Niemcy: trwa dyskusja o zawieszeniu mechanizmu ograniczającego dług budżetu

W Berlinie trwa dyskusja na temat polityki budżetowej rządu federalnego. Spór dotyczący zawieszenia konstytucyjnego mechanizmu ograniczenia długu zarysował się jednak nie tylko między obozem kanclerza Olafa Scholza a opozycją. Różne opinie w tej samej sprawie wyrażają również politycy chadecji. Więcej szczegółów w korespondencji Wojciecha Osińskiego z Berlina dla Polskiego Radia.

2023-11-29, 11:17

Niemcy: trwa dyskusja o zawieszeniu mechanizmu ograniczającego dług budżetu
Przemawiający szef CDU Friedrich Merz twierdzi, że podjęta przez rządzących próba ominięcia hamulca długu budzi wątpliwości prawne, a jego zawieszenie nie wchodzi w grę. Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Media zza Odry wskazują, że liderzy siostrzanych ugrupowań CDU i CSU przemawiają wprawdzie nadal jednym głosem, ale inni posłowie "zaczynają się już wyłamywać z frakcyjnego chóru". "Friedrich Merz i Markus Söder twardo obstają przy swoim, twierdząc, że podjęta przez rządzących próba ominięcia hamulca długu budzi wątpliwości prawne, a jego zawieszenie nie wchodzi w grę. Niektórych nie zdołali jednak zdyscyplinować" - zauważa dziennik "Die Welt".

Reformy zapisanego w konstytucji hamulca domagają się między innymi też samorządowcy z ramienia CDU. O "elastyczności wykładni limitu długu" dyskutują na przykład premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff i burmistrz Berlina Kai Wegner. - W celu walki z rosnącymi kosztami musimy rozmawiać o różnych sposobach księgowania nowego zadłużenia - zaznaczył włodarz stolicy.

Czytaj także:

Kryzys budżetowy w Niemczech wywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie zakwestionowali przesunięcie środków z długu covidowego do Funduszu Klimatu i Transformacji za niezgodne z prawem. "Na szumnie ogłoszone cele klimatyczne zabrakło rządowi 60 mld euro" - przypomina portal "Tagesschau".

REKLAMA

IAR/Wojciech Osiński/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej