Bruksela przesłucha Snowdena. USA zaniepokojone
Stany Zjednoczone są zaniepokojone planowanym zeznaniem Edwarda Snowdena w Parlamencie Europejskim.
2013-12-17, 20:38
Posłuchaj
Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił informacje o masowej inwigilacji Europejczyków przez Amerykanów, ma zeznawać przed parlamentarną komisją śledczą. - To nie jest dobry pomysł - mówił we wtorek w Brukseli członek amerykańskiej Izby Reprezentantów Mark Rogers po spotkaniu z europosłami. Początkowo przesłuchanie Snowdena miało odbyć się w tym tygodniu. Z uwagi jednak na obawy o wykrycie miejsca pobytu Amerykanina, zdecydowano, że jego zeznania - za pośrednictwem nagrania wideo - zostaną przedstawione w styczniu.
- Jesteśmy tym poważnie zaniepokojeni. Osobiście uważam, że nie przystoi tej instytucji przyjmować kogoś, kto w Stanach Zjednoczonych jest poszukiwany za przestępstwo - powiedział kongresmen Mike Rogers. Dodał on , że przesłuchanie Snowdena w Parlamencie Europejskim mogłoby mieć poważne konsekwencje. - Myślę, że spotkałoby się to z reakcją Stanów Zjednoczonych, która nie pomogłaby w naszym dialogu - podkreślił kongresmen.
Mike Rogers stał na czele kolejnej już delegacji z Waszyngtonu, która przyjechała do Brukseli, po wybuchu skandalu podsłuchowego. - Europejczycy nie są zadowoleni z obecnego stanu ochrony danych osobowych oraz działań NSA, ale cieszymy się, że możemy o tym rozmawiać. Nie byłoby to możliwe ani z Chinami ani z krajem, w którym obecnie jest Edward Snowden - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Elmar Brok. Edward Snowden obecnie przebywa w Rosji.
O aferze PRISM i Edwardzie Snowdenie - czytaj więcej tu >>>
REKLAMA
Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ujawnił kulisy inwigilacji elektronicznej stosowanej przez amerykańskie i brytyjskie tajne służby. Snowden zbiegł z Hawajów w maju br. do Hongkongu, gdzie spotkał się ze współpracownikami "Guardiana" Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskillem oraz producentką filmową Laurą Poitras, przekazując im tajne materiały, które wywiózł.
Dokumenty dawały wgląd w techniki szpiegowskie, m.in. przechwytywanie danych bezpośrednio z serwerów największych firm internetowych USA, pobieranie ich z podwodnych sieci światłowodowych, przechwytywanie danych Amerykanów o tym, kto, kiedy, do kogo i jak długo telefonował i zabiegi mające na celu złamanie zabezpieczeń wprowadzonych przez firmy internetowe. Władze USA bezskutecznie zabiegały o wydanie im Snowdena, który uzyskał czasowy azyl polityczny w Moskwie.
REKLAMA