Ten wynalazek zmieni życie osób, które straciły rękę
Osoby po amputacji będą mogły nie tylko chwytać przedmioty za pomocą skonstruowanej przez naukowców bionicznej ręki, ale także poczuć je dotykiem.
2014-02-06, 21:03
Sygnały z czujników zainstalowanych na bionicznej ręce są wysyłane poprzez podłączone do nerwów ramienia cztery elektrody, dzięki czemu są czytelne dla ludzkiego mózgu - informuje pismo "Science Translational Medicine".
Protezę wypróbował Dennis Aabo, 36-letni Duńczyk, który stracił rękę niemal 10 lat temu w wypadku. Operację przeprowadzono w Rzymie.
Aabo uznał, że nowa ręka jest "zdumiewająca". - Z zawiązanymi oczami potrafiłem rozpoznać dotykiem kształt i sztywność trzymanych w nowej ręce przedmiotów - powiedział. - Dzięki wrażliwości na dotyk, nie musiałem patrzeć na to, co robię - dodał.
Badania laboratoryjne z udziałem Duńczyka trwały miesiąc. Później, z uwagi na przepisy dotyczące bezpieczeństwa badań klinicznych, bioniczną rękę trzeba było usunąć pacjentowi.
Obecnie trwają badania nad miniaturyzacją podzespołów elektronicznych i przystosowaniem protezy do codziennego użytku. Chodzi między innymi o wyeliminowanie sterczących kabli, które w prototypie były narażone na uszkodzenie.
Zdaniem ekspertów wrażliwe na dotyk protezy trafią na rynek w ciągu mniej więcej 10 lat. Niestety, wszystko wskazuje na to, że będą bardzo drogie i nawet najlepsze z nich nie dorównają zręcznością prawdziwym rękom.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA