Instagram na czele niechlubnej listy. Ma negatywny wpływ na użytkowników
Aplikacja zajęła pierwsze miejsce w rankingu mediów społecznościowych, które mają najgorszy wpływ na kondycję psychiczną młodych ludzi. Badania Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (RSPH) w Wielkiej Brytanii, wykazały, że Instagram wpływa negatywnie na sen i zaburza obraz ciała.
2017-05-29, 13:40
Brytyjska fundacja Royal Society for Public Health (RSPH) zajmująca się poprawą zdrowia i dobrobytu społeczeństwa sprawdziła, które serwisy społecznościowe najczęściej używane przez młodych ludzi są dla nich najbardziej szkodliwe. Badania dotyczyły serwisów Facebook, YouTube, Instagram, Twitter i Snapchat. Wzięło w nim udział blisko 1500 Brytyjczyków w wieku od 14 do 24 lat.
Powiązany Artykuł
Google ma pomysł na walkę z hejtem
Przeanalizowano wiele aspektów pod jakimi te serwisy na nas wpływają - na nasze poczucie więzi i tożsamości, możliwość odpoczynku i snu, odczuwanie bezpieczeństwa, czy postrzeganie własnego ciała.
Raport nazwany #StatusofMind wskazuje na wiele negatywnych aspektów Instagrama. Wynika z niego, że ta swoista galeria zdjęć czy inspiracji zaburza obraz ciała oraz negatywnie wpływa na samoakceptację, a także wywołuje stany niepokoju. Korzystanie z tego medium może również prowadzić do zaburzenia snu. Tym samym Instagram został uznany za najmniej sprzyjające młodemu umysłowi medium społecznościowe.
Nasuwać się może pytanie: dlaczego?
Otóż wszystko przez publikowane zdjęcia, na których wygląd zmieniany jest za pośrednictwem różnych filtrów i rozmaitych metod retuszu. To doprowadza młodych ludzi, głównie kobiety, do złego postrzegania swojego ciała i niezadowolenia ze swojego wyglądu, który jest inny niż ''wzorce'' prezentowane na zdjęciach. W dodatku wyniki badania pokazały, że najpopularniejsze na rynku aplikacje nie tylko izolują młodzież, ale odbijają się na ich zdrowiu psychicznym, mocno obniżając samoocenę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Powstanie opcja ''nie lubię" na Facebooku?
Niewiele lepiej od Instagrama wypadł Snapchat. Eksperci podkreślają, że najgorzej oceniono aplikacje, które są bardzo skoncentrowane na obrazach. ''Wydaje się, że mogą u młodych ludzi powodować uczucie niepokoju i bycia niewystarczająco dobrym" – mówi Shirley Cramer, dyrektor generalny The Royal Society for Public Health (RSPH).
RSPH wezwało media społecznościowe do podjęcia działań, które mogą pomóc w zwalczaniu negatywnych odczuć użytkowników. Autorzy raportu chcą, aby platformy zaczęły zamieszczały ostrzeżenia na zdjęciach, które są zmanipulowane cyfrowo. Podkreślają oni, że nie oczekują od mediów społecznościowych, by wycofały narzędzia do obróbki zdjęć, jednak są zdania, że odpowiednie edukowanie i informowanie, pozytywnie wpłynie na zdrowie użytkowników.
Aleksandra Rybińska
REKLAMA
REKLAMA