more_horiz
Wiadomości

"The Times" ogłosił listę najlepszych gitarzystów wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 20:41
Na czele zestawienia brytyjskiego dziennik "The Times" znalazł się Jimi Hendrix. Zaskoczenie? Pewnie nie. Ale dalej lista aż roi się od niespodzianek.
Audio
  • Lista gitarzystów wszech czasów. Z Londynu Adam Dąbrowski (IAR)
Jimi Hendrix
Jimi HendrixFoto: wikimedia commons, lic. CC, VARA

- To nie tylko stuprocentowy gitarzysta, ale też stuprocentowa gwiazda rocka - czytamy w uzasadnieniu. Za jeden z najbardziej niesamowitych momentów w karierze dziennik uznaje występ w Monterey, kiedy to muzyk podpalił gitarę.

Lista może jednak zaskakiwać. Bo o ile zwycięstwo amerykańskiego gitarzysty pewnie nie dziwi, to już nieobecność Erica Claptona, jeszcze w latach sześćdziesiątych ochrzczonego mianem "boga gitary" - chyba już tak. Co ciekawe inny etatowy zwycięzca podobnych rankingów, Jimmy Page z Led Zeppelin zajął dopiero... dziesiątą pozycję i dał się wyprzedzić choćby Nancy Wilson z Heart, amerykańskiej grupy święcącej największe sukcesy na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

To nie jedyna odważna decyzja twórcy rankingu, Boba Stanley'a. Bo w dwudziestce nie znalazło się też miejsce dla autora takich riffów jak "Smoke on The Water" czy "Black Night".

Ritchie Blackmore został wyprzedzony choćby przez awangardowego, artystę Viniego Reilly’ego, który do świadomości szerszej publiczności przebił się chyba tylko dzięki krótkotrwałej, choć owocnej współpracy z byłym wokalistą The Smiths, Morrisseyem.

Ranking w dużej mierze stawia na artystów niezależnych i awangardowych. Stąd obecność Kevina Shieldsa z My Bloody Valentine czy Kelley Deal, siostry Kim z The Pixies - autorki riffu, który potem stał się sławny dzięki wykorzystaniu go przez Prodigy w utworze „Firestarter”.

Miejsca na podium zajęli też rockowy pionier z The Shadows, Hank Marvin. - Wszyscy chcieli go naśladować - czytamy w gazecie, oraz Prince - za łatwość, z jaką przechodzi od jednego gatunku muzycznego do drugiego - pisze Bob Stanley.

Tuż za podium znaleźli się: twórca unikatowego brzmienia The Byrds - Roger McGuinn oraz specjalizujący się w chropowatych, ciągnących w nieskończoność solówkach Kanadyjczyk Neil Young.

Pełna lista wygląda następująco:
1. Jimi Hendrix
2. Hank Marvin
3. Prince
4. Roger McGuinn
5. Neil Young
6. James Burton
7. Vini Reilly
8. Nancy Wilson
9. Bert Jansch
10. Jimmy Page
11. Steve Cropper
12. Kevin Shields
13. George Harrison
14. Barbara Lynn
15. John Fahey
16. Nile Rodgers
17. Les Paul
18. Johnny Marr
19. Bert Weedon
20. Kelley Deal

------------------------------------

mc za A.Dąbrowski

''

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem