Warszawa: obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
W warszawskiej Archikatedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela trwają uroczystości związane z 95. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
2013-12-28, 14:16
Posłuchaj
Uroczystej Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Arcybiskup podkreślił, że tę i każdą następna rocznicę powinno się upamiętniać również w Warszawie.
Po Eucharystii uroczystości przeniosły się na plac Piłsudskiego. Stanął tam zaaranżowany obóz powstańczy. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego świętują w stolicy również uczniowie, harcerze i służby mundurowe z Wielkopolski.
Powstanie Wielkopolskie to największy zryw niepodległościowy w historii Polski, który zakończył się sukcesem. Wybuchło 27 grudnia 1918 roku.
- W Wielkopolsce lubimy podkreślać, że powstanie było tak naprawdę jedynym zwycięskim powstaniem polskim. Jedynym, widocznym na tle wielu powstań, okupionych dramatycznymi stratami, a nieprzynoszącymi dobrych rezultatów - mówił w piątek prezydent Komorowski w czasie obchodów rocznicowych w Poznaniu.
REKLAMA
Zaznaczył też, że Wielkopolska dała bardzo wiele wolnej Polsce. Jak podkreślił, zwycięskie powstanie było poprzedzone solidną pracą narodową na rzecz utrzymania niezależności ekonomicznej i kulturalnej całego regionu.
Uroczystości zorganizowano przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Uczestniczyli w nich przedstawiciele prezydenta RP, rządu, a także parlamentarzyści, władze regionalne i lokalne, wojsko, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta.
REKLAMA
Prezydet Bronisław Komorowski/You Tube
Na zakończenie oficjalnych obchodów zaprezentowano inscenizację powstańczą "Przysięgamy, że pamiętamy" na placu Wolności.
Kilkaset osób, ubranych w białe i czerwone płaszcze, utworzyło na płycie placu wielką, biało-czerwoną szachownicę, było to nawiązanie do stulecia poznańskiego lotniska oraz rocznicy zdobycia go w styczniu 1919 roku przez powstańców.
Później grupy rekonstrukcyjne wcielające się w żołnierzy polskich, niemieckich i cywilów sprzed 95 lat i widzowie wspólnie powtórzyli słowa przysięgi o zachowaniu pamięci o powstaniu wielkopolskim. Po zmroku Stary Rynek i otaczające go uliczki ozdobi okolicznościowa iluminacja zorganizowana przez stowarzyszenie kibiców Wiara Lecha. Jubileuszowe obchody w Poznaniu zakończy koncert Poznańskich Słowików w Auli Uniwersyteckiej.
28 grudnia obchody przeniosą się do Warszawy. Tam odprawiona zostanie msza święta w intencji powstańców wielkopolskich. Potem uczestnicy uroczystości odbędą się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie zaaranżowany będzie obóz powstańczy. Na powstańczych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim zapalone zostaną znicze.
www.27grudnia.pl/You Tube
REKLAMA
27 grudnia 1918 roku, krótko po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do Macierzy.
REKLAMA