła głową w słupek i straciła przytomność.

Powodem zatargu był brak hidżabu zakrywającego włosy - w myśl surowych reguł wprowadzonych przez irańskich ajatollahów kobiety nie mogą pojawiać się w miejscach publicznych z odsłoniętymi włosami.

Jedna z organizacji praw człowieka opublikowała zdjęcie z oddziału intensywnej terapii ze znajdującą się w śpiączce dziewczyną i poinformowała, że telefony wszystkich członków jej rodziny zostały skonfiskowane. Zdaniem portalu w międzyczasie siły bezpieczeństwa otoczyły szpital, aby uniemożliwić ludziom gromadzenie się i protesty.

REKLAMA

Mahsa Amini

Władze - jak skomentował "Iran International" - radzą sobie z sytuacją dokładnie tak samo, jak w przypadku Mahsy Amini - młodej kobiety, która zmarła w ubiegłym roku po zatrzymaniu za niewystarczająco szczelne zakrycie włosów. Jej śmierć była początkiem fali krwawo tłumionych protestów.

Zatrzymano dziennikarkę, która chciała opisać wypadek, a oficjalne media opublikowały nagranie rodziców Armity. Irańskie władze wielokrotnie publikowały wymuszone wywiady z rodzinami ofiar, które zginęły podczas tłumienia protestów.

5 października irańsko-kurdyjska grupa praw człowieka Hengaw poinformowała, że matka Armity została aresztowana.

W niedzielę podano także, że Irański Sąd Rewolucyjny wydał długoletnie wyroki więzienia dla dwóch dziennikarek, które opisywały historię zabitej w ubiegłym roku 22-letniej Iranki Mashy Amini. Dziennikarki Elaheh Mohammadi oraz Nilufar Hamedi zostały skazane odpowiednia na 12 oraz 13 lat więzienia.

REKLAMA

Jak przekazały irańskie media, zarzuty postawione kobietom dotyczą głównie "współpracy z rządem USA", za co otrzymały wyroki sześciu i siedmiu lat więzienia. Uznane zostały również za winne spisku wymierzonego w bezpieczeństwo państwa oraz działań propagandowych.

Czytaj także:

PAP/IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej