Walka z nielegalną migracją. Premier Sunak celuje w model biznesowy
- Należy położyć kres procederowi przemytu migrantów - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Jako sposób wskazał umowy z innymi krajami na tymczasowe lokowanie tam migrantów.
2023-12-16, 17:11
- Celem umów zawieranych przez Wielką Brytanię i Włochy jest zakończenie procederu przemytu nielegalnych imigrantów - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wydarzenia zorganizowanego w Rzymie przez partię premier Giorgii Meloni - Bracia Włosi.
Uderzenie w model biznesowy
Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu rządowy projekt ustawy mającej umożliwić deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy. W projekcie są kwestie sporne między frakcją rządzącą a opozycją, ostatecznie nie jest więc pewne, czy ustawa przejdzie przez parlament.
"To Brytyjczycy powinni decydować o tym, kto może przybyć do tego kraju, a nie gangi przestępcze lub zagraniczne sądy. To właśnie zapewni ten projekt. Będziemy teraz pracować nad wprowadzeniem go w życie, abyśmy mogli uruchomić loty do Rwandy i zatrzymać łodzie" - napisał premier Sunak na platformie X (dawniej Twitter), komentując wyniki głosowania.
Podobnie argumentował Rishi Sunak w sobotę, w Rzymie, przytaczając przykład włoskiej umowy z Albanią zakładającą utworzenie na Bałkanach ośrodków pobytu dla migrantów ratowanych na Morzu Śródziemnym i na wodach międzynarodowych.
REKLAMA
- Chcemy rozbić model biznesowy tych przestępczych gangów - wskazywał szef brytyjskiego rządu.
Taczeryzm przeciw nielegalnej imigracji
Zauważył, że podobne umowy wymagają aktualizacji przepisów i rozmów na poziomie międzynarodowym. - Jeśli nie rozwiążemy tego problemu dzisiaj, łodzie będą dalej przypływać - stwierdził premier Sunak. Jego zdaniem trzeba to zrobić tak, by aspekt "odstraszania działał”.
- Jeśli migranci przybywają do Włoch czy do Wielkiej Brytanii nielegalnie, nie będą mogli zostać, to musi być jasne - podkreślił.
Brytyjski premier dodał, że napływ migrantów na włoską wyspę Lampedusa jest "nie do zniesienia i niemoralny". Wyraził opinię, że dzisiaj należy "zastosować radykalizm" byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher wobec nielegalnej imigracji.
REKLAMA
Posłuchaj
Notowania brytyjskiego premiera są rekordowo niskie - wynika z sondażu pracowni YouGov. 21 proc. pytanych patrzy na Rishiego Sunaka ciepło, ale aż 70 proc. jest na "nie". To poziom porównywalny z tym, jaki notował Boris Johnson, odchodząc ze stanowiska - relacja Adama Jastrzębskiego (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Nierówności w Wlk. Brytanii. Kraj "głęboko podzielony". Różnice mogą wrócić do poziomu z czasów wiktoriańskich
- Brytyjski MSW alarmuje: napływ nielegalnych imigrantów potrwa co najmniej do 2030 roku
[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Przemysław Czarnek gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA