more_horiz
Wiadomości

Pogoda. Burze z gradem na Pomorzu. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:42
Mieszkańcy Pomorza mogą spodziewać się nagłej zmiany pogody. Tam prawdopodobnie dziś zagrzmi, podobnie jak na obszarach od Wielkopolski, Kujaw po Dolny Śląsk. Na Pomorzu wschodnim natomiast IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla tych rejonów. 
Pogoda. Burze na Pomorzu. Ostrzeżenia IMGW
Pogoda. Burze na Pomorzu. Ostrzeżenia IMGWFoto: Forum/Lukasz Dejnarowicz,Twitter.com/@IMGWmeteo

W całym kraju dziś pogodnie, ale miejscami może się to zmienić. Synoptycy prognozują przelotny deszcz a nawet intensywne burze.

- Po południu i wieczorem zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu głównie w północno-zachodniej połowie kraju. Na Pomorzu mogą pojawić się burze, nie wykluczone także w obszarach od Wielkopolski, Kujaw po Dolny Śląsk - przekazała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

Zaznaczyła, że największa intensywność tych zjawisk przypadnie na obszar Pomorza wschodniego, na który zostały wydane ostrzeżenia przed burzami pierwszego stopnia. - Są to również burze z gradem, w burzach spodziewamy się do 20 mm opadu, porywy wiatru w burzach do 85 km/h - dodała. Nie powinno padać na krańcach wschodnich i południowym-wschodzie.

Pogoda. Burze na Dolnym Śląsku i woj. opolskim

Jak prognozuje synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska, w ciągu dnia najcieplej będzie w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie termometry mogą wskazać do 31 stopni Celsjusza, z kolei na Wybrzeżu 21 st. C.

- Wiatr słaby, północny i zachodni - wskazała Dąbrowska.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże na wschodzie i południu kraju, natomiast na północnym-zachodzie miejscami zachmurzenie małe. - Burze skupią się na Dolnym Śląsku i woj. opolskim w tych burzach spodziewane jest od 15 do 20 mm deszczu, lokalnie nawet 25 mm. Porywy wiatru w burzach do 70 km/h - prognozuje Grażyna Dąbrowska. Dodała, że w nocy nie powinno padać na północnym-zachodzie.

- Temperatura od 11 stopni Celsjusza na Pomorzu wschodnim, około 16 st. C na przeważającym obszarze kraju do 19 st. C na ziemi kieleckiej. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich i północnych - wskazała synoptyk IMGW, Grażyna Dąbrowska.

Dodała, że  w nocy strefa niżu zacznie powoli przemieszczać się na wschód i jutro burze będą pojawiały się w centrum i właśnie na wschodzie kraju.

Ostrzeżenia RCB przed burzami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla części województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego w związku z prognozowanymi burzami. Mieszkańcy tych regionów dostają powiadomienia ostrzegające przed lokalnymi burzami z gradem i możliwymi przerwami w dostawie prądu, a także poradą by w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie.

Posłuchaj
00:15 11824400_1.mp3 IMGW: burze na Pomorzu wschodnim (IAR) 

Czytaj także:

ASP


Zobacz także

Zobacz także