more_horiz
Wiadomości

Okrągła pupa i biodra są korzystne dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 22:01
Ważne są kształty, a nie waga. Nieco więcej ciała na biodrach, pośladkach i udach zapewni nam więcej zdrowia– stwierdzili badacze z Wielkiej Brytanii. Tłusty brzuch nie przynosi jednak żadnychkorzyści.

Ważne są kształty, a nie waga. Nieco więcej ciała na biodrach, pośladkach i udach zapewni nam więcej zdrowia – stwierdzili badacze z Wielkiej Brytanii. Tłusty brzuch nie przynosi jednak żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie.

Według grupy badaczy z Oxfordu tłuszcz na biodrach chroni przed problemami zdrowotnymi z sercem i z przemianą materii. Pochłania bowiem szkodliwe kwasy tłuszczowe, a poza tym zawiera substancję, która zapobiega tworzeniu się miażdżycy.

Tłuszcz na brzuchu i wokół talii nie ma takich funkcji ochronnych. Osoby z sylwetką w kształcie jabłka są bardziej podatne na te dwa ostatnie schorzenia. Lekarze zalecają więc, by zaczęły dbać o zdrowe odżywianie i uprawiać sport.

Jak dowiodły badania tłuszcz na biodrach jest znacznie trudniej „zgubić” niż ten na brzuchu. Szybciej spalany tłuszcz wydziela jednak do organizmu więcej szkodliwych cytokin: substancji, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy i cukrzycy.

O wynikach badań „nad okrągłościami" informuje International Journal of Obesity.

ag, BBC

Zobacz także

Zobacz także