Dzięki telewizji odnaleziono nieznany obraz van Dycka
Dzięki popularnemu brytyjskiemu programowi telewizji BBC odnaleziono nieznany dotąd portret pędzla Antoona van Dycka. Eksperci orzekli, że jest to przypuszczalnie portret jednego z rajców Brukseli.
2013-12-29, 15:57
Posłuchaj
Program "Antique Roadshow" od 34 lat objeżdża Wyspy Brytyjskie umożliwiając zwykłym ludziom pokazanie ekspertom swoich rodzinnych skarbów, podzielenie się ich historią i uzyskanie wyceny. Obraz zgłoszony przez księdza Jamie'go MacLeoda z hrabstwa Gloucestershire, przykuł uwagę prezenterki programu, która akurat niedawno nakręciła film o portretach van Dycka. Sprowadzony przez nią ekspert uznał, że obraz to pochodna zbiorowego portretu rajców Brukseli zamówionego u van Dycka w 1634 roku, ale zniszczonego pod koniec 17 wieku. Wstępna ocena potwierdziła się po usunięciu przez konserwatorów późniejszych przeróbek i warstw werniksu.
- Jestem w zupełnym szoku - zareagował z niedowierzaniem na tę wiadomość ksiądz MacLeod, gdyż zakupił obraz jako kopię w prowincjonalnym angielskim antykwariacie za 400 funtów. Jego obecna wycena to około czterysta tysięcy.
Flamandzki malarz epoki późnego baroku, Antoon van Dycke urodził się 22 marca 1599 w Antwerpii. Zmarł 9 grudnia 1641 w Londynie.
Szlicht malarski zdobywał w latach 1609–1612 u van Balena. Następnie kształcił się w pracowni Rubensa w Antwerpi, stopniowo awansując z ucznia na współpracownika mistrza. W 1618 otrzymał malarski tytuł mistrzowski. W latach 1622–1627 mieszkał we Włoszech m.in. w Rzymie, gdzie był gościem kardynała Bentivoglio, w Genui gdzie został portrecistą rodzin patrycjuszowskich. Wrócił do Antwerpii, gdzie malował dzieła religijne i portrety dla kościołów w Antwerpii, Courtrai, Termonde. Tam wykonał cykl rysunków sławnych ludzi, który został w 1636 opublikowany pod tytułem Ikonografia van Dycka.
REKLAMA
Od 1632 pracował w Anglii na dworze króla Karola I. Otrzymał tytuł szlachecki i zamieszkał w wiejskiej posiadłości Eltham. W 1640 poślubił szlachciankę angielską Mary Ruthven. W tym samym roku udał się do Paryża i Antwerpii w sprawach zawodowych a rok później zmarł. Został pochowany w londyńskiej katedrze Św. Pawła.
mc
REKLAMA