W KE wola do dyskusji o ograniczeniach w handlu z Ukrainą, ale diabeł tkwi w szczegółach
W Komisji Europejskiej jest wola do dyskusji w sprawie ograniczeń w bezcłowym handlu z Ukrainą - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Rozmówcy Beaty Płomeckiej przyznają jednak, że wszystko zależy od tego, jak to wszystko będzie zapisane w przepisach. Do tej pory w Komisji wykluczano takie rozwiązanie. Apelowali o to komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski i minister rolnictwa Czesław Siekierski.
2024-01-15, 20:36
Polska nie zgadza się na przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku jeśli nie będzie żadnych ograniczeń. Tej sprawie także poświęcona była dzisiejsza wideokonferencja, w której wziął udział szef resortu rolnictwa, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman oraz wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.
Oficjalnie Komisja Europejska jest oszczędna w komentarzach po rozmowach i w ogóle na temat bezcłowego handlu z Ukrainą . Po wideokonferencji rzecznik Komisji napisał w oświadczeniu o zobowiązaniu do dalszej ścisłej i intensywnej współpracy Warszawy i Brukseli. A wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis napisał na portalu X, że Komisja będzie nadal wspierać gospodarkę Ukrainy pamiętając jednocześnie o obawach polskich rolników związanych z importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Do tej pory Komisja nie chciała wprowadzać żadnych kontyngentów ku niezadowoleniu Polski, która wywierała presję na Brukselę. Teraz jednak - jak ustaliła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - gabinety przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen i wiceszefa Komisji Valdisa Dombrovskisa są skłonne nad tym jeszcze raz się pochylić. - Ale diabeł tkwi w szczegółach - tonuje nastroje jeden z rozmówców dziennikarki Polskiego Radia. Dodaje, że wszystko zależy od tego jak te ograniczenia zostałyby zapisane i kiedy byłyby wprowadzane. Wcześniej Komisja dawała jedynie do zrozumienia, że może wzmocnić klauzule ochronne - w przypadku zakłóceń na rynkach w krajach sąsiadujących z Ukrainą Bruksela wprowadzałaby w trybie pilnym embargo na import określnych produktów.
Komisja odłożyła na razie decyzję
Intensywne konsultacje w ostatnich dniach sprawiły, że Komisja odłożyła na razie decyzję w sprawie przyjęcia propozycji o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku i jest ona spodziewana w przyszłą środę. A to będzie już po wizycie premiera Donalda Tuska w Kijowie i rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
REKLAMA
By przedłużenie przepisów o bezcłowym handlu Unii z Ukrainą stało się faktem i by zaczęły one obowiązywać, potrzebna jest jeszcze zgoda krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego.
Posłuchaj
- Wideokonferencja ministrów rolnictwa i rozwoju z wiceszefem KE. Tematem bezcłowy handel z Ukrainą
- Bezcłowy handel z Ukrainą. KE zgodzi się na przedłużenie, mimo sprzeciwu Polski
IAR/Beata Płomecka/mn
REKLAMA
REKLAMA