Szkoła na próbę? Sześciolatki będą mogły wrócić do zerówki

Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja ustawy o systemie oświaty, której projekt wpłynął do Sejmu.

2014-01-28, 15:13

Szkoła na próbę? Sześciolatki będą mogły wrócić do zerówki
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Urszula Augustyn z PO o nowelizacji ustawy edukacyjnej. (IAR/D.Zaczek)
+
Dodaj do playlisty

Według tej nowelizacji, sześciolatki, które pójdą do szkoły w 2014 i w 2015 roku, będą mogły wrócić do „zerówki”.

Ma to rozwiać wątpliwości rodziców, którzy obawiają się, że ich dziecko nie poradzi sobie w pierwszej klasie - powiedziała Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej.
Zgodnie z projektem do końca 2014 i do końca 2015 roku rodzice, którzy poślą we wrześniu sześciolatka do szkoły, będą mogli - na podstawie badania poradni psychologiczno-pedagogicznej - wnioskować o cofnięcie dziecka do oddziału przygotowawczego.
Nowelizacja wprowadza też stanowisko pomocnika nauczyciela. Będzie to osoba z przygotowaniem pedagogicznym, zatrudniona na podstawi Kodeksu pracy, która nie będzie uczyć, a jedynie pomagać nauczycielowi. Urszula Augustyn jest zdania, że z tego rozwiązania na pewno zadowoleni będą rodzice i samorządy, które nie będą musiały zwalniać nauczycieli w związku z niżem demograficznym.

Zmiany zakładają również, że dzieci z klas od pierwszej do trzeciej będą przebywały na świetlicy szkolnej w grupach nie większych niż 25-osobowe. W trakcie zajęć będą przewidziane zajęcia ruchowe. Ma być też czas na odrobienie lekcji.

Zmianę do własnego projektu ustawy przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej we współpracy z ministerstwem edukacji.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dzieci urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku obowiązkowo pójdą do szkoły 1 września 2014 roku. Dzieci urodzone w drugiej połowie tego roku rozpoczną naukę szkolną 1 września 2015 roku wraz z dziećmi urodzonymi w 2009 roku.

Politycy nie chcą referendum

Jesienią ubiegłego roku Sejm odrzucił społeczny wniosek o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Pod wnioskiem o referendum zebrano prawie milion podpisów. Wnioskodawcy zaproponowali pięć pytań. Chcieli spytać obywateli czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków. Chcieli też poznać opinię Polaków czy byliby za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii i innych przedmiotów.

Kolejne pytanie dotyczyło stopniowego powrotu do systemu: osiem lat szkoły podstawowej plus cztery lata szkoły średniej. Obywatele mieliby też wypowiedzieć się czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

REKLAMA

mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej