Bułgaria: prawie pół miliona osób może wyemigrować

2014-02-15, 10:36

Bułgaria: prawie pół miliona osób może wyemigrować
Większość Bułgarów, którzy chcą wyjechać z kraju, nie chcą tego robić na stałe. Foto: fot.Wikipedia

1/5 Bułgarów w wieku od 15 do 65 lat rozważa wyjazd z kraju - wynika z badania tamtejszej Akademii Nauk. Najbardziej pożądanym kierunkiem są Niemcy.

Posłuchaj

Unijna migracja korzystnie wpływa na gospodarkę - tak wynika z ostatniego badania przedstawionego przez Komisję Europejską - relacja z Brukseli Magdaleny Skajewskiej/IAR
+
Dodaj do playlisty

Liczba potencjalnych emigrantów wzrosła o 145 tysięcy osób, od badania robionego w 2007 roku.

Do naszych zachodnich sąsiadów chce wyjechać 29 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, na trzecim - Włochy. Hiszpania, która jeszcze kilka lat temu była najbardziej atrakcyjnym celem, obecnie znajduje się na czwartym miejscu.

Dla 90 proc. potencjalnych emigrantów główną przyczyną wyjazdu są wyższe zarobki. Zdecydowana większość ankietowanych nie chce zostać za granicą.

Według Bułgarskiej Akademii Nauk w 2013 r. emigranci wysłali do kraju 1,742 mld euro. Ta suma przekracza inwestycje zagraniczne w tym okresie. Szacunki te różnią się jednak od danych Bułgarskiego Banku Narodowego, który twierdzi, że emigranci wysłali jedynie 740 mln euro. Akademia tłumaczy różnicę faktem, że bank uwzględnia tylko środki, przekazywane przez instytucje finansowe.

Z oficjalnych danych statystycznych, opublikowanych w piątek, wynika, że w Bułgarii w 2013 r. bezrobocie w grupie wiekowej od 15 do 64 lat wyniosło 13,2 proc. Bez pracy jest 437 400 osób. W porównaniu z 2012 r. odnotowano 0,7-procentowy wzrost.

1 stycznia 2014 roku wygasł przejściowy okres wprowadzony w stosunku do Bułgarów i Rumunów w dostępie do unijnego rynku pracy. W obawie przed ich masową emigracją, niektóre kraje unijne, zwłaszcza Wielka Brytania naciskają na Brukselę, żeby ograniczyć swobodny przepływ ludzi. Premier Cameron zapowiedział też daleko idące zmiany w polityce socjalnej.

Prezydent Bułgarii ocenił te działania jako zwrot ku nacjonalizmowi >>>

KE: korzyści z unijnej migracji

Unijna migracja korzystnie wpływa na gospodarkę - tak wynika z ostatniego badania przedstawionego przez Komisję Europejską. Niezależni eksperci przyjrzeli się sytuacji w sześciu europejskich miastach: Barcelonie, Dublinie, Hamburgu, Lille, Pradze i Turynie.

Te miejsca ze względu na swój wielonarodowościowy charakter, zostały wybrane do unijnego badania. Pokazuje ono, że obywatele Wspólnoty wyjeżdżają z kraju głównie za pracą, są młodsi i bardziej aktywni zawodowo niż miejscowa ludność.

Napływ migrantów ma korzystny wpływ na sytuację gospodarczą wymienionych miast, czego przykładem jest chociażby Turyn. Dochody z podatków opłacanych przez cudzoziemców przyniosły tam łączny zysk dla włoskiego sektora finansów publicznych w wysokości 1,5 miliarda euro. Ponadto obcokrajowcy pomogli wypełnić luki na lokalnych rynkach pracy.

Z perspektywy samych migrantów wygląda to jednak mniej różowo. Często wykonują pracę poniżej swoich kwalifikacji, otrzymują niższe wynagrodzenie od mieszkańców kraju, do którego przyjeżdżają i nie zawsze korzystają z tego samego dostępu do mieszkań i edukacji.

Aby poprawić tę sytuację Komisja Europejska , która stoi murem za zasadą swobodnego przepływu osób, zachęca władze lokalne do wymiany dobrych praktyk związanych z integracją unijnych obywateli.

PAP/iz

''

Polecane

Wróć do strony głównej