Szef MSZ dla włoskich mediów: zmiana traktatów UE osłabi spójność Wspólnoty

2023-12-07, 18:49

Szef MSZ dla włoskich mediów: zmiana traktatów UE osłabi spójność Wspólnoty
Szef MSZ: postępująca centralizacja nie stanowi właściwej odpowiedzi na wyzwania współczesności. Foto: olrat/Shutterstock & gov.pl

Unia Europejska potrzebuje wewnętrznej stabilności i spójności. Tymczasem Parlament Europejski funduje nam propozycje zmian, które nie dają rękojmi jej wzmocnienia - napisał minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk w artykule opublikowanym na stronie internetowej włoskiego dziennika "Il Messaggero". Podkreślił, że większość Polaków nie chce tych zmian.

Szef dyplomacji przypomniał, że 22 listopada Parlament Europejski przyjął raport Komisji Spraw Konstytucyjnych oraz towarzyszącą rezolucję zawierające propozycje zmiany traktatów unijnych, a główne proponowane zmiany dotyczą rezygnacji z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienia kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Unii oraz znacznego rozszerzenia kompetencji współdzielonych.

Głębokie reformy UE

"Propozycje zmian traktatowych zgłoszone przez Parlament Europejski zbulwersowały opinię publiczną w Polsce i w wielu państwach Wspólnoty. Parlament wychodzi z inicjatywą głębokich wewnętrznych reform Unii w chwili, gdy za naszą wschodnią granicą mamy do czynienia z kolejną tragiczną odsłoną rosyjskiego imperializmu, z wojną systemową, której skutkiem jest ogrom ofiar i zniszczeń" - napisał minister Szynkowski vel Sęk.

Czytaj także:

Zwrócił też uwagę na to, że konflikt izraelsko-palestyński wszedł w nową, gorącą fazę i trwa kryzys migracyjny.

"W obliczu tych dramatów Unia potrzebuje wewnętrznej stabilności i spójności. Tymczasem Parlament Europejski funduje nam propozycje zmian, które nie dają rękojmi jej wzmocnienia. Wręcz przeciwnie, pomniejszają kompetencje państw członkowskich m.in. w takich  dziedzinach, jak polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, a przez to uderzają we wspólnotowy charakter współpracy europejskiej" - ocenił.

Rola państw narodowych

Polski minister wyraził opinię, że propozycje te "prowadzą faktycznie do osłabienia Unii i dalszego pomniejszenia jej roli na arenie międzynarodowej".

"W sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa rola państw narodowych pozostaje niezbędna zarówno w obszarze diagnozy problemów, jak i wskazywania środków zaradczych" - wskazał.

Zobacz również:

Zdaniem szefa polskiego MSZ "postępująca centralizacja nie stanowi właściwej odpowiedzi na wyzwania współczesności".

"Co więcej - stwierdził - propozycje odnoszące się do europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony mogą godzić w jedność transatlantycką i spójność NATO".

Zniesienie prawa weta "bulwersujące"

Ponadto zaapelował: "Pomyślmy nad konsekwencjami takich decyzji, kiedy Rosja i Białoruś konsekwentnie używają imigrantów do destabilizacji naszych granic".

Minister stwierdził dalej: "Przejęcie przez organy Unii prawa do decydowania, kto przekracza nasze granice, byłoby sprzeczne z obecnym stanem prawnym wielu państw członkowskich. Zaryzykuję także tezę, że byłoby to także sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem".

Za "szczególnie bulwersujące" uznał konsekwencje zniesienia prawa weta w odniesieniu do współpracy sądowej w transgranicznych sprawach rodzinnych.

Według szefa MSZ RP Polacy, podobnie jak wszystkie społeczeństwa krajów Wspólnoty, mają wiele powodów, by oczekiwać poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej zarówno w jej wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Decyzje większością głosów?

Jak ocenił Szymon Szynkowski vel Sęk, "Unia, w której decyzje będą podejmowane większością głosów w tak wielu dziedzinach, nie będzie już Unią równych", a zdanie mniejszych państw będzie nieistotne.

Ostrzegł, że pomijanie stanowisk części państw nieuchronnie doprowadzi do wzrostu eurosceptycyzmu na kontynencie.

Zobacz również:

Wyjaśnił, że obawy, głosy krytyki i sprzeciwu podnoszą się nie tylko w Warszawie, ale także w Pradze, Wilnie czy Rydze.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej