NIK: nieskuteczna pomoc dla bezrobotnych po 50-tce

Większość programów dla tej grupy, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy, jest krótkotrwała i nieskuteczna – stwierdza Najwyższa Izba Kontroli. Nie spełniają one podstawowej roli, jaką jest doprowadzenie do trwałego wyjścia z bezrobocia.

2014-02-04, 10:26

NIK: nieskuteczna pomoc dla bezrobotnych po 50-tce
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Rzecznik NIK Paweł Biedziak o nieskuteczności programów aktywujących starszych bezrobotnych/IAR
+
Dodaj do playlisty

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz wybrane 24 powiatowe urzędy pracy, realizują programy aktywizacji zawodowej osób starszych.
Z kontroli wynika, że pracodawcy, którzy biorą udział w tych programach, zyskują dodatkową siłę roboczą, nie ponosząc żadnych kosztów. Nie przedłużają jednak umów zatrudnionym, a urzędy pracy nie mają odpowiednich instrumentów prawnych, by wyegzekwować kontynuację zatrudnienia.
NIK zwraca uwagę, że wskaźniki efektywności zatrudnienia, na podstawie których Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ocenia sytuację, są zbyt optymistyczne i nie oddają prawdziwej skali problemu.
Z raportu wynika też, że osoby powyżej 50. roku życia stanowią ponad jedną piątą ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach. "W badanym okresie liczba bezrobotnych, w grupie 50+, systematycznie wzrastała. O ile ogólna liczba bezrobotnych w grupie osób poniżej 50. roku życia wzrosła o 7,6 proc., o tyle wśród osób powyżej 50. roku życia odsetek ten wzrósł o 15,4 proc. Osoby w wieku 50+ o dwa miesiące dłużej poszukiwały pracy niż młodsi bezrobotni. W tej grupie było też najwięcej osób dotkniętych bezrobociem długotrwałym - powyżej jednego rok" - alarmuje NIK.

Posłuchaj debaty w Jedynce: Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący działania różnych instytucji, które starają się zaktywizować i dostosować społecznie oraz zawodowo osoby trwale pozbawione pracy.

pp/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej