FT: Zachód chciał dać Ukrainie więcej niż Putin
"Financial Times" twierdzi, że Zachód był gotowy udzielić Ukrainie wsparcia finansowego w istocie przekraczającego to, co Kijów uzyskał w Moskwie.
2013-12-19, 11:57
- Zachód był gotów udzielić Ukrainie kredytów na co najmniej 20 mld euro, gdyby kraj ten podpisał umowę stowarzyszeniową z UE na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego - podaje w czwartek "Financial Times", powołując się na wewnętrzny dokument unijny.
Łączna suma, którą kraje Zachodu były gotowe pożyczyć Ukrainie, równałaby się pakietowi pomocy udzielonej Kijowowi przez Rosję i odpowiadałaby potrzebom, jakie Ukraina publicznie zgłosiła - zauważa brytyjski dziennik.
Unia Europejska oferowała "szybką ścieżkę" w procedurze uzyskania przez Ukrainę 20 mld pożyczki, głównie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - pisze "FT".
Rosja w zamian za odrzucenie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, zobowiązała się pożyczyć swojemu zachodniemu sąsiadowi 15 mld euro i zredukować ceny za gaz. Tu korzyści Ukrainy obliczane są na 4 mld euro.
Według dokumentu, do którego dotarł "Financial Times", kraje Zachodu były gotowe do udzielenia wsparcia i przeprowadzenia przez MFW sprawy pożyczki 20 mld. Jednak władze Ukrainy wybrały rozmowy z Rosją.
REKLAMA
Umowy w Moskwie
We wtorek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Po spotkaniu ogłoszono, że Rosja obniży Ukrainie cenę gazu do 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych i zainwestuje w ukraińskie obligacje rządowe 15 mld dolarów.
Unijni urzędnicy oceniają, że rosyjska pomoc "odsunęła Kijów od Europy Zachodniej"; mówią też, że rozmowy o umowie stowarzyszeniowej są na razie zamrożone.
Obwarowana "twardymi warunkami" pomoc pochodziłaby przede wszystkim od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale Komisja Europejska pomogłaby przyspieszyć wypłatę środków - wynika z unijnej notatki.
Rząd Ukrainy wstrzymał w zeszłym miesiącu przygotowania do stowarzyszenia z Unią, tłumacząc to obawami o pogorszenie relacji handlowych z Rosją. Decyzja tak wywołała trwające do dziś protesty zwolenników zbliżenia z UE na Ukrainie.
IAR/PAP/agkm
Protesty na Ukrainie: zobacz serwis specjalny >>>
(Wideo: premier Ukrainy o umowie z Rosją, źr. UA 1+1/x-news)
REKLAMA
REKLAMA