Częstochowa przeznaczy 80 tysięcy złotych na in vitro

Kwota ta umożliwi kontynuowanie miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Dotąd, dzięki niemu urodziło się czworo dzieci.

2014-01-20, 15:30

Częstochowa przeznaczy 80 tysięcy  złotych na in vitro
. Foto: Ekem/Wikimedia Commmons/CC

Z ogłoszonego pod koniec 2012 roku miejskiego programu in vitro, skierowanego do małżeństw - mieszkańców Częstochowy - skorzystały 32 pary. Na świat przyszły trzy dziewczynki i chłopiec. W drodze jest trójka dzieci, w tym dwoje z ciąży bliźniaczej.

- Tegoroczną procedurę rozpoczniemy w przyszłym tygodniu, ogłoszeniem konkursu dla klinik. Wyłonione w nim placówki medyczne będą realizowały program - poinformował w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

Na kontynuację programu in vitro miasto przeznaczy w tym roku 80 tysięcy złotych, w ubiegłym roku było to 150 tysięcy. -Obecnie zainteresowanie programem jest umiarkowane. Przypuszczamy, że ma to związek z ogłoszeniem rządowego programu leczenia niepłodności - dodał Tutaj.

Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy" został podpisany na lata 2012-2014 . Jest on skierowany do par, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Zakwalifikowani do programu otrzymują jednorazowe dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł.

REKLAMA

Częstochowa, jako pierwsza w kraju wprowadziła takie rozwiązanie dla par. Był to pomysł prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka z SLD. Spotkał się on z ostrą krytyką  Kościoła, który uznaje tę metodę leczenia niepłodności za sprzeczną ze swoją nauką.

Według raportu zamówionego przez władze miasta, problem niepłodności może dotykać 8 tysięcy par w Częstochowie. Wielkość populacji miasta wymagającej leczenia metodą in vitro określono na około 160 par.

W 2012 roku Caritas Archidiecezji Częstochowskiej uruchomiła przy parafii św. Wojciecha pierwszą w okolicy Poradnię Rozpoznawania Płodności. Bezdzietne małżeństwa mogą dowiadywać się w niej, jak zajść w ciążę z wykorzystaniem technik naprotechnologii, czyli naturalnej metody planowania rodziny.

PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej