Nagroda specjalna prezesa IPN dla rosyjskiego filmu
Wyróżnienie otrzymał film "Chram" pokazywany w ramach białoruskiego katolickiego festiwalu filmowego Magnificat w Mińsku.
2014-01-06, 11:36
Prezes IPN nagrodził obraz Natalii Kandudiny za opowieść o katolickim kościele, zwanym niegdyś polskim, przy ulicy Małej Gruzińskiej w Moskwie. Dziś jest to katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
Wyświęcona w 1911 r. neogotycka świątynia, wraz z całym krajem, przechodziła dramatyczne koleje losu. Została zamknięta w 1937 roku i przejęta przez państwo, księży i wiernych zdziesiątkowały stalinowskie represje. Sam budynek ucierpiał w trakcie niemieckich bombardowań podczas wojny. Od 1956 roku - po przebudowie wnętrza na gmach 4-piętrowy - w odebranym wiernym kościele urzędowały rozmaite sowieckie instytucje.
Od 1990 roku przed wejściem do kościoła odprawiano msze. Wierni po wielu kłopotach, odzyskali go w 1996 roku. Zdewastowany budynek trzeba było odrestaurować. Trzy lata później kardynał Angelo Sodano ponownie poświęcił kościół, który teraz ma status katedry.
REKLAMA
Prezes IPN Łukasz Kamiński nagrodził ten obraz za popularyzację dramatycznej historii Kościoła katolickiego w XX-wiecznej Rosji.
Międzynarodowy Katolicki Festiwal Chrześcijańskich Filmów i Programów TV Magnificat odbył się w Mińsku na Białorusi w dniach 4-5 stycznia 2014 r. po raz dziewiąty. Patronuje mu Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi, a głównym organizatorem przedsięwzięcia jest katolickie stowarzyszenie mediów SIGNIS-Białoruś.
Dyrektorem festiwalu jest białoruski reżyser i dokumentalista Jury Gorulou. Jednym z członków festiwalowego jury był Michał Kurkiewicz z IPN. To nie jedyny polski wątek festiwalu; Grand Prix otrzymał obraz "Matka 24 h" Marcina Janosa Krawczyka o polskim kulcie maryjnym. Został też nagrodzony film Krzysztofa Żurowskiego "Miłość ci wszystko wybaczy" o libańskich chrześcijanach, zafascynowanych twórczością i postacią Ordonki.
polskieradio.pl/iz
REKLAMA
REKLAMA