Immunitet poselski w Parlamencie Europejskim. Kiedy można go stracić? Wyjaśniamy

Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej posłom do Parlamentu Europejskiego przysługuje immunitet. Działa on podobnie, jak immunitet deputowanego w parlamentach krajowych, z tym, że jest ważny na terytorium całej Wspólnoty. Istnieje możliwość jego uchylenia na wniosek odpowiednich organów państw członkowskich.

2023-11-08, 18:22

Immunitet poselski w Parlamencie Europejskim. Kiedy można go stracić? Wyjaśniamy
Wobec posłów do PE nie można prowadzić dochodzenia, ani postępowania sądowego, ani ich zatrzymywać z powodu opinii lub stanowiska zajętego przez nich w głosowaniu w czasie wykonywania obowiązków poselskich - czytamy w Regulaminie.Foto: PAP/T Monasse/ANDBZ/ABACAPRESS.COM

Zgodnie z Regulaminem PE, "immunitet parlamentarny nie jest osobistym przywilejem posła, tylko gwarancją, że poseł może swobodnie wykonywać mandat bez obaw o arbitralne prześladowania polityczne".

Co mówi regulamin?

"Jest zatem gwarancją niezależności i integralności Parlamentu jako instytucji. Wobec posłów do Parlamentu Europejskiego nie można prowadzić dochodzenia, ani postępowania sądowego, ani ich zatrzymywać z powodu opinii lub stanowiska zajętego przez nich w głosowaniu w czasie wykonywania obowiązków poselskich" - czytamy w Regulaminie.

Europoseł korzysta z immunitetu na terytorium swojego państwa na takich samych zasadach, na jakich posłowie do parlamentu krajowego; dodatkowo, na terytorium pozostałych państw członkowskich eurodeputowany cieszy się immunitetem, chroniącym przed zatrzymaniem oraz immunitetem jurysdykcyjnym.

Nie można powoływać się na immunitet w przypadku, gdy poseł do Parlamentu Europejskiego został schwytany na gorącym uczynku.

REKLAMA

Czytaj również: 

Uchylenie immunitetu

Regulamin PE przewiduje uchylenie immunitetu, jeżeli "właściwe organy krajowe" zwrócą się o to z odpowiednim wnioskiem. Przewodniczący Parlamentu ogłasza na posiedzeniu plenarnym, że Parlament otrzymał taki wniosek i odsyła sprawę do Komisji Prawnej.

Komisja ta może zwrócić się o dostarczenie wszelkich informacji bądź wyjaśnień, które uzna za niezbędne. Zainteresowany poseł ma prawo do złożenia ustnych wyjaśnień i może przedłożyć dokumenty lub inne dowody na piśmie.

Obradując za zamkniętymi drzwiami, komisja przyjmuje dokument, zalecający Parlamentowi jako instytucji uchylenie lub utrzymanie immunitetu. Podczas pierwszej sesji plenarnej po podjęciu decyzji przez Komisję Prawną Parlament podejmuje decyzję zwykłą większością głosów. Po głosowaniu przewodniczący natychmiast informuje danego posła do PE i właściwe organy odpowiedniego państwa członkowskiego o decyzji Parlamentu.

"Mam nadzieję, że to będzie wyjaśnione i straci mandat". Beata Szydło o sprawie Karpińskiego

REKLAMA

PAP/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej