Liderzy ukraińskiej opozycji zaproszeni na szczyt Unii Europejskiej
Informację tę potwierdził ukraiński deputowany Wszechukraińskiej Koalicji "Ojczyzna”. Borys Tarasiuk dodał, że liderzy opozycji nie podjęli jeszcze decyzji czy zaproszenie przyjmą.
2013-12-18, 16:23
Posłuchaj
- Dla ukraińskiej opozycji bardzo ważna jest obecność na Euromajdanie i każdy dzień ich nieobecności tam, może wywołać różne pytania wśród protestujących - powiedział Tarasiuk.
Unijny szczyt rozpoczyna się w czwartek. Posiedzenie Rady Europejskiej będzie poświęcone między innymi wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony oraz sprawom rozszerzenia Unii.
Protesty na Ukrainie: zobacz serwis specjalny >>>
Protesty na Ukrainie
Manifestacje na Placu Niepodległości w Kijowie rozpoczęły się 21 listopada, po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Podpisanie miało nastąpić na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Początkowo mające charakter prozachodni protesty przekształciły się po brutalnej akcji policji w protesty antyrządowe.
30 listopada i 1 grudnia milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak rezolucji o wotum nieufności dla rządu Mykoły Azarowa.
x-news.pl, CNN
Okrągły stół w Kijowie
13 grudnia w Kijowie doszło do "okrągłego stołu". W spotkaniu z prezydentem Wiktorem Janukowyczem wzięli udział m.in. przywódca ugrupowania Udar, Witalij Kliczko, a także inni liderzy opozycji - Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok.
Rozmowy przy okrągłym stole miały pomóc w wyprowadzeniu Ukrainy z kryzysu politycznego i doprowadzić do zakończenia demonstracji. Opozycja opuściła spotkanie niezadowolona, jej przedstawciele podkreślili, że Janukowycz odrzucił wszystkie ich postulaty. Opozycja wezwała m.in. do natychmiastowego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE oraz dymisji rządu Mykoły Azarowa.
- Bardzo ładnie rozmawialiśmy o postulatach i problemach. Żadne z naszych żądań nie zostanie zrealizowane - powiedział po spotkaniu lider opozycyjnej partii Udar Witalij Kliczko. - Okrągły stół był wyłącznie demonstracją, która miała pokazać, iż władze nie zrobią ani jednego kroku ku porozumieniu z opozycją - ocenił.
Nie wiadomo, kiedy i czy odbędzie się następne posiedzenie okrągłego stołu.
Janukowycz w Moskwie
We wtorek, 17 grudnia, prezydenci Rosji Władimir Putin i Ukrainy Wiktor Janukowycz poinformowali o obniżeniu Ukrainie ceny gazu z 400 do 268,5 dolarów za 1000 m sześc., zainwestowania w ukraińskie obligacje rządowe 15 mld dolarów oraz podpisanie umowy w sprawie zniesienia ograniczeń handlowych między Ukrainą a Rosją. Bliższe szczegóły tego porozumienia nie są znane. Nie wiadomo też, co Rosja uzyskała w zamian za tak kredyt i obniżkę cen gazu.
x-news.pl, CNN
REKLAMA
- Porozumienia zawarte przez Ukrainę z Rosją nie muszą być sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a UE - ocenił komisarz Unii ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. - Musimy jeszcze zobaczyć, co właściwie uzgodniono i podpisano. Ale właściwie zawsze byliśmy zdania, że umowa stowarzyszeniowa z UE nie stawia Ukrainy wobec konieczności dokonania wyboru między Moskwą a Brukselą. Zawsze uznawaliśmy potrzebę utrzymania relacji handlowych i innych między Ukrainą a Rosją - powiedział Fuele na konferencji prasowej w Brukseli.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA