Polsce przybyło sześć miast
Od 1 stycznia weszło w życie ponad sto zmian na administracyjnej mapie Polski. Nadano nazwy 13 miejscowościom, 57 zmieniono, a 44 nazwy zniesiono. Sześć miejscowości otrzymało prawa miejskie.
2014-01-01, 12:10
Zgodnie z lipcowym rozporządzeniem Rady Ministrów statusem miasta będą się teraz cieszyły: Dobrzyca, Modliborzyce, Mrozy, Stepnica i Zaklików.
- To przede wszystkim większy prestiż. Mieszkańcy czują się uhonorowani i docenieni. Wielu odbiera to wręcz jako awans społeczny - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej do wtorku wójt, a obecnie już burmistrz miasta i gminy Mrozy Dariusz Jaszczuk. Podkreśla, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Mrozy budowały infrastrukturę, poprawiały estetykę miejscowości i funkcjonalność instytucji, które się w niej znajdują.
Dariusz Jaszczuk zapewnił, że zmiana statusu miejscowości dla mieszkańców nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Podatki lokalne ustalane są na takich samych zasadach jak dotychczas a dokumenty tożsamości zachowują swoją ważność. Co prawda nowe dowody osobiste wydaje już burmistrz, ale również stare zachowują swoją ważność.
W przypadku większości miejscowości, które od środy zmieniają swoją nazwę administracyjną chodzi o ujednolicenie stanu faktycznego z rejestrem nazw urzędowych. Tak jest w przypadku miejscowości Sławacinek Nowy i Sławacinek Stary w gminie Biała Podlaska. Jak wyjaśnia Emilia Lipka, kierownik referatu organizacyjno-administracyjnego tamtejszego Urzędu Gminy, we wszystkich dokumentach figurują nazwy miejscowości, które do wtorku były sprzeczne z wykazem urzędowym. Dzięki zmianom udało się to uporządkować.
REKLAMA
Koszty wprowadzonych zmian, jakie poniosą samorządy oraz budżet państwa oszacowano na 150 tysięcy złotych.
IAR/iz
REKLAMA