Trybunał w Hadze odrzucił wniosek RPA. "Izrael ma stosować zasądzone środki"
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek Republiki Południowej Afryki o wywarcie większej presji prawnej na Izrael, aby wstrzymał groźbę ofensywy w Rafah. Izrael zapowiedział uderzenie w miejscowość, twierdząc, że ukrywają się tam siły Hamasu. W mieście, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne z Egiptem, chroni się obecnie połowa z prawie dwóch i pół miliona mieszkańców enklawy.
2024-02-16, 23:44
Wcześniej Republika Południowej Afryki zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie planów Izraela dotyczących rozszerzenia ofensywy na Rafah w południowej Strefie Gazy.
RPA wnioskowała do MTS ws. ataku Izraela na Rafah
Rząd RPA w złożonym wniosku wyraził poważne zaniepokojenie tą sytuacją i podkreślił, że bezprecedensowa izraelska ofensywa wojskowa w Rafah już doprowadziła do wielu śmierci i zniszczeń, a jej skutki będą jeszcze widoczne w przyszłości.
"Rozszerzenie ofensywy byłoby poważnym i nieodwracalnym naruszeniem Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa oraz postanowienia Trybunału z 26 stycznia" - podkreślono we wniosku.
MTS stwierdził, że Izrael jest zobowiązany stosować się do "istniejących środków". Zdaniem sądu konieczne jest natychmiastowe i skuteczne wykonanie środków tymczasowych orzeczonych postanowieniem z 26 stycznia, a sytuacja w Rafah nie wymaga wskazania dodatkowych środków.
REKLAMA
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości już nałożył na Izrael środki tymczasowe
W zeszłym miesiącu - także na wniosek RPA - Trybunał nakazał Izraelowi podjąć wszelkie środki, jakie są w jego mocy, aby zapobiec ludobójstwom w Gazie. Sędziowie nie rozstrzygnęli jeszcze istoty wcześniejszej sprawy - czy w Strefie Gazy doszło do ludobójstwa. Uznali jednak prawo Palestyńczyków do ochrony przed aktami ludobójstwa. Izrael zaprzeczył wszelkim zarzutom.
Bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael 7 października, zabijając 1200 osób, głównie cywilów, wzięli też ok. 250 zakładników. Trwa kampania odwetowa Izraela w Strefie Gazy, która pustoszy region i w znacznym stopniu utrudnia jego mieszkańcom dostęp do podstawowych środków do życia.
- Wojna w Strefie Gazy. Izrael nakazał ewakuację szpitala Nasser w Chan Junis
- Mieszka tu 240 mln osób, głosować może połowa. Dlaczego? To trzeba wiedzieć o Pakistanie
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA