more_horiz
Wiadomości

Potężne ulewy na Dominikanie uszkodziły drogi, domy i linie energetyczne. Są ofiary i ranni

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 02:26
Co najmniej 21 osób, w tym troje dzieci, zginęło w wyniku ulewnych deszczy, które miały miejsce w ciągu ostatnich 48 godzin na Dominikanie. W związku z wywołanymi ulewami powodziami w wielu miejscach kraju pozamykane są szkoły.
W wyniku potężnych ulew i wywołanych powodzi, życie na Dominikanie straciło już co najmniej 21 osób
W wyniku potężnych ulew i wywołanych powodzi, życie na Dominikanie straciło już co najmniej 21 osóbFoto: PAP/EPA/Orlando Barria/ Twitter

Dziewięć osób straciło życie w wyniku zawalenia się podmytej ściany w tunelu drogowym na głównej alei w stolicy kraju - Santo Domingo.

Centrum Operacji Ratunkowych (COE) podało, że fala gwałtownych i niezwykle intensywnych opadów zalała setki domów, uszkodziła linie energetyczne i telekomunikacyjne, mosty i drogi. W prawie wszystkich prowincjach kraju obowiązywał w niedzielę stan pogotowia.

Żywioł pustoszy Dominikanę. Kilkanaście tysięcy ewakuowanych

Według danych COE ponad 13 tys. osób musiało opuścić swoje domy i udać się na bardziej bezpieczne tereny, przeważnie w górach. 2500 osób zostało ewakuowanych przez służby ratunkowe; zniszczonych, lub uszkodzonych, zostało co najmniej 2600 budynków. 

"Jesteśmy głęboko zszokowani śmiercią ofiar ulewnych deszczy. Łączymy się w solidarności z rodzinami dotkniętymi tą trudną sytuacją. Oferujemy bezwarunkowe wsparcie wszystkim osobom dotkniętym tą sytuacją nadzwyczajną" - napisał na X prezydent Republiki Dominikańskiej Luis Abinader. 

Do wtorku włącznie, w rejonach najbardziej dotkniętych żywiołem, zamknięte będą szkoły. 

Powodzie na Dominikanie. Rzeki płynące ulicami znoszą samochody

Na nagraniach wideo umieszczonych w mediach społecznościowych widać ulice zamienione w rwące rzeki i porywane przez wodę samochody oraz zalane dolne piętra budynków.

Prezydent kraju Luis Abinader oświadczył na konferencji prasowej w niedzielę, że "były to najsilniejsze opady, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Republice Dominikańskiej".


Synoptycy prognozują, że ulewne deszcze będące skutkiem tropikalnego cyklonu będą się utrzymywać w niektórych częściach wyspy jeszcze przez następne 24 godziny.


Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl


Zobacz także

Zobacz także