Palestyńscy uchodźcy bez pomocy? Sekretarz generalny ONZ apeluje o kontynuację finansowania UNRWA

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do państw-darczyńców o "zagwarantowanie ciągłości działań" Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie UNRWA.

2024-01-28, 07:24

 Palestyńscy uchodźcy bez pomocy? Sekretarz generalny ONZ apeluje o kontynuację finansowania UNRWA
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do państw-darczyńców o "zagwarantowanie ciągłości działań" Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie UNRWA. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Według Izraela, pracownicy Agencji mieli brać udział w ataku Hamasu na Izrael 7 października ubiegłego roku. Z tego powodu kilka państw zawiesiło wsparcie finansowe dla UNRWA. Zrobiły to Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Włochy, Szwajcaria i Wielka Brytania. "Choć rozumiem ich obawy, zdecydowanie apeluję do rządów państw, aby przynajmniej zagwarantowały ciągłość działań Agencji" - czytamy oświadczenie szefa ONZ.

Konflikt z Izraelem

UNRWA zwolniła kilku pracowników z powodu oskarżeń Izraela, obiecując dokładne dochodzenie w tej sprawie. Antonio Guterres potwierdził, że w oskarżeniu wymieniono 12 pracowników Agencji. Hamas potępił "izraelskie groźby" pod adresem UNRWA, wzywając ONZ i inne organizacje międzynarodowe by "nie ulegały groźbom i szantażowi". Spór między Izraelem a Agencją Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie ma miejsce po piątkowym orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Zobligowano w nim Izrael do zapobiegania przypadkom ludobójstwa podczas konfliktu z Hamasem, a także stwierdzono, że trzeba w szerszym zakresie zezwolić na pomoc humanitarną w Strefie Gazy.

UNRWA jest jednym z największych pracodawców w Strefie Gazy. Prowadzi sieć szkół i innych ośrodków. Izrael od dawna oskarżał ją o przychylność wobec Hamasu. Konflikt Izraela z Hamasem rozpoczął się 7 października ubiegłego roku. Bojownicy Hamasu zaatakowali wtedy Izrael, zginęło około 1200 osób. W odwecie Izrael rozpoczął ofensywę na kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia Gazy, w enklawie z tego powodu zginęło już ponad 26 i pół tysiąca osób, w większości kobiet i dzieci.

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej