19.03.2014 Napięta sytuacja na Krymie. Ukraina przechodzi do ofensywy [relacja]
Wyjście z WNP, wprowadzenie wiz dla obywateli Rosji i postawienie wojska w stan pełnej gotowości bojowej zaleciła władzom Ukrainy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
2014-03-19, 22:37
Posłuchaj
Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
23.55
Kończymy relację - zapraszamy do przeczytania podsumowania najważniejszych środowych wydarzeń związanych z sytuacją na Ukrainie. Czytaj >>>
23.50
Prezydent Barack Obama wykluczył możliwość wojskowego zaangażowania się USA na Ukrainie wskazując jednocześnie, że rozwiązaniu sporu z Rosją w sprawie Krymu powinny służyć przede wszystkim środki dyplomatyczne.
REKLAMA
23.28
Rosyjscy żołnierze zajęli w środę wieczorem bazę transportową ukraińskiej floty w Bakczysaraju, ok. 30 km na południowy zachód od stolicy Krymu, Symferopolu - poinformował dowódca bazy major Eduard Kusnarenko. Rosjanie przejęli jednostkę bez użycia siły.
22.47
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zaapelował do krymskich separatystów, aby uwolnili admirała Sierhija Hajduka. Został on zatrzymany przez prokuraturę separatystycznej Republiki Krymu. Prokuratorzy twierdzą, że mają "kilka pytań do szefa ukraińskiej Floty".
22.03
Znany rosyjski politolog prosi o obywatelstwo Ukrainy. List Stanisława Biełkowskiego opublikował portal "Snob.ru". Wynika z niego, że politolog uznał ostatnie wydarzenia wokół ukraińskiego kryzysu za wielką porażkę Rosji.
21.34
Orędzie Donalda Tuska. Zobacz wideo!
REKLAMA
21.18
USA potępiły dążenia Rosji do przejęcia wojskowych instalacji Ukrainy na Krymie, obarczając Moskwę odpowiedzialnością za ofiary prowokacji dokonywanych przez rosyjskie siły i ich nieformalnych sprzymierzeńców. Wezwały Moskwę do dialogu z Kijowem.
20.45
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił w środę wieczorem ze stanowiska ambasadora w Polsce Markijana Malskiego. Wraz z nim zostali zwolnieni ukraińscy ambasadorowie w Danii i Szwecji.
REKLAMA
20.21
Na Białorusi utworzono Komitet Solidarności z Ukrainą. Weszli do niego przedstawiciele opozycyjnych partii i organizacji społecznych oraz ci Białorusini, którzy uczestniczyli w obronie Majdanu.
20.09
- Silna i wolna Ukraina to jeden filarów naszego bezpieczeństwa - powiedział w radiowo-telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. Szef rządu ocenia, że nadszedł ważny moment w relacjach polsko-ukraińskich.
19.51
Rosja odpowie na sankcje ze strony Ukrainy. Moskwa zdecyduje, czy wprowadzić wizy dla Ukraińców, jeśli rząd w Kijowie zrealizuje swoje zamierzenia.
REKLAMA
19.23
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła rządowi opracowanie planu wycofania wojsk tego kraju z okupowanego przez Rosjan Krymu oraz ewakuacji obywateli, którzy nie chcą pozostać na półwyspie.
19.18
Mimo zakończenia protestów w stolicy Ukrainy, wielu ludzi nadal nie opuściło kijowskiego Majdanu.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
19.16
Ukraina proponuje stworzenie strefy zdemilitaryzowanej na Krymie. Taki wniosek ma trafić do Organizacji Narodów Zjednoczonych.
19.11
Ukraina stawia swe siły zbrojne w stan pełnej gotowości bojowej i zaprasza swych sojuszników do wspólnych ćwiczeń wojskowych - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij.
18.47
Ukraina zamierza zrezygnować z udziału w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) - oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij. Postanowiono "rozpocząć proces wyjścia z WNP" - dodał.
REKLAMA
18.34
Rada Bezpieczeństwa Ukrainy poleciła MSZ wprowadzenie reżimu wizowego z Federacją Rosyjską.
18.14
Rząd Niemiec potępił uznanie przez Rosję secesji Krymu oraz traktat o przyjęciu półwyspu wraz z Sewastopolem do Federacji Rosyjskiej - oświadczył rzecznik rządu Steffen Seibert. Berlin sprzeciwił się porównywaniu aneksji Krymu do zjednoczenia Niemiec.
18.12
Deputowani partii Swoboda wtargnęli we wtorek do gabinetu dyrektora ukraińskiej publicznej telewizji UT-1 i groźbami oraz siłą zmusili go do dymisji.
REKLAMA
Źródło: 5 kanal/x-news
18.01
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministerstwu transportu zbudowanie mostu drogowo-kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w Kraju Krasnodarskim w Rosji.
17.45
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow daje Rosjanom trzy godziny na uwolnienie zakładników na Krymie.
REKLAMA
17.19
MSW Ukrainy nie wycofuje na razie swego personelu z okupowanego przez Rosję Krymu. Decyzje w tej sprawie podejmie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony - oświadczył szef resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow.
16.55
Wydarzenia na Ukrainie zdominują wiosenny szczyt UE, który odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli. W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję unijni przywódcy mogą rozszerzyć listę osób objętych sankcjami, a także rozważyć sankcje gospodarcze wobec Rosji.
16.21
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opuściła w środę po dwunastodniowym leczeniu klinikę Charite w Berlinie - poinformowała dyrekcja szpitala. 53-letnia ukraińska polityk zamierza jeszcze tego samego dnia powrócić do Kijowa.
16.03
Ukraiński rząd zatwierdził plan ewakuacji swoich obywateli z zajętego przez Rosję Krymu - poinformował Ostap Semerak, minister bez teki w gabinecie premiera Arsenija Jaceniuka. Opracowano także plany rozmieszczenia uchodźców.
REKLAMA
15.34
Do rosyjskiego Biełgorodu, przy granicy z Ukrainą, przybyła grupa ukraińskich wojskowych, która skontroluje przygraniczny obszar w obwodach biełgorodzkim i kurskim pod kątem "niezgłoszonej działalności wojskowej" - poinformowała agencja RIA-Nowosti.
15.26
Na Placu Lenina w Doniecku mieszkańcy miasta domagają się przeprowadzenia referendum ws. włączenia wschodnich części Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej. Referendum miałoby się odbyć na wzór niedzielnego głosowania na Krymie.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
15.19
Sekretarz generalny ONZ udaje się do Rosji i na Ukrainę. Biuro Ban Ki-moona poinformowało, że chce on zachęcić strony konfliktu do pokojowego rozwiązania spornych spraw.
15.10
Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".
14.46
Ukraina odmówiła dalszego przewodniczenia Wspólnocie Niepodległych Państw, której pracami kieruje w tym roku. Kijów rozpatruje celowość dalszej współpracy w ramach tej struktury - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSW Jewhen Perebyjnis.
REKLAMA
14.35
Działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy będą miały poważne następstwa dla relacji między dwoma krajami - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie.
14.31
Lew Gudkow, szef ośrodka badawczego Centrum Jurija Lewady w Moskwie, nie jest zaskoczony 90-procentowym poparciem Rosjan dla aneksji Krymu. - Propaganda Kremla w tym kierunku była niespotykana nie tylko w historii współczesnej Rosji, ale także dawnego Związku Radzieckiego. Totalna dezinformacja, ostrzeżenia przed rozpadem Ukrainy, wizja chaosu i dramatu w Kijowie, miały wzmocnić Rosjan w przekonaniu, że polityka ich władz jest rozsądna i słuszna - podkreśla socjolog.
Źródło: DK TV2/x-news
REKLAMA
14.23
Wielka Brytania ostrzegła w środę prezydenta Rosji Władimira Putina, że Rosję może czekać stałe wykluczenie z grupy G8, jeśli Kreml podejmie dalsze kroki przeciwko Ukrainie. Ostrzeżenie wygłosił premier David Cameron w Izbie Gmin.
14.18
Rosyjscy wojskowi zajęli sztab marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu - podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródła w ukraińskiej flocie.
13:48
Ukraiński wicepremier i minister obrony nie zostali wpuszczeni na Krym . W związku z tym zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Wicepremier Witalij Jarema i pełniący obowiązki ministra obrony Ihor Teniuch pojechali na Krym, aby zapobiec eskalacji konfliktu z Rosją. Grupy krymskiej "samoobrony" atakują od rana ukraińskie bazy wojskowe. Ukraińskich polityków nie wpuszczono jednak na półwysep. Dokładne okoliczności nie są znane.
REKLAMA
13:25
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła, że postrzega działania Rosji jako " bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie ". Według niej trzeba podjąć wszystkie niezbędne kroki w celu ochrony.
13:06
Według mediów władze Krymu zatrzymały dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej admirała Serhija Hajduka.
12:57
Miliard euro dla Ukrainy. Komisja Europejska oficjalnie zaproponowała dodatkowe wsparcie makroekonomiczne dla tego kraju. Ukraina z unijnego budżetu ma otrzymać łącznie miliard sześćset milionów euro. Środki te mają zostać przeznaczone na wsparcie ważnych reform dla ukraińskiej gospodarki.
Jak poinformowała Komisja, program powinien być zaakceptowany przez państwa członkowskie w ciągu najbliższych tygodni. Komisarz Rehn wyraził nadzieję, że zostanie on przyjęty także przez Parlament Europejski.
Proklamowane w środę wsparcie jest częścią pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 11 miliardów euro, ogłoszonego przez Komisję na początku marca, rozłożonego na szereg lat. W jego skład, oprócz pieniędzy z unijnego budżetu, wchodzą także granty i pożyczki z europejskich instytucji finansowych.
REKLAMA
12:41
12:08
Human Rights Watch domaga się śledztwa w sprawie śmierci tatarskiego aktywisty Reszata Ametowa na Krymie.
(CNN Newsource/x-news)
12:02
Szef bazy sił morskich Ukrainy w Sewastopolu uprowadzony - twierdzą świadkowie. Jednostka została wcześniej zajęta przez "samoobronę" Krymu, która podczas szturmu, zawiesiła na budynku flagi Rosji. Ze sztabu wypuszczono kilkunastu ubranych po cywilnemu ukraińskich żołnierzy. Mężczyźni, którzy wyszli ze sztabu byli nieuzbrojeni.
Teraz świadkowie informują, że przywódca bazy, Siergiej Hajduk został pojmany.
REKLAMA
11:43
Ministerstwo obrony USA uważnie analizuje działania rosyjskiej armii na Krymie . To nie jest już nieefektywne wojsko, które najechało Afganistan; to nowe, wyszkolone, zdyscyplinowane i dobrze wyposażone oddziały - pisze w środę "Washington Post".
Pentagon ocenia teraz, czego może się nauczyć analizując działania rosyjskich wojsk na Krymie i "główna lekcja polega na tym, że wejście Rosjan na Krym to przykład błyskawicznego przerzucenia jednostek specjalnych" - pisze na łamach waszyngtońskiego dziennika znany publicysta David Ignatius.
- To, co dla mnie było najbardziej uderzające, to poziom wyszkolenia, zdyscyplinowania i umiejętności współpracy poszczególnych rosyjskich oddziałów - powiedział analityk wojskowy i szef waszyngtońskiego instytutu Center for National Interest Paul Saunders.
Według ekspertów wojskowych osobliwy był styl ataku, jaki wybrali Rosjanie. - Prezydent Władimir Putin, były pułkownik KGB, zdecydował się na coś, co raczej wygląda na paramilitarną "tajną operację" niż na normalny atak - pisze Ignatius.
Putin wykazał się też wolą podejmowania ryzyka, przygotował propagandowy blitzkrieg i przeprowadził tak sprawną operację aneksji, że należy się obawiać, iż jego następnymi celami będą ościenne państwa - ostrzega publicysta.
11:17
Sekretarz generalny ONZ Ban ki-Moon jutro udaje się do Rosji. Według źródeł na Kremlu, ma się spotkać w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem
11:11
Po aneksji Krymu przez Rosję najważniejszą rekomendacją dla USA i UE jest wspólnie podjąć takie kroki, by rozzuchwalony Putin nie chciał zagarnąć płd.-wsch. Ukrainy. Należy rozszerzyć też sankcje wizowe wobec Rosji - piszą w środę główne amerykańskie dzienniki.
Stany Zjednoczone nałożą zapewne dodatkowe sankcje na Rosję po aneksji Krymu i "teatralne wystąpienie" prezydenta Władimira Putina będące manifestacją "pogardy dla Zachodu i jego gróźb" - głosi artykuł redakcyjny "New York Timesa".
11:05
Amerykański niszczyciel USS Truxtun rozpoczął na Morzu Czarnym jednodniowe ćwiczenia z udziałem okrętów sprzymierzonych państw, Bułgarii i Rumunii - poinformował przedstawiciel dowództwa sił morskich USA w Europie.
- Jest wiele powodów, dla których prowadzone są ćwiczenia z sojusznikami. Dają nam one możliwość zapewnienia naszych sojuszników z NATO, że ich wspieramy - powiedział Shawn Eklund, rzecznik amerykańskich sił morskich w Europie.
Według Marynarki Wojennej USA ćwiczenia są rutynowe i były zaplanowane jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.
USS Truxtun z 300-osobową załogą jest uzbrojony w pociski rakietowe Tomahawk i ASROC, ma też na pokładzie dwa śmigłowce Seahawk. Należy do zespołu lotniskowca o napędzie atomowym USS George W.H. Bush i wchodzi w skład VI floty USA.
REKLAMA
(Wideo ilustracyjne)
10:59
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden (R) z wizytą na Litwie. Na zdjęciu również prezydent Łotwy Andris Berzins i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
REKLAMA
10:57
Premier Krymu Siergiej Aksjonow powiedział, że ukraińscy ministrowie nie zostaną wpuszczeni na półwysep - poinformowała agencja Interfax.
10:55
Mieszkańcy Ukrainy się zbroją. (Wideo: DK TV2/x-news)
10:52
Prezydent Władimir Putin przekroczył Rubikon - tak włoski dziennik "Corriere della Sera" komentuje w środę aneksję Krymu. Zauważa, że podczas gdy Rosja i Zachód robią wszystko, by "wyrządzić sobie jak największą krzywdę", opowiadają się zarazem za dialogiem.
Do chwili przyłączenia Krymu do Rosji - jak twierdzi mediolańska gazeta - można było jeszcze mieć nadzieję na uniknięcie sytuacji, w której kwestia ukraińska znów podzieli Europę. - Ale to do wczoraj, bo Władimir Putin przekroczył Rubikon, który w jego strategii wcale nie musi być ostatni - pisze "Corriere della Sera".
Aneksję Krymu i argumentację, jaką rosyjski przywódca przedstawił we wtorek w związku z tym, dziennik nazwał "arcydziełem hipokryzji". Przypomina, że Putin mówi, iż Rosja opowiada się za integralnością terytorialną Ukrainy i nie chce jej podziału; deklaruje wolę przyjaźni i współpracy. W rzeczywistości - zaznacza "Corriere della Sera" - prezydent nie wyklucza rosyjskiej interwencji i szuka przesłanek, by ją usprawiedliwić.
"Spirala bardzo ostrej konfrontacji już została uruchomiona, a wola dialogu znalazła się w ślepym zaułku, który dotyczy obu stron" - ostrzega gazeta. Jak pisze, rysuje się perspektywa dalszego nękania Rosji sankcjami przez Zachód, gdyż "Ameryka (prezydenta Baracka) Obamy, podejrzewanego o słabość, będzie na to naciskać". Z drugiej strony, ocenia "Corriere della Sera", Europa bądź jej część, która ma znaczące interesy w Rosji, nie tylko te związane z dostawami energii, znajdzie się w znacznie gorszej sytuacji i może ją to wiele kosztować. Dochodzi to tego także groźba Moskwy, która mówi, że odpowie na sankcje. "Poszukiwanie drogi wyjścia wydaje się w tej chwili niemożliwe, a nie tylko trudne, jak uważano do wczoraj. Jeśli utrzyma się kurs konfrontacji, stracą na tym wszyscy, zamknięci w swoim ślepym zaułku" - konstatuje "Corriere della Sera".
REKLAMA
10:41
Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej uznał w środę za zgodny z konstytucją FR podpisany poprzedniego dnia w Moskwie traktat o wejściu Republiki Krymu i Sewastopola w skład FR - poinformował jego prezes Walerij Zorkin.
Zorkin przekazał, że opinia sądu została przyjęta jednomyślnie. Sąd obradował z wyłączeniem jawności, tj. bez udziału publiczności, obserwatorów i mediów.
Władze Ukrainy i Zachód oceniły przyłączenie Półwyspu Krymskiego do Rosji jako aneksję.
Oczekuje się, że w piątek Duma Państwowa i Rada Federacji, dwie izby parlamentu Rosji, uchwalą federalną ustawę konstytucyjną o przyjęciu Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do Federacji Rosyjskiej, a także ratyfikują traktat o ich wejściu w skład FR.
10:40
Około tuzina ukraińskich wojskowych - nieuzbrojonych i w cywilnych ubraniach - wyszło w środę z siedziby Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu, która została zajęta przez siły prorosyjskie - poinformowała agencja Reuters, powołując się na świadków.
10:39
Interfax: wojska rosyjskie rozpoczęły ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji.
10:35
REKLAMA
Delegacja ukraińskiego rządu uda się natychmiast na Krym. Wcześniej, od początku rosyjskiej inwazji, na przełomie lutego i marca, żaden przedstawiciel Rady Ministrów, nie udał się na półwysep.
Szef rządu Arsenij Jaceniuk poinformował, że na Krym mają polecieć wicepremier Witalij Jarema i p.o. ministra obrony Ihor Teniuch. Celem ich wizyty jest zapobieganie eskalacji konfliktu.
10:25
Mołdawski prezydent Nicolae Timofti ostrzegł Rosję przed działaniami ukierunkowanymi na aneksję Naddniestrza, separatystycznego regionu, który od lat usiłuje odłączyć się od Mołdawii - pisze "Financial Times" w środę, dzień po anektowaniu Krymu przez Rosję.
W poniedziałek przebywający z wizytą w Moskwie szef parlamentu Naddniestrza Michaił Burła zaapelował do władz rosyjskich o włączenie separatystycznego regionu w skład Federacji Rosyjskiej.
10:24
Agencja Interfax podała, że we wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej między szefami sztabów generalnych sił zbrojnych Ukrainy i Rosji, generałami - Mychajło Kucynem i Walerijem Gierasimowem, podczas której ten pierwszy poinformował, że ukraińscy żołnierze na Krymie otrzymali rozkaz otwierania ognia w razie zagrożenia życia.
Kucyn także zaproponował, by resorty obrony dwóch państw niezwłocznie utworzyły wspólną komisję, której zadaniem byłoby niedopuszczenia do dalszej eskalacji konfliktu na Krymie.
Z podpisanego we wtorek na Kremlu i opublikowanego na stronie internetowej prezydenta Rosji traktatu o wejściu Republiki Krymu i Sewastopola w skład FR wynika, że Ukraińcy na stałe mieszkający na Krymie staną się obywatelami Rosji, jeśli w ciągu miesiąca nie wyrażą woli zachowania obywatelstwa Ukrainy lub zostania osobami bez obywatelstwa.
Zapis ten dotyczy również wielu ukraińskich wojskowych i członków ich rodzin . Prawo Ukrainy nie zezwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa. Z kolei prawo Rosji wymaga, by osoba ubiegająca się o obywatelstwo FR zrzekła się swojego dotychczasowego obywatelstwa. Wymóg ten nie jest stosowany wobec obywateli państw, z którymi Rosja zawarła porozumienia ustanawiające inną procedurę zmiany obywatelstwa.
10:14
Unia Europejska musi zareagować na zagarnięcie Krymu przez Rosję - pisze w środę "Financial Times". Jeśli Zachód nie ukarze Moskwy za tę aneksję, to Kreml będzie mógł dalej wysuwać nieprawdziwe żądania co do potrzeby obrony rosyjskich obywateli za granicą. Zdaniem dziennika, trzeba rozszerzyć sankcje wizowe na najbliższe otoczenie Władimira Putina, a także podjąć decyzję o sankcjach wielostronnych.
REKLAMA
"Wielka Brytania musiałaby zaakceptować sankcje (unijne), które uderzałyby w londyńskim City, podczas gdy Niemcy i Włochy mogłyby ucierpieć z powodu restrykcji nałożonych na import rosyjskiego gazu i ropy. Francja musiałaby przy najbliższej okazji rozważyć zawieszenie sprzedaży Rosji okrętów desantowych (typu Mistral)" - pisze brytyjski dziennik.
"FT" zastrzega przy tym, że żadna z tych propozycji nie będzie łatwa dla unijnych przywódców w okresie oszczędności. "Ale Putin poprzez swe działania opuścił kurtynę na ponad 20-letnią niełatwą współpracę między Rosją a Zachodem. Europa nie może teraz odpowiedzieć na jego agresję symbolicznymi sankcjami. Nadszedł czas na wiarygodne działanie" - konkluduje "FT w swym komentarzu
10.10
Siły ukraińskie nie wycofają się z Krymu mimo podpisania przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina traktatu przyłączającego ten półwysep do Rosji - oświadczył w środę minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch.
10: 09
Obudziliśmy się w nowym świecie, to koniec myślenia o pokoju - mówili goście "Komentatorów" Łukasz Lipiński z "Polityki" i Zofia Wojtkowska z "Wprost”. Więcej >>>
REKLAMA
09:49
Do Selezniowa dotarły również doniesienia z Nowooziernego. Tam również szykuje się szturm sztabu południowej bazy marynarki wojennej Ukrainy, wygląda na to, że ogrodzenie lub brama będą taranowane traktorem. Również tam w pierwszych szeregach ”samoobrony” ustawiono kobiety i dzieci, a za nimi jest 60 żołnierzy rosyjskich. W okolicy stworzono dwa stanowiska ogniowe.
09:44
Przedstawiciel MON Ukrainy Władysław Selezniow informuje także o wydarzeniach w Eupatorii. Tam również w rejonie punktu kontrolnego 55 pułku rakietowego wywieszono rosyjską flagę, zdjęto symbole i napisy ukraińskie. Selezniow dodał, że jego źródła informują również o obecności przedstawicieli tzw. krymskiej samoobrony na terytorium sanatorium dla dzieci, znajdującego się w gestii MON Ukrainy.
09:10
Doradca prezydenta Roman Kuźniar o Ukrainie i reakcji Zachodu >>> Prezydencki doradca uważa, że Federacja Rosyjska powinna za swoje działania być izolowana na scenie międzynarodowej, między innymi gospodarczo. Gość Salonu politycznego Trójki uważa, że szczególnie dotkliwa byłaby dla Moskwy zmiana polityki energetycznej. Sankcje przyjęte do tej pory uznał za zbyt miękkie.
09:08
REKLAMA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej potwierdziło w środę, że przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy miał w tym dniu przyjechać do Moskwy, by "z pierwszych ust" poznać stanowisko Rosji w sprawie kryzysu na Ukrainie.
Agencja AFP podała we wtorek, powołując się na źródła dyplomatyczne, że w środę, w przededniu szczytu UE w Brukseli, na którym ma być dyskutowana sytuacja na Ukrainie, Van Rompuy uda się do Moskwy na spotkanie z prezydentem FR Władimirem Putinem. Pytani później o to współpracownicy szefa Rady Europejskiej, nie potwierdzili tych doniesień.
MSZ FR poinformowało, że Van Rompuy "17 marca poprosił o zaaranżowanie pilnej wizyty (w Rosji), jednak przewodniczącego Rady Europejskiej do Moskwy nie puszczono". "Przy czym nie puścili swoi, gdyż po co miałby usłyszeć prawdę, jeśli wszystko i tak jest już rozstrzygnięte" - oświadczyło rosyjskie MSZ.
08:31
Według przedstawiciela ministerstwa obrony Ukrainy na Krymie, Władysława Selezniowa, ludzie ubrani po cywilnemu, niektórzy w maskach, powalili parkan jednostki i wdarli się na jej terytorium. Według niego wśród szturmujących są kobiety. Selezniow stwierdził, że,żołnierze nie będą do nich strzelać. Pełnią one rolę "żywych tarcz”.
Według niego noc w pozostałych jednostkach minęła spokojnie, ale wszędzie Ukraińców namawiano do przejścia na stronę samozwańczych władz Krymu.
REKLAMA
08:20
08:00
Na Ukrainie udało się zebrać ponad milion dolarów dzięki społecznej akcji poparcia dla wojska. Pieniądze przelewają zwykli Ukraińcy oraz firmy.
Ukraińska armia jest w bardzo złym stanie. Problemem jest przede wszystkim brak środków medycznych, umundurowania, a także kamizelek kuloodpornych, hełmów i broni. Dlatego Ministerstwo Obrony Ukrainy rozpoczęło kilka dni temu społeczną akcję wsparcia żołnierzy. Pieniądze można przelać na otwarte w tym celu konto, można także wysłać SMS na specjalny numer. Koszt jednego to pół dolara.
W ciągu kilku dni akcji udało się zebrać dzięki SMS-om ponad 2 miliony hrywien, czyli 230 tysięcy dolarów. Więcej wpłacono na specjalne konto, ponad 8 milionów hrywien, czyli 800 tysięcy dolarów. Pieniądze zostaną wykorzystane, przede wszystkim na sprzęt i umundurowanie, a mniejsza część na leki.
REKLAMA
07:59
Zdaniem niemieckiej gazety "Die Welt" przemówienie Putina zawierało elementy mocarstwowości i siły, a także urazę, przekorę i pragnienie zemsty. Jedynym akcentem pozytywnym była niekonkretna wzmianka o tym, że Krym Putinowi wystarczy, że nie chce sięgać po inne części Ukrainy. Ale czy po aneksji Krymu brzmi to wiarygodnie? - zastanawia się autor komentarza.
"Pozwolić Putinowi na przejęcie terytorium, w cichej nadziei, że zadowoli się ukraińskim półwyspem, byłoby błędnym sygnałem pod adresem polityka władzy, który myśli w kategoriach zimnej wojny i postępuje zgodnie z refleksami z minionych stuleci" - pisze "Die Welt".
Zdaniem komentatora konieczne są sankcje i to ostrzejsze niż dotychczas. Należy też zastanowić się nad wykluczeniem Rosji z G8. "Naprzeciwko siebie stanęły dwa obozy, które mówią różnymi językami" - stwierdza "Die Welt". Sankcje będą bolesne dla obu stron - gospodarczo i politycznie. Być może wszyscy uczestnicy tego konfliktu muszą zapłacić tę cenę, by powrócić do polityki odpowiadającej standardom XXI wieku.
07:40
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" przypomina, że Putin nazywa rozpad Związku Radzieckiego "największym koszmarem", a jego działania od ponad 20 lat koncentrują się na walce ze skutkami tego koszmaru. Nielegalna aneksja Krymu ma pokazać, że Rosja "przestała się kruszyć", że "rozzerza się" oraz że świat musi znów traktować ją z szacunkiem.
Zdaniem komentatora "SZ" od tego wtorku narody zamieszkujące obszar pomiędzy Tallinem a Berlinem żyją w odmienionej Europie. "Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej na kontynencie europejskim jakieś państwo siłą przyłączyło część innego państwa" - stwierdza autor. Tego faktu nie da się ukryć ani za pomocą święta radości na Krymie, ani też za pomocą pseudolegalnego referendum przeprowadzonego w błyskawicznym tempie, ani nawet za pomocą deklaracji niepodległości i prośby o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej. Nie tylko USA i Europa - rzekomi przeciwnicy Rosji - są oburzeni. Tylko reżimy w Syrii i Korei Północnej były gotowe uznać ten cyrk - komentuje.
W ciągu trzech tygodni Europa była świadkiem kruszenia się istniejącego przez dziesięciolecia stabilnego systemu bezpieczeństwa. Jak powinno się zareagować na Putina? Nikt tego nie wie. Narody Europy Środkowej nawiedzone zostały przez dawne koszmary - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".
07:37
Prezydent wzywał do boju z Zachodem - tak "Niezawisimaja Gazieta” komentuje wystąpienie Władimira Putina. W opinii dziennika prezydent Rosji dał do zrozumienia, że Rosja nie zamierza już więcej "poddawać swoich pozycji” i przystępuje do "obrony swoich interesów”.
REKLAMA
Gazeta podkreśla też, że niebezpiecznie zabrzmiały słowa prezydenta o "piątej kolumnie”.
- Dziś są to przeciwnicy aneksji Krymu, a jutro okażą się piątą kolumną uczciwi sędziowie, ci co walczą z korupcją i niezależni dziennikarze - dodaje gazeta.
07:05
Ukraińscy żołnierze stacjonujący na Krymie mogą służyć w rosyjskiej armii – tak stwierdził w wywiadzie dla BBC rzecznik Kremla. Dmitrij Pieskow zapewniał również, że nikt nie będzie przeszkadzał ukraińskim żołnierzom jeśli zechcą opuścić Krym.
Według różnych danych, na półwyspie stacjonuje nawet 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Część z nich nie ma broni, zostali bowiem rozbrojeni przez rosyjskich komandosów, którzy w mundurach bez oznaczeń próbowali przejmować ukraińskie bazy wojskowe. W tym samym wywiadzie Dmitrij Pieskow zapowiada, że Rosja nie ma zamiaru prowadzić działań zbrojnych we wschodnich regionach Ukrainy. Jednak jak uważa rzecznik Kremla - w niektórych miastach ”dochodzi do prowokacji przeciwko rosyjskojęzycznej ludności”. - W takich przypadkach Rosja będzie robić wszystko co możliwe, wykorzystując środki prawne, żeby ochronić Rosjan mieszkających we wschodniej Ukrainie - dodaje Pieskow.
REKLAMA
06:46
Szef naftowego ramienia Kremla, koncernu Rosnieft ostrzegł przed rozszerzeniem antyrosyjskich sankcji. Igor Sieczin powiedział w trakcie wizyty w Japonii, że takie działania pogorszyłyby obecną sytuację. Według Sieczina, kolejne poza obecnymi - uznawanymi powszechnie za łagodne - obostrzeniami wobec Moskwy, nie pomogą w rozwiązaniu kryzysu.
Sieczin, uznawany za szarą eminencję Kremla i bliskiego przyjaciela Władimira Putina, według przecieków prasowych miał się znaleźć na liście osób, objętych zakazem wizowym przez Unię Europejską. Ostatecznie kraje wspólnoty uzgodniły jedynie ograniczenia wobec 21 mniej znaczących osób z Krymu i Rosji. Wczoraj o jeszcze bardziej łagodnych sankcjach wobec Rosji poinformowała goszcząca dziś Sieczina Japonia. Tokio zdecydowało jedynie o ograniczeniu współpracy przy negocjowaniu kilku umów.
W środę szef Rosnieftu uczestniczył w Japonii w rosyjsko-japońskim szczycie inwestycyjnym.
06:35
- Rosja Putina nie chce być przyjaznym partnerem Zachodu, lecz chce, by traktowano ją z respektem, jako mocarstwo, a w razie konieczności, by się jej bano - powiedział komentator pierwszego programu telewizji publicznej ARD.
Putin nie podał innym krajom ręki, lecz "pokazał zaciśniętą pięść, w której miał Krym jako pierwszy łup". Zdaniem ARD Zachód pogodzi się z anszlusem półwyspu - "nie oficjalnie, lecz po cichu". Wojny o Krym nie wyobraża sobie nikt w UE i USA - zaznaczył korespondent ARD.
Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" przypomina, że Putin nazywa rozpad Związku Radzieckiego "największym koszmarem", a jego działania od ponad 20 lat koncentrują się na walce ze skutkami tego koszmaru. Nielegalna aneksja Krymu ma pokazać, że Rosja "przestała się kruszyć", że "rozszerza się" oraz że świat musi znów traktować ją z szacunkiem.
06:30
Samozwańcze władze Republiki Krymu chcą wysiedlić część Tatarów. Chodzi o tereny, które mniejszość krymsko-tatarska zajęła po upadku Związku Radzieckiego. Jak twierdzi, cytowany przez agencję RIA Novosti, wicepremier separatystycznego rządu Rustam Temirgalijew - w zamian Tatarzy dostaną działki w innym miejscu półwyspu. [Więcej] >>>
REKLAMA
06:25
Stany Zjednoczone nie uznają aneksji Krymu. Waszyngton potępia również wszelkie kroki Rosji w tej sprawie - brzmi oficjalne oświadczenie Białego Domu, który przypomniał o już nałożonych na Kreml sankcjach i zapowiedział kolejne.
06:15
06:10
Komisja Europejska przedstawi oficjalnie o godz. 12 propozycję dodatkowego wsparcia makroekonomicznego dla Ukrainy z budżetu UE w wysokości 1 mld euro, co zapowiedział szef KE Jose Barroso podczas niedawnej debaty w PE na temat interwencji Rosji na Krymie. Łącznie pomoc makroekonomiczna dla tego kraju ma sięgnąć 1,6 mld euro. Będzie to część pakietu pomocy dla Ukrainy o łącznej wartości 11 mld euro. O godz. 12.15 konferencja prasowa komisarza ds. gospodarczych i walutowych Ollego Rehna.
06:07
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił we wtorek Rosję za działania zmierzające do aneksji Krymu. Jak ocenił, Rosja wkroczyła na "niebezpieczną ścieżkę".
REKLAMA
06:05
Przyłączenie Krymu do Rosji jest "sprzeczne z prawem międzynarodowym" - oświadczył przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Didier Burkhalter.
Jak podkreślono, ostatnie wydarzenia "nie powinny oznaczać końca dyplomacji w celu przezwyciężenia kryzysu"."Uczciwy i szczery dialog oraz wysiłki na rzecz przerzucania mostów są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek" - napisano w oświadczeniu OBWE.
06:03
Eksperci w Polsce i w USA wydają się zgodni, że orędzie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w którym ogłosił on aneksję Krymu, potwierdziło jego ambicje odbudowy imperium rosyjskiego w granicach dawnego ZSRR.
Komentując wystąpienie, wyrażają oni obawy, że mimo zapewnień Putina, iż "Rosja nie chce podziału Ukrainy", scenariusz zastosowany na Krymie może się powtórzyć w Ukrainie wschodniej lub innych krajach - byłych republikach sowieckich.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
(Ukraińcy się zbroją. Wideo: DK TV2/x-news)
REKLAMA
REKLAMA