Warszawa: można już składać wnioski do budżetu obywatelskiego
W poniedziałek w Warszawie ruszył nabór wniosków do budżetu obywatelskiego. Każdy mieszkaniec może zaproponować pomysły zmian w swojej okolicy. Można je zgłaszać do marca, do wydania jest ponad 25 mln złotych.
2014-01-20, 16:15
Posłuchaj
Budżet partycypacyjny (obywatelski) to dążenie do zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta. W jego przypadku to obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.
Nabór projektów potrwa do 9 marca. Później w dzielnicach odbędzie się weryfikacja oraz opiniowanie zgłoszonych przedsięwzięć. W maju osoby, które zgłosiły swoje projekty, wybiorą spośród wszystkich zgłoszeń w danym obszarze lub dzielnicy 50 najciekawszych. Po preselekcji finałowa grupa projektów trafi pod głosowanie.
Pierwsze pomysły są już prawie gotowe. Jak mówi Jarosław Jóźwiak ze stołecznego ratusza, wnioski mogą dotyczyć wszystkich możliwych do zrealizowania inwestycji.
Znaczy to, że mieszkańcy miasta mogą wnioskować przykładowo o wybudowanie placu zabaw, siłowni, czy parku. Akceptowane są też tak zwane pomysły "miękkie", czyli dodatkowe zajęcia w przedszkolach lub domach kultury. Jóźwiak podkreśla, że mieszkańcy mają pełną dowolność.
Konstruowanie budżetu obywatelskiego składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczął. Wystarczy, że jedna osoba, pomysłodawca, zbierze 15 podpisów pod swoim wnioskiem.
REKLAMA
Trzeba w nim napisać, czego ten projekt dotyczy, jak ma być realizowany i ile inwestycja będzie kosztować.
W drugim etapie odbywa się głosowanie nad wszystkimi projektami. Wygrywa ten, który zdobędzie najwięcej głosów.
Co ważne, wnioski mogą też składać osoby niepełnoletnie, muszą mieć jednak na to zgodę swoich rodziców.
ps
REKLAMA