"Chodzi o zmniejszenie roli NATO w Europie". Beata Szydło o zmianach w traktatach europejskich

Europoseł PiS Beata Szydło stwierdziła, że twórcy zmian w traktatach europejskich zamierzają zmniejszyć rolę NATO w Europie. Była premier napisała o tym w serwisie X.

2023-10-31, 06:50

"Chodzi o zmniejszenie roli NATO w Europie". Beata Szydło o zmianach w traktatach europejskich
Beata Szydło: twórcy zmian w Traktatach Europejskich chcą zmniejszyć rolę NATO w Europie.Foto: Jolanta Wojcicka/Shutterstock/TT@BeataSzydlo

"Członkostwo w NATO, a tym samym współpraca militarna z USA, jest dla Polski najważniejszą gwarancją bezpieczeństwa" - oceniła Beata Szydło. Dodała, że "gdy u naszych granic rozpoczęła się wojna, to Amerykanie zareagowali z pełnym sojuszniczym wsparciem, przesyłając szybko do Polski znaczne siły swojego wojska", dzięki czemu "możemy czuć się bezpiecznie".

"Zmniejszenie roli NATO w Europie"

Tymczasem - jak zaznaczyła europoseł - "twórcy zmian w Traktatach Europejskich mają na celu - czego nie ukrywają we własnych pismach do Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego - zmniejszyć rolę NATO w Europie, a niewykluczone, że nawet wyprowadzić wojska USA z krajów Unii".

Beata Szydło stwierdziła, że "to działanie szkodzące bezpieczeństwu Europy, a zwłaszcza Polski". "Zerwanie współpracy wojskowej z USA to droga do zniszczenia NATO", czego skutkiem będzie "skrajna destabilizacja sytuacji w Europie i wystawienie Polski na niebezpieczeństwo" - czytamy we wpisie byłej premier.

"Ten, komu leży na sercu dobro naszego kraju, nie może się zgodzić na realizację takiego scenariusza" - dodała Beata Szydło.

REKLAMA

"Koniec UE jako związku suwerennych państw"

Tymczasem europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski uważa, że zmiana traktatów unijnych w formie forsowanej przez Parlament Europejski to koniec UE jako związku suwerennych państw.

W rozmowie z TVP Info eurodeputowany kilka dni temu odniósł się do głosowania Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, która przyjęła raport, określający głębokie zmiany unijnych traktatów, w tym Traktatu o Unii i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii.

- Gdyby w całości ta rewolucyjna zmiana ustroju miała wejść w życie, to rzeczywiście to jest koniec Unii Europejskiej jako związku suwerennych państw i początek czegoś, co ja nazywam superpaństwem, państwa europejskiego, gdzie suwerenem jest to europejskie państwo, a rola państw członkowskich jest redukowana do roli landów czy województw - mówił Jacek Saryusz-Wolski.

REKLAMA

Raport PE ws. Zmian w Traktatach UE

Komisja Konstytucyjna przyjęła w głosowaniu Raport PE ws. Zmian w Traktatach UE głosami 19 za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący się oraz Rezolucję PE ws. Zmian w Traktatach UE głosami : 20 za, 6 przeciw.

Jacek Saryusz-Wolski zwrócił uwagę, że raport liczy 110, a rezolucja 7 i jest napisana tak, by złagodzić znaczenie forsowanych zmian. - Żeby ewentualny sprzeciw zmniejszyć lub spacyfikować napisano rezolucję w sposób dużo bardziej ogólnikowy, ukrywający radykalizm tej propozycji - powiedział europoseł.

Jak dodał, należy przede wszystkim czytać tekst właściwy projektu zmian, który prawdopodobnie w listopadzie przegłosuje PE. - Procedowanie zmian traktatowych od tego dzisiejszego głosowania jest w mocy i nadano mu bieg - powiedział europoseł.

Czytaj także:

Zmiany przewidują między innymi odebranie państwom prawa weta w 65 przypadkach, na przykład w sprawach polityki bezpieczeństwa, polityce zagranicznej i obronnej i przesunięcie wielu kluczowych kompetencji państw narodowych do Brukseli. Obowiązkową walutą dla krajów członkowskich ma się stać euro.

Odchudzony ma być skład Komisji Europejskiej, jednak jej rola ma być wzmocniona, a komisarzy ma mieć wyłącznie 15 krajów. Pojawia się też tak zwana autonomia strategiczna, wprowadzone ma być pojęcie gender. Nowe traktaty mają być przyjmowane przez 4/5 państw.

ZOBACZ TAKŻE: Beata Szydło w Polskim Radiu

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej