Abp Gądecki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Młodzież, rodzina, powołania kapłańskie oraz ludzie ubodzy - to sprawy od których zależy przyszłość Kościoła w Polsce. Tak o swoich priorytetach na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski mówił na konferencji prasowej tuż po wyborze arcybiskup Stanisław Gądecki.

2014-03-12, 21:01

Abp Gądecki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Posłuchaj

Arcybiskup Stanisław Gądecki o swoich priorytetach/IAR
+
Dodaj do playlisty

- Jestem pełen drżenia w obliczu odpowiedzialności, która przenosi się z poziomu diecezjalnego na poziom ogólnopolski. Sytuacja Kościoła jest bardzo delikatna, ale nie tracę odwagi - podkreślał duchowny.
- Kościół przeszedł już tyle sytuacji trudnych, że inne trudne go nie zatrwożą. Liczę, że uda się stworzyć dobry model współpracy i jedności z samymi biskupami, duchowieństwem, życiem konsekrowanym, a przede wszystkim z ludźmi świeckimi - mówił arcybiskup Gądecki.
TVN24/x-news

Jako główne wyzwanie stojące przed Kościołem w Polsce wymienił zmaganie z sekularyzacją, z ruchami, które są wyraźnie antykościelne. Dodał, że nauczanie kościelne musi się ciągle rozwijać, ale nie może odstąpić od tego, co jest istotne.

>>> Abp Michalik przestaje kierować Episkopatem Polski >>>
W niedawnym wywiadzie dla KAI arcybiskup Gądecki wyraził obawę, że "wcielanie w życie stylu papieża Franciszka może okazać się dla naszego Kościoła niełatwym problemem" oraz że konieczna jest zmiana mentalności: zarówno sporej części duchowieństwa, osób życia konsekrowanego jak i świeckich. - Ewangelia domaga się, aby ubodzy byli w samym sercu Kościoła i to nie tylko jako obiekt domagający się pomocy, ale jako pełnoprawni członkowie wspólnoty - mówił metropolita poznański.

W latach 1992 - 2002 biskup pomocniczy gnieźnieński, od 2002 roku arcybiskup metropolita poznański, od 2004 roku zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski. Inicjator wielu działań ekumenicznych oraz na rzecz dialogu z innymi religiami. Zainicjował obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

REKLAMA

Był szefem Komisji Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem, a później - Rady Episkopatu Polski do spraw Dialogu Religijnego. Jest też członkiem Papieskiej Komisji do spraw Religijnych Relacji z Żydami. W 2002 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Kilkakrotnie uczestniczył w Europejskich Spotkaniach Młodych, organizowanych przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taize.
Uznaje znaczącą rolę mediów, uważając, że mają obowiązek ujawniania prawdy. Jego zdaniem, mogą też odegrać większą rolę w ewangelizacji. Kilka lat temu w poznańskim kościele św. Wojciecha biskup Gądecki powiedział, że „antysemityzm jest nie do pogodzenia z chrześcijaństwem”.
Autor licznych publikacji, między innymi opublikował "Wstęp do pism Janowych", "Wstęp do Ewangelii synoptycznych", "Archeologia biblijna" oraz "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm - dialog chrześcijanko-żydowski w Polsce".

Abp
Abp Stanisław Gądecki i abp Józef Michalik (PAP/Grzegorz Jakubowski)

Abp. Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Studiował i prowadził studia biblistyczne w Rzymie oraz Jerozolimie. Jest doktorem teologii.
Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 roku. W latach 1986-1989 był wice rektorem gnieźnieńskiego seminarium. Przez 10 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie odpowiadał za katechizację, duszpasterstwo młodzieży i sprawy zakonne. Święcenia biskupie przyjął 25 marca 1992 roku.
W 1992 roku został mianowany wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a w 1994 roku przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Po reformie struktur Episkopatu, od 1996 roku został przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Dialogu Religijnego. W 1995 roku papież Jan Paweł II mianował biskupa Gądeckiego Konsultorem Papieskiej Komisji do spraw Religijnych Relacji z Judaizmem.
Zna wiele języków obcych, włada biegle łaciną, greką i hebrajskim, zna też włoski, angielski, niemiecki i rosyjski.
pp/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej