Premier Izraela stawia warunki Hamasowi. "Zawieszenie broni dopiero po uwolnieniu 240 zakładników"

Izrael nie zgodzi się na tymczasowe zawieszenie broni z Hamasem, dopóki nie zostanie zwolnionych ponad 240 zakładników, pojmanych przez to ugrupowanie podczas ataku 7 października - oznajmił w piątek premier Izraela Benjamin Netanjahu.

2023-11-03, 16:54

Premier Izraela stawia warunki Hamasowi. "Zawieszenie broni dopiero po uwolnieniu 240 zakładników"
Hamas przetrzymuje 240 zakładników, pojmanych przez to ugrupowanie podczas ataku 7 października . Foto: PAP/ EPA/HANNIBAL HANSCHKE

- Izrael odmawia tymczasowego zawieszenia broni, które nie będzie obejmować powrotu naszych zakładników - oświadczył Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym.

Apel sekretarza stanu USA

Premier przemawiał wkrótce po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, który naciskał na Izrael, by ogłosił tymczasową przerwę w ofensywie w celu poprawy warunków humanitarnych w Strefie Grazy. Apelował też o zwiększenie pomocy humanitarnej.

Tymczasem Izrael zalecił w piątek swym obywatelom, by nie wyjeżdżali za granicę, uzasadniając to "znacznym wzrostem antysemityzmu" na świecie od ataku Hamasu na Izrael 7 października.

Antysemickie nastroje

Po tym, jak Izrael rozpoczął działania odwetowe w odpowiedzi na atak Hamasu oraz morderstwa i porwania obywateli izraelskich przez bojówkarzy z islamskich organizacji, w Europie nasiliły się antyizraelskie protesty. Manifestacje ogarnęły również Niemcy gdzie odnotowano znaczny wzrost zachowań antysemickich. Na murach domów w których mieszkają Żydzi pojawiają się gwiazdy Dawida. Takie zachowania przywołują czasy represji i szykan wobec Żydów z czasów kiedy w Niemczech władzę przejęli narodowi socjaliści.

REKLAMA

W czwartek federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) wydała zakaz działalności na terenie Niemiec islamistycznej organizacji palestyńskiej Hamas i propalestyńskiej sieci Samidoun w konsekwencji ataku Hamasu na Izrael.

- Każdy, kto w przyszłości będzie działał na rzecz tych organizacji, będzie podlegał karze - podkreśliła minister.

- Jako organizacja terrorystyczna Hamas dąży do zniszczenia państwa Izrael. Samidoun jako sieć międzynarodowa szerzyła antyizraelską i antyżydowską propagandę pod przykrywką "organizacji solidarnościowej" z więźniami w różnych krajach - wyjaśniła Faeser.

- W Niemczech nie ma miejsca na antysemityzm. Będziemy go zwalczać we wszelkich formach i wszelkimi środkami państwa konstytucyjnego - dodała Faeser.

REKLAMA

Hamas jest klasyfikowany przez UE i USA jako organizacja terrorystyczna.

Czytaj również:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze