7 powodów, dla których warto czytać książki
Wyniki badań poziomu czytelnictwa nie dają powodów do dumy: w 2015 roku ponad 20 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki, co stanowi najniższy wynik w historii badań, czyli od 1992 r. Wypadamy naprawdę kiepsko, ponieważ w większości krajów Europy poziom czytelnictwa to ponad 50 proc. Korzyści z czytania książek jest naprawdę bardzo wiele i warto sobie uświadomić, co tracimy, gdy dzieła literackie leżą nieużywane na półce.
2016-11-07, 16:02
W dobie internetu i urządzeń elektronicznych coraz trudniej jest powstrzymać się od surfowania w sieci, a niestety często dzieje się to kosztem czytania książek. Media społecznościowe rozwijają się i przyciągają kolejnymi nowościami, a komputery umożliwiają oglądanie filmów, granie i czytanie krótkich form tekstowych na rozmaitych portalach, na co poświęcamy sporo czasu. Organizowano już niejedną kampanię społeczną mającą na celu popularyzację czytelnictwa, lecz niestety niewiele osób dało się przekonać. A zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, uczy, bawi, daje ogrom satysfakcji i wiele, wiele więcej…
Powiązany Artykuł
Kolor pomaga zapamiętać i nie tylko...
Poszerzanie wiedzy
Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Oczywiście nie musimy czytać tylko encyklopedii, bardzo często książki przygodowe, powieści i dramaty mogą też nas czegoś nauczyć, przekazać cenne myśli. Na rynku dostępnych jest też wiele poradników i książek psychologicznych, które mogą pomóc rozwiązać problemy i rozwiać wątpliwości, a także nabyć cenną wiedzę.
Rozwijanie wyobraźni
Czytanie sprawia, ze wizualizujemy w głowie treści, które przyswajamy i dzięki temu widzimy je tak, jak nie zobaczy ich nikt inny. Stwarzamy sobie w głowie obraz miejsc, osób i wydarzeń. Można powiedzieć, że reżyserujemy przedstawiony w książce świat i na jego podstawie kręcimy film we własnej świadomości. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele przewidzieć i z wieloma zadaniami sobie poradzić.
Wzbogacanie słownictwa
To niekwestionowana korzyść płynąca z czytania. Śledzenie zdań, w których pojawiają się trudne, nieznane nam słowa lub te znane, ale rzadko używane, sprawia, że nowe wyrazy zapadają nam w pamięć i przenikają do naszego języka, dzięki czemu zasób słów staje się o wiele bogatszy. Gdy jakieś słowo pojawia się w publikacji kilka razy, bardzo szybko się utrwala. Oczywiście ważne jest, by te trudne pojęcia zrozumieć, a gdy nie jesteśmy w stanie znaczenia wywnioskować z kontekstu – sięgnąć do słownika. To doskonała motywacja, by uczyć się rzadkich terminów, ale też okazja, by swój własny słownik wzbogacać w słowa, które mogą nam się przydać w mniej oficjalnych sytuacjach, świadcząc o naszej elokwencji.
REKLAMA
Nabywanie cech dobrego rozmówcy
Czytanie czyni nas świetnymi rozmówcami i wyrabia nawyki prowadzenia mądrych dialogów. Książki możemy traktować jako źródło wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjejś biografii, książki psychologiczne, thrillery, a nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji. Za pośrednictwem książki jego autor się z nami komunikuje. Odbierając ten przekaz my również uczymy się komunikować z innymi.
Satysfakcja i zabijanie nudy
Przy brzydkiej pogodzie znacznie trudniej jest się zmotywować do spędzania czasu na świeżym powietrzu, do spacerów czy do uprawiania sportów. Chłodne pory roku sprzyjają siedzeniu w domu, a to z kolei zachęca do znalezienia domowych zajęć. Wystarczy wygodny fotel, lampka i dobra książka, aby w ciągu chwili przenieść się w inny świat i spędzić miło zimny i deszczowy wieczór. Czytaniu sprzyjają także ciepłe dni, które pozwalają usiąść z książką na tarasie, w ogródku czy w parku. Niezależnie od pory roku i pory dnia – to świetny sposób na zabicie czasu i monotonii!
Czytanie rozwija naszą wiedzę, a im więcej wiemy, tym mądrzejsi i pewniejsi czujemy się w różnych sytuacjach. Przez to budujemy poczucie własnej wartości i świadomości zaznajomienia z kulturą. Czujemy się dumni, gdy słyszymy o pozycjach, które przeczytaliśmy, bo rozumiemy, o czym mowa. Sięgając po bestsellery i kultowe powieści otwieramy możliwość rozmów na ich temat i dbamy o swój duchowy rozwój, a będąc bliżej kultury czujemy się lepiej.
Poprawa koncentracji i pamięci
To jedna z najcenniejszych zalet czytania. Dzięki książkom ćwiczymy mózg, bo musi on zapamiętywać nazwy, imiona, nazwiska, liczby, wątki i wiele innych szczegółów. Czasem nie możemy zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia czy nazwiska, ale pamiętamy, co przeczytaliśmy w książce. Dlaczego tak jest? Książka daje nam kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się na niej skupiamy i zaciekawiamy tym, co prezentuje. Ćwiczymy też koncentrację, bowiem odcinamy się od wszystkiego wokół i uwagę kierujemy na strony i zdania. Wystarczy krótka przerwa w skupieniu i już musimy wracać do wątku, na którym skończyliśmy. Czytanie książki niejako wymusza na nas zdolność koncentracji. A to pomaga też w wyciszeniu się i odprężeniu po ciężkim dniu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Pokolenia X, Y, Z - co je łączy, a co dzieli?
W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się połączenie książek z nowoczesną technologią, czyli e-booki. Choć są osoby, które muszą książkę dotknąć, powąchać, potrzymać i nie wyobrażają sobie innej wersji niż papierowa, elektroniczne wersje zdobyły dużą popularność i mają prawie tyle samo zalet, co książki tradycyjne. Aby zachęcić do ich czytania powstała ogólnopolska akcja czytelnicza oferująca bezpłatny dostęp do bestsellerowych e-booków i audiobooków. Znając już kilka największych korzyści płynących z czytania warto skorzystać i wybrać cos dla siebie :- )
Aleksandra Rybińska
REKLAMA