more_horiz
Wiadomości

Europejska operacja przeciw Huti. Belgia wyśle swój okręt wojenny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 18:15
Rząd zdecydował, iż Belgia przyłączy się do europejskiej operacji przeciwko Huti i wyśle okręt wojenny na Morze Czerwone - poinformował na konferencji prasowej premier Aleksandr De Croo.
Państwa UE udzieliły wsparcia misji morskiej, mającej na celu ochronę statków przed atakami Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym
Państwa UE udzieliły wsparcia misji morskiej, mającej na celu ochronę statków przed atakami Huti z Jemenu na Morzu CzerwonymFoto: CHUYKO SERGEY/Shutterstock.com

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podjęły działania militarne przeciwko Huti. Z wyjątkiem Holandii żaden kraj Unii Europejskiej nie włączył się w te działania.

Wsparcie UE

Natomiast kilka dni temu państwa Unii Europejskiej udzieliły wstępnego wsparcia misji morskiej, mającej na celu ochronę statków przed atakami Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym.

Czytaj także:

W piątek gabinet De Croo zdecydował, że Belgia przyłączy się do tej inicjatywy i wyśle na Morze Czerwone fregatę Louise-Marie.

Ochrona statków

"Ataki ogromnie zagroziły bezpieczeństwu morskiemu na Morzu Czerwonym i dlatego przyłączamy się do tworzonej misji" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Zobacz także:

"Będziemy chronić statki, ale nie będziemy atakować rebeliantów" - dodała minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib.

IAR/PAP/PR24/akg

Zobacz także

Zobacz także