Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Wiceprezes BGK: to może być kolejny rok wzrostu PKB w krajach Trójmorza
Mimo wojny na Ukrainie Polska notuje rekordowe wskaźniki bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Paweł Nierada mówi Polskiemu Radiu, że w rozpoczętym już roku możemy obserwować wzrost PKB, szczególnie w krajach Inicjatywy Trójmorza.
2024-01-19, 07:08
Podczas kończącego się Światowego Forum Ekonomicznego w Davos to właśnie BGK oraz Atlantic Council są współgospodarzami Hubu Trójmorza, czyli miejsca debat i spotkań polityków i świata biznesu.
Wiceprezes BGK Paweł Nierada zauważył, że Trójmorze opiera się niekorzystnemu otoczeniu makroekonomicznemu.
- Wszyscy ekonomiści zgadzają się z tym, że wbrew całej trudnej sytuacji na świecie, dla nas, przynajmniej jeśli chodzi o Unię Europejską, a w szczególności kraje Trójmorza, obecny rok może być kolejnym rokiem wzrostu - powiedział Paweł Nierada.
Jak dodał, dzieje się to mimo niesprzyjających sytuacji, w tym kilkuprocentowej inflacji. - Wydaje się, że została ona mocno ograniczona, ale raczej nie będzie już zbliżać się do tych naprawdę niskich poziomów, czasami wręcz ujemnych stóp, których doświadczaliśmy jeszcze parę lat temu - tłumaczył rozmówca Polskiego Radia.
REKLAMA
Posłuchaj
Zjawisko nearshoringu
Eksperci zauważają, że kraje takie jak Polska korzystają ze zjawiska tak zwanego nearshoringu, czyli współpracy z partnerami działającymi w stosunkowo bliskiej lokalizacji. Paweł Nierada przyznał, że z dotychczasowych danych nie można jednak stwierdzić, by było to masowe zjawisko.
Ale Polska - mimo wojny tuż za wschodnią granicą - notuje rekordowe poziomy bezpośrednich inwestycji. - Rok 2022 był rekordowy w historii po 1989 roku, jeżeli chodzi o wartość bezpośrednich inwestycji w Polsce. A mam nadzieję, że ten trend będzie potwierdzony, jak tylko będziemy mieli dane za rok 2023 - zaznaczył pierwszy wiceprezes BGK.
Posłuchaj
Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza
Bank Gospodarstwa Krajowego jest też inicjatorem Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Celem tego projektu jest realizacja inwestycji w obszarze transportu, energetyki i cyfryzacji. - Trudno nie być zadowolonym - tak działalność Funduszu Trójmorza ocenił wiceprezes BGK Paweł Nierada.
Nasz rozmówca przypomniał, że Fundusz zainwestował niemal miliard euro, czyli prawie cały posiadany kapitał, w pięć projektów w regionie. - Ekonomiczna wartość zmobilizowana przez te inwestycje już zbliża się do około sześciu miliardów euro. Wyłącznie z perspektywy biznesowej wygląda to bardzo dobrze - dodał rozmówca Polskiego Radia.
REKLAMA
Posłuchaj
W skład Inicjatywy Trójmorza wchodzi 13 krajów leżących w obszarze Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Już 11 kwietnia w Wilnie odbędzie się szczyt przywódców tego formatu połączony z forum biznesowym.
- "Opodatkujcie nas". Manifest bogaczy w Davos
- Prof. Wojciech Roszkowski: projekt Trójmorza miał i ma szansę zbudować silniejszą pozycję Polski w świecie
- Beata Daszyńska-Muzyczka odwołana z funkcji prezesa BGK
IAR/Karol Darmoros/łl
REKLAMA