Wybory do PE: Napieralski się wycofał, bo nie dostał "jedynki"

O fotelu parlamentarzysty europejskiego marzą nie tylko politycy. Z list SLD będzie startować między innymi celebrytka Weronika Marczuk i była działaczka Samoobrony Anna Kalata a także były piłkarz reprezentacji Polski Maciej Żurawski i siatkarz Michał Bąkiewicz.

2014-02-02, 16:35

Wybory do PE: Napieralski się wycofał, bo nie dostał "jedynki"
Europejska drużyna szefa SLD Leszka Millera . Foto: www.sld.org.pl

Posłuchaj

Leszek Miller o kandydatach SLD do Parlamentu Europejskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Jeśli zostaną wybrani, w co głęboko wierzę, to parlament europejski wzbogaci się o znakomitą reprezentację - tak o kandydatach do Parlamentu Europejskiego mówił szef SLD Leszek Miller.

Wśród nich nie znajdzie się były premier Józef Oleksy, który zrezygnował z wyborczej walki ze względu na stan zdrowia.

Niespodzianką jest rezygnacja Grzegorza Napieralskiego. Były przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej chciał startować z pierwszego miejsca w Zachodniopomorskiem. Po rezygnacji Oleksego miał dostać jedynkę w Poznaniu, jednak w sobotę zarząd partii zdecydował, że może wystartować z drugiego miejsca w Szczecinie. W tej sytuacji Napieralski wycofał się z wyborów.

Lokomotywą wielkopolskiej listy Sojuszu jest  Krystyna Łybacka (była minister edukacji). Listę na Pomorzu otwiera Longin Pastusiak (były senator). Obecny europoseł Bogusław Liberadzki to "jedynka" zachodniopomorskiej listy Sojuszu. Na Lubelszczyźnie na pierwszym miejscu listy jest Jacek Czerniak, a na Podkarpaciu poseł Tomasz Kamiński.
Z Olsztyna po raz kolejny swoich sił spróbuje Tadeusz Iwiński, z Bydgoszczy Janusz Zemke, a ze Śląska - Adam Gierek.

REKLAMA

Na 13 list, jedynki dostało pięć kobiet. Wśród nich są Weronika Marczuk (łódzkie) była minister pracy w rządzie PiS - LPR - Samoobrona Anna Kalata (mazowieckie), Joanna Senyszyn (małopolskie), Krystyna Łybacka (wielkopolskie) oraz Lida Geringer de Oedenberg.
Jest też kilka nazwisk ze świata sportu między innymi były piłkarz reprezentacji Polski Maciej Żurawski czy siatkarz Michał Bąkiewicz.
Miller przekonywał, że na listach są dobrzy i kompetentni kandydaci. Jak podkreślił, są to ludzie o bogatym doświadczeniu, społecznicy, dobrzy specjaliści.
Weronika Marczuk mówiła, że wybrała SLD, bo jest to najbardziej proeuropejska partia. - Wierzę, że razem będziemy mogli spowodować, żeby Unia Europejska rzeczywiście się rozszerzała i nie po to mamy tam się znaleźć, tak jak inni eurosceptycy, wejść do wewnątrz, żeby to rozwalić - tłumaczyła.
Z kolei Anna Kalata  zapewniała o swoim przywiązaniu do lewicowych wartości i podkreślała swoje międzynarodowe doświadczenie. Zapewniała, że dołoży wszelkich starań, żeby Europa była silna, zintegrowana i żeby jej gospodarka była coraz mocniejsza.
Rada Krajowa SLD zatwierdziła w niedzielę wszystkie listy wyborcze.
Szefem kampanii do Parlamentu Europejskiego został Krzysztof Gawkowski.

W obecnym parlamencie Sojusz ma sześciu swoich przedstawicieli. Są to: Bogusław Liberadzki, Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn  i Janusz Zemke.

IAR/asop

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej