Rząd zdecydował o konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego
Podczas posiedzenia rząd postanowił o wniesieniu udziałów 12 spółek należących do Skarbu Państwa do tworzonej spółki Polska Grupa Zbrojeniowa SA.
2014-01-21, 20:56
Zgodnie z decyzją w zamian Skarb Państwa obejmie akcje w podwyższonym kapitale tworzonej spółki.
Decyzja, która dotyczyła 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych podlegających MON i Huty Stalowa Wola wpisuje się w ogłoszoną we wrześniu zeszłego roku koncepcję konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. Zgodnie z planami konsolidacyjnymi wszystkie zakłady państwowe z sektora zbrojeniowego mają docelowo wejść w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Zarejestrowana w grudniu zeszłego roku
PGZ finalnie ma liczyć ok. 30 podmiotów i będzie podlegać ministrowi skarbu. W jej skład mają w najbliższym czasie wejść również: Centrum Techniki Morskiej, spółki wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego (dawna Grupa Bumar) oraz spółki nadzorowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
Czytaj także <<<Czy polskie firmy uzbroją polskie wojsko?>>>
REKLAMA
Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej minister obrony narodowej przekonywał, że powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej uporządkuje sytuację na krajowym rynku zbrojeniowym.
- Konsolidacja przemysłu obronnego jest konieczna, aby realizować wielkie zamówienia zbrojeniowe - mówił minister Siemoniak. Dodał, że celem konsolidacji jest także zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora zbrojeniowego na rynkach światowych zdominowanych przez duże koncerny.
Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>
mc
REKLAMA
REKLAMA