Dżemy, marmolady, konfitury, powidła, czyli co się z czym je. Jak je odróżnić?

2016-09-15, 08:30

Dżemy, marmolady, konfitury, powidła, czyli co się z czym je. Jak je odróżnić?
Smakiem sezonowych owoców zamkniętych w słoiczkach można cieszyć się cały rok.Foto: Pixabay.com

Jesień tuż-tuż, a razem z nią wielkimi krokami zbliża się czas na robienie przetworów. Już teraz na osiedlowych straganach można kupić różne rodzaje owoców, z których da się wyczarować smakołyki w słoiczkach. Smakowite dżemy, pachnące marmolady, słodkie powidła i wyśmienite konfitury – które z nich przygotować, do czego wykorzystać i czym się właściwie różnią?

Dżem

Jeden z najpopularniejszych przetworów. Otrzymuje się go z całych lub rozdrobnionych owoców, gotowanych w cukrze lub syropie. Dodatek cukru w dżemie jest większy niż w marmoladzie, gdyż przetwory te są znacznie krócej gotowane. Dżemy można przygotowywać właściwie ze wszystkich owoców, ale muszą być one świeże i niesfermentowane. W przypadku większości dżemów, ilość owoców wymagana do wytworzenia 100 g wyrobu powinna wynosić nie mniej niż 35 g. Warto wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dla dżemów z czerwonych i czarnych porzeczek, rokitnika, owoców jarzębiny, pigwy czy dzikiej róży wymagana ilość owoców to: dla dżemu minimum 25 g na 100 g, a dla dżemu ekstra - co najmniej 35 g. Dżemy często je się z naleśnikami, goframi, rogalikami, ciasteczkami i innymi wypiekami.

Konfitury

Różnią się od dżemu przede wszystkim sposobem przygotowania. Owoce całe lub w połówkach gotuje się w gęstym syropie, który powstaje w wyniku rozpuszczenia w wodzie dużej ilości cukru oraz jej odparowaniu (przy podgrzewaniu), dzięki czemu roztwór się zagęszcza. Konfiturę tworzą owoce, które po przyrządzeniu potrafią zachować swój kształt i wygląd zbliżony do pierwotnego, dlatego do tego celu przeznacza się np. porzeczki, śliwki czy wiśnie. Na 100 gramów konfitury potrzeba ich około 50-60 gramów. Gotowy produkt używany jest do przygotowania naleśników, ciast, rogalików i innych deserów, ale ma też swoje zastosowanie w daniach obiadowych i podaje się np. w towarzystwie mięs.


Na półkach sieci handlowych w sekcji przetwory z owoców i warzyw na pierwszy rzut oka wieje nudą, jednak eksperci i producenci przetworów twierdzą, że to tylko pozory

Marmolada

Wyglądem i konsystencją przypomina mus, raczej niewidoczne są w niej kawałków owoców. Przetwór otrzymuje się w wyniku gotowania owoców z dużą ilością cukru, którego ilość stanowi ponad 50% masy składników. Jakość marmolady zależy od długości gotowania. Im ten proces trwa krócej, tym produkt jest lepszy, dlatego zaleca się przyrządzanie przetworu w płaskich i szerokich naczyniach. Wyróżnia się marmolady twarde (minimum 110 g owoców na 100 g produktu) i marmolady miękkie (minimum 80 g owoców na 100 g). Marmolady z owoców cytrusowych przyrządza się z 20 g owoców na 100 g produktu. Ze względu na wysoką zawartość cukru i konsystencję marmoladę najczęściej używa się do przygotowywania słodkich wypieków.

Powidła

Przetwór, do przygotowania którego najczęściej wykorzystuje się śliwki, ale znane są też powidła morelowe, brzoskwiniowe, gruszkowe czy aroniowe. W porównaniu do dżemów, konfitur i marmolad, mają największą zawartość owoców. W celu uzyskania 100 g produktu zalecane jest użycie 160 g owoców. Do powideł nie powinno dodawać się cukru. Słodkość owoców musi łączyć się z kwasowością. Konsystencja przetworu powinna być gęsta, ale podczas dłuższego gotowania owoce mogą się przypalać. Aby temu zapobiec, warto przygotować naczynie z grubym dnem lub szybkowar. Powidła świetnie komponują się ze słonymi potrawami, mięsem, białym serem, ale też świetnie smakują też w wersji na słodko w pieczonych bułeczkach czy na gorących naleśnikach.

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej