Egipt buduje wysoki mur na Synaju. Kair obawia się napływu miliona uchodźców z Palestyny
Jak poinformował dziennik "Wall Street Journal", Egipt, obawiając się zalewu palestyńskich uchodźców ze Strefy Gazy, szykuje okolony murami teren, na którym miałoby się pomieścić do 100 tys. ludzi. Gazeta powołała się na informacje uzyskane od egipskich urzędników.
2024-02-16, 12:04
Zdaniem amerykańskiego dziennika wyznaczony teren ma być otoczony wysokimi betonowymi ścianami i położony w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, z dala od osad Egipcjan. Jego powierzchnia miałaby pozwalać na umieszczenie tam nawet 100 tys. osób, choć - jak zaznacza "WSJ" - Egipt będzie starał się ograniczyć liczbę ewentualnych uchodźców do 60 tys.
Informacje o budowie konstrukcji jako pierwsza przekazała lokalna organizacja "Synaj dla Praw Człowieka" (Sinaifhr). We wpisie na platformie X organizacja poinformowała, że prace budowlane polegające na oczyszczeniu i wyrównaniu terenu oraz otoczeniu go siedmiometrowym betonowym murem zostały powierzone biznesmenowi blisko związanemu z lokalną władzą. Warunkiem kontraktu jest ukończenie prac w ciągu 10 dni - dodała Sinaifhr. W czwartek 16.02 organizacja zamieściła na swoim kanale film pokazujący budowę muru.
Egipscy funkcjonariusze, z którymi kontaktował się "WSJ", powiedzieli, że jeżeli Palestyńczycy przedostaną się do Egiptu zostaną zamknięci w obrębie okolonej murami strefy, której nie będzie im wolno opuszczać, chyba, że będą podróżować do innego państwa.
Jednak gubernator regionu Synaj Północny w Egipcie w rozmowie z saudyjską telewizją Al-Arabiya zaprzeczył doniesieniom o budowie obozu dla Palestyńczyków, twierdząc, że przy granicy odbywa się wyłącznie inwentaryzacja domów zniszczonych podczas starć toczonych przed kilku laty przez egipską armię walczącą z aktywnymi na Synaju terrorystami Państwa Islamskiego.
REKLAMA
Milion Palestyńczyków przy granicy z Egiptem
Działania Egiptu - podał amerykański dziennik "Washington Post” - oznaczają, że Kair realizuje plan awaryjny na wypadek, gdyby spodziewana izraelska ofensywa na południu Strefy Gazy doprowadziła do przerwania granicy przez duże grupy Palestyńczyków.
W położonym przy egipskiej granicy mieście Rafah przebywa obecnie ponad milion Palestyńczyków. Izrael zapowiada stworzenie cywilom możliwości ewakuacji, padały m.in. sugestie stworzenia miasta namiotowego w pasie nadmorskim, jednak dotąd nie zostały ogłoszone żadne decyzje.
Plan ofensywy na Rafah skrytykowały władze USA i Unii Europejskiej. Hamas ostrzegł, że taka operacja może spowodować "dziesiątki tysięcy zgonów i obrażeń". Bez starannego przygotowania operacja wojskowa Izraela w Rafah byłaby katastrofą - ostrzegał w zeszłym tygodniu amerykański Departament Stanu.
- Strefa Gazy: Izrael planuje atak na Rafah. Biden z jednoznacznym komunikatem
- Kolejne naloty w Strefie Gazy. Izrael: uderzyliśmy w główną kwaterę Hamasu
[ZOBACZ TAKŻE] Kulisy ataku Hamasu na Izrael
PAP/st
REKLAMA