Plebiscyt na najważniejsze słowo 2016 roku. Zagłosuj na swój typ
Jakie słowo zasługuje na tytuł najważniejszego w roku? Już po raz szósty Uniwersytet Warszawski organizuje plebiscyt na słowo, któremu w roku 2016 poświęciliśmy najwięcej uwagi. Niezależnie od głosowania internautów swojego wyboru dokona także ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa.
2016-12-14, 14:43
Już po raz szósty Uniwersytet Warszawski organizuje plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa w składzie: Jerzy Bartmiński (UMCS), Jerzy Bralczyk (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Renata Przybylska (UJ), Walery Pisarek (UJPII), Halina Zgółkowa (UAM).
Powiązany Artykuł
![książka 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b550ed47-82c3-44ab-a6a6-4fa993737aaa.jpg)
Lista słów emocjonalnych
Rok temu wygrał ,,uchodźca”
W zeszłym roku wybór internautów oraz kapituły był jednakowy, zwyciężyło bezapelacyjnie słowo uchodźca, a słowa o tym samym znaczeniu wygrały plebiscyty w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii oraz Francji i były wśród słów nominowanych w Wielkiej Brytanii i USA. W roku 2016 leksykografowie słowników oksfordzkich wybrali słowo post-truth (postprawda) w kontekście decyzji wyborców podejmowanych w emocjach i wbrew faktom. Sami leksykografowie wskazują jednoznacznie na kontekst Brexitu oraz wyborów prezydenckich w USA i sugerują, że jest to międzynarodowe słowo roku 2016.
Słowa roku nie są jednak międzynarodowe, są związane z konkretnym językiem, społeczeństwem i tematyką dyskursu publicznego. Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2016? Tego dowiemy się już na początku roku 2017.
Zaproponuj własne lub wybierz z listy
Do plebiscytu można zgłaszać dowolne słowa: rzeczowniki pospolite (nie nazwy własne osób, miejsc czy organizacji) lub inne części mowy. Można też wybrać jedno z listy kilkunastu słów częstych (nie zawsze najczęstszych) wybranych w poszczególnych miesiącach. Oczywiście nie będą uwzględniane słowa wulgarne oraz obrażające konkretne osoby (np. przeróbki nazwisk), narody, religie i inne grupy.
REKLAMA
Swoje propozycje można zgłaszać do 31 grudnia 2016 roku na stronie http://ankieta.pzwl.pl/floater/preview/3 lub http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/
Powiązany Artykuł
![ręce mapa państwa świat 1280.jpg.jpg](http://static.prsa.pl/images/8fb2c183-1ab8-4766-aaee-daddbe53aa0c.jpg)
Ranking najbardziej empatycznych państw. Jak wypadliśmy?
Słowa miesięcy 2016:
I: piłka ręczna
II: teczka
III: opona
REKLAMA
IV: tysiąc pięćdziesiąt, pięćset plus, koleś
V: marsz
VI: Brexit
VII: pielgrzym, pucz
REKLAMA
VII: igrzyska
IX: reprywatyzacja
X: (czarny) protest, kobieta
XI: edukacja, ekshumacja
REKLAMA
Słowo grudnia poznamy przed świętami.
![](http://static.prsa.pl/images/34c3ca54-d926-4ca3-8b9b-2e081a0716e9.jpg)
25 medialnych słów
Lista 25 słów, które były najbardziej kluczowe w polskiej prasie codziennej w roku 2016 na tle ostatnich 5 lat (na podstawie danych z projektu monitorowania częstości prasy www.slowadnia.clarin-pl.eu):
REKLAMA
ŚDM (Światowe Dni Młodzieży)
reprywatyzacja, reprywatyzacyjny
Brexit
trybunał (konstytucyjny)
REKLAMA
islamski
pięćset (500+)
program
migrant
REKLAMA
państwo (nie tylko islamskie)
uchodźca
społecznościowy
nowoczesny (nie tylko w nazwie partii)
REKLAMA
pucz (w Turcji)
aborcja, aborcyjny
pielgrzym
konstytucyjny (trybunał)
REKLAMA
demokrata (w USA)
prezydencki (wybory w USA)
dżihadysta
obrona (terytorialna/narodowa)
REKLAMA
zamach
budynek (reprywatyzowany)
REKLAMA
Źródła:
http://sjp.pwn.pl
http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA