127 lat temu opatentowane zostało pierwsze wieczne pióro

Dziś, po raz pierwszy, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem.

2011-02-12, 12:56

127 lat temu opatentowane zostało pierwsze wieczne pióro
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Prof. Jerzy Bralczyk przyznaje, że obecnie rzadko pisze piórem
+
Dodaj do playlisty

Prof. Jerzy Bralczyk przyznaje, że obecnie rzadko pisze piórem, choć pamięta czasy kiedy było to na porządku dziennym. Kiedy on uczył się pisać, posługiwał się stalówkami osadzonymi w obsadkach. Wtedy mówiło się, że wieczne pióro psuje charakter pisma, a nie znano wówczas długopisów - przypomina profesor Bralczyk.
Językoznawca nie wyklucza, że dziś przypomni sobie sztukę pisania piórem.

Do używania pióra przyznaje się były bramkarz reprezentacji Polski Maciej Szczęsny. Większość korespondencji prowadzi drogą elektroniczną, ale jeśli ma okazję do pisania ręcznie, to robi to tylko piórem. 

Szczęsny zdradza, że pierwsze w swoim życiu wieczne pióro dostał w dość nietypowych okolicznościach. Było to po zdobyciu pierwszego tytułu mistrza Polski z Legią. Wówczas dowódca Warszawskiego Okręgu Wojskowego wręczył piłkarzom wieczne pióra i zegarki. Jak wspomina były piłkarz, większość jego kolegów była bardzo rozczarowana takim upominkiem.

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem w warszawskim klubie "Obiekt Znaleziony" odbędzie się całodniowy happening pod hasłem "Cała Polska pisze piórem".

IAR,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej