Obsługa amerykańskich F-16 przybyła do Polski

Jak poinformowało MON - na terytorium Polski przybył już zespół przygotowawczy Sił Powietrznych USA. Rozpoczyna się rozmieszczenie jednostki amerykańskich wojsk w naszym kraju.

2014-03-09, 20:56

Obsługa amerykańskich F-16 przybyła do Polski
Amerykańskie wielozadaniowe myśliwce F-16. Foto: Staff Sergeant Jason Gamble

Posłuchaj

Obsługa amerykańskich f-16 już w Polsce. Mówi rzecznik MON Jacek Sońta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Amerykanie przylatują na ćwiczenia w związku z sytuacją na Ukrainie.

Do czwartku w Polsce pojawi się 12 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16, samoloty transportowe i 300 osób personelu. Amerykanie przybywają do Polski, aby wziąć udział w rozszerzonych ćwiczeniach lotniczych "Aviation Detachement". Z prośbą o to zwróciła się strona polska w związku z sytuacją na Ukrainie.

W komunikacie ministerstwa czytamy, że w niedzielę odbyła się rozmowa telefoniczna ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka i sekretarza obrony USA Chucka Hagela. Głównym tematem rozmowy było zacieśnienie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Tomasz Siemoniak podziękował za szybkie i znaczące decyzje USA związane z przyspieszeniem i poszerzeniem wspólnych ćwiczeń sił powietrznych na terytorium Polski. Minister przekazał, że - polskie władze bardzo wysoko oceniają tę sojuszniczą decyzję i widzą w niej praktyczne potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski ze strony USA. - czytamy w komunikacie.

Tomasz Siemoniak w radiowej Trójce>>>

REKLAMA

- Rozmówcy ocenili także bieżącą sytuację na Ukrainie, oraz podkreślili znaczenie współdziałania obydwu krajów w NATO i podejmowania przez Sojusz kroków odpowiednich do rozwoju sytuacji - informuje komunika Ministerstwa Obrony Narodowej.

O kryzysie na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

Konflikt o Krym

27 lutego parlament Ukrainy zatwierdził skład rządu Arsenija Jaceniuka. Tego samego dnia napastnicy w nieoznakowanych mundurach zajęli budynki rządu i parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) w Symferopolu.

Na nadzwyczajnej sesji parlament Krymu przegłosował wotum nieufności dla lokalnego rządu i anulował jego pełnomocnictwa. Odwołany został szef krymskiego rządu Anatolij Mohylow.
W czwartek, 6 marca, parlament Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i wyznaczył na 16 marca ogólnokrymskie referendum w tej sprawie.
UE i USA wprowadzają sankcje
Na zeszłotygodniowym szczycie w Brukseli szefowie państw UE zdecydowali, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą będzie podpisana możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju. Zapadła też decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz o nowej umowie o partnerstwie i współpracy.
Komisja Europejska i dyplomacja UE zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli "w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu", czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy. Wchodzą tu w grę restrykcje wizowe wobec konkretnych osób lub możliwość zamrożenia funduszy zgromadzonych w europejskich bankach.
USA poinformowały o nałożeniu sankcji wizowych na wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby odpowiedzialne za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Prezydent Barack Obama wydał też rozporządzenie, które umożliwi USA nakładanie dalszych sankcji na Rosjan i Ukraińców odpowiedzialnych za rosyjską interwencję zbrojną na Krymie.

REKLAMA

mc

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej