90 polskich biskupów z wizytą w Watykanie. Zdają raport Franciszkowi

2014-02-01, 09:46

90 polskich biskupów z wizytą w Watykanie. Zdają raport Franciszkowi
Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk mówił Franciszkowi o sytuacji polskiego Kościoła . Foto: Chrisiek/Wikimedia Commons/CC

Każdy hierarcha przedstawia papieżowi sprawozdanie z tego, co dzieje się w jego diecezji. To pierwsza od 8 lat wizyta ad Limina Apostolorum.

Posłuchaj

Polscy hierarchowie z ośmiodniową wizytą w Watykanie - relacja z Rzymu Marka Lehnerta
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z prawem kościelnym, do tego typu pielgrzymek niektórzy biskupi są zobowiązani co pięć lat.  Muszą przyjechać do grobów Piotra i Pawła, a także zdać papieżowi relację. Ich obowiązkiem jest również przyjęcie zaleceń głowy kościoła i potwierdzenie uznania jego zwierzchnictwa.

Ad Limina Apostolorum czyli "do progów Apostołów " polscy biskupi rozpoczynają w sobotę. Wizyta potrwa do 8 lutego. Hierarchowie wystąpią nie tylko przed papieżem, ale także watykańskimi urzędnikami.

- Każdy biskup przygotował raport na temat problemów swojej diecezji - mówi Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji informacyjnej. Jego zdaniem, to nie kontrola danego Kościoła, bo taką robi się na miejscu. - Raczej jest to przegląd sytuacji - podkreśla dziennikarz katolicki.

Do Watykanu pojechała 90 osobowa reprezentacja Episkopatu Polski. Została podzielona na pięć części. Pierwsza, pod przewodnictwem prymasa już spotkała się z papieżem.

Józef Kowalczyk przedstawił Franciszkowi sytuację Kościoła w naszym kraju, mówiąc zarówno o trudnościach wierzących, jak i samych biskupów. Powiedział, że są oni zaniepokojeni łatwym uleganiem duchowi czasu, narzucającemu wzorce życia sprzeczne z nauką Kościoła.

- Materializm praktyczny wydaje się niekiedy groźniejszy od systemów totalitarnych, z którymi zmierzyliśmy się w przeszłości. Przynosi on zobojętnienie religijne, relatywizm moralny, korupcję, przestępczość, selektywne traktowanie prawd wiary, zanikanie poczucia grzechu i prawego sumienia. Rośnie liczba związków niesakramentalnych, spada zaś przyrost naturalny - powiedział arcybiskup.

Jednocześnie przyznał, że hierarchowie, wyrośli w strukturach społecznych socjalizmu realnego, mają trudności z wypracowaniem nowego stylu pracy duszpasterskiej w systemie demokratycznym gospodarki rynkowej i panującego materializmu praktycznego.

Swoje przesłanie do Kościoła w Polsce papież Franciszek przekaże biskupom na piśmie podczas zbiorowej audiencji, w piątek 7 lutego.

IAR/iz

''

Polecane

Wróć do strony głównej