Pakistanka uhonorowana w Polsce za walkę o godność
Działaczka na rzecz praw człowieka Asma Jilani Jahangir odebrała z rąk szefa polskiej dyplomacji nagrodę ”Pro Dignitate Humana”.
2014-01-29, 15:47
Posłuchaj
Minister Radosław Sikorski podkreślił, że wprawdzie uhonorowana pochodzi z dalekiego kraju, ale osoby walczące o prawa człowieka potrzebują naszego wsparcia bez względu na to, gdzie działają. - Pani Asma Jahangir pochodzi z części świata geograficznie oddalonej od Polski. Można by rzec, daleki kraj, ale gdziekolwiek ludzie walczą o podstawową sprawiedliwość i ludzką godność, w Pakistanie czy na Ukrainie, zasługują na wsparcie i solidarność - powiedział Sikorski.
Jahangir odbierając nagrodę mówiła, że jest szczególnie zaszczycona mogąc odbierać nagrodę przyznaną przez państwo, które miało taką drogę do wolności jak Polska. - Setki ludzi z którymi współpracowałam mówiło, że godność jest dla nich o wiele ważniejsza niż możliwość zarobienia pieniędzy - dodała pakistańska działaczka. - Godność jest tym, do czego dążą ludzie na całym świecie, w każdym regionie świata (...). Nawet w waszym regionie są ludzie, którzy walczą o swe prawa i o wartość praw człowieka - dodała.
(Wideo: TVN24/x-news)
REKLAMA
Nagroda "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz godności ludzkiej) przyznawana jest za poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej. Została ustanowiona przez ministra spraw zagranicznych w 2011 r. Pierwszym laureatem został białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleksander Bialacki. W ubiegłym roku uhonorowana nią została także niezależna organizacja Memoriał zajmująca się dokumentacją komunistycznych represji oraz ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR.
Stowarzyszenie Memoriał w walce o prawdę >>>
Jahangir (urodzona w 1952 r. w Lahaur) jest czołową pakistańską prawniczką, adwokatką Sądu Najwyższego Pakistanu, przewodniczącą Stowarzyszenia Prawników Sądu Najwyższego Pakistanu. Pracuje na rzecz zapobiegania prześladowaniom mniejszości religijnych, kobiet i wyzysku dzieci w Pakistanie i na świecie.
Od sierpnia 2004 r. do lipca 2010 r. była specjalną pełnomocniczką ONZ ds. wolności religii i przekonań.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA