Czego nie należy wkładać do kuchenki mikrofalowej?

Kuchenki mikrofalowe są dla nas dużym ułatwieniem w codziennym życiu. Dzięki nim możemy szybko podgrzać obiad z poprzedniego dnia, mleko do płatków czy naleśniki. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko można zamknąć w gorącym wnętrzu mikrofali. Jakich produktów tam nie umieszczać?

2017-01-24, 15:00

Czego nie należy wkładać do kuchenki mikrofalowej?
Niewłaściwe korzystanie z kuchenki mikrofalowej może grozić niebezpieczeństwem...Foto: Wikipedia

Owoce

Zwykle spożywamy je na surowo lub przetworzone w postaci dżemów i konfitur. Jednak, gdybyśmy chcieli je podgrzać lub rozmrozić, lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Owocom w mikrofali będzie za gorąco i zostaną przez to ugotowane, usmażone i spieczone. Winogrona mogą wybuchnąć, a rodzynki poobklejać ścianki mikrofali tak, że trudno będzie ją potem doczyścić.

Powiązany Artykuł

jajka 1200.jpg
Zdrowie zamknięte w skorupkach

Jaja

Z jajkami i mikrofalówkami lepiej nie eksperymentować. Owszem, można ugotować je na twardo czy nawet zrobić z nich jajecznicę, jednak należy to zrobić w odpowiedni sposób. Jeśli do mikrofali włożymy zwykłe, surowe czy nawet ugotowane na twardo jajko, jego środek bardzo się rozgrzeje, wzrośnie ciśnienie, para nie będzie miała ujścia i jajko dosłownie eksploduje.

Foto: pixabay.com/akiragiulia

Zamknięte pojemniki i słoiki

Nie należy też ogrzewać w kuchence mikrofalowej zamkniętych pojemników (np. słoików, butelek, pudełek z zatrzaskiwanymi wiekami). Parowanie lub nawet wrzenie w trakcie podgrzewania zwiększa ciśnienie w naczyniu, co może doprowadzić do rozerwania go, a przy tym zanieczyszczenia lub zniszczenia kuchenki.

REKLAMA

Ostra papryczka

Ostrej papryczki, a w szczególności suszonej, nie zaleca się podgrzewać w mikrofali. Kapsaicyna – składnik odpowiadający za ostrość warzywa paruje pod wpływem mikrofal, a po otwarciu drzwiczek urządzenia trafia prosto do naszych oczu, błon śluzowych nosa i gardła.

Foto: pixabay.com/ch1310

Metal i aluminium

Naczyń i sztućców wykonanych z metalu absolutnie nie wolno wkładać do mikrofalówki. Nawet jego mała ilość (np. przy ozdobach na brzegu talerza) może spowodować wywołanie prądów wirowych, iskrzenia i zapalenia podgrzewanego produktu. Ten sam zakaz dotyczy folii aluminiowej, która w mikrofali szybko zacznie płonąć.

Powiązany Artykuł

ziemniak folia aluminiowa żywność 1280.jpg
Folia aluminiowa i plastik groźne dla zdrowia?

Chleb

Jego podgrzewanie w mikrofali jest bezpieczne, ale nie wpływa dobrze na jakość pieczywa. Pod wpływem działania urządzenia, już po ok. 10 sekundach zacznie odparowywać wilgoć z chleba, co sprawi, że będzie suchy, twardy i czerstwy. Gdy chcemy odświeżyć chleb, lepiej włóżmy go na kilka minut do piekarnika.

REKLAMA

Plastik

Niektóre plastikowe opakowania są oznaczone informacją, że można je podgrzewać w mikrofalówce, ale jeśli takiego napisu nigdzie nie widzimy, nie wkładajmy ich do mikrofali. Plastik zacznie się topić, może wytwarzać substancje rakotwórcze, zmieszać się z naszym jedzeniem i pobrudzić kuchenkę.

Foto: pixabay.com/mp1746

Surowe mięso

Mięso już przyrządzone jak najbardziej nadaje się do podgrzewania w mikrofali. Inaczej jest w przypadku surowego. Jeśli chcemy na szybko przygotować sobie kotlety, może być z tym problem. Surowe mięso poddane działaniu mikrofali nie grzeje się równomiernie. Kiedy jedna część będzie się już nieco przypalać, druga może być kompletnie surowa.

 

REKLAMA

 

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej