22.03.2104. Rosja zajęła kolejne ukraińskie bazy. Na wschodzie apele o powrót Janukowycza [relacja]
Rosyjskie oddziały wspólnie z tzw. samoobroną Krymu przejęły kolejne bazy wojsk Ukrainy. Na wschodzie kraju odbyły się demonstracje prorosyjskie, a co było nowością, wzywano tam również do powrotu Wiktora Janukowycza.
2014-03-22, 22:38
Posłuchaj
Michał Żakowski (Polskie Radio) z Belbeku: baza otoczona przez Rosjan
Dodaj do playlisty
Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
22:38
Prawdziwe skarby znaleziono w mieszkaniu byłego ministra energetyki Ukrainy Eduarda Stawyckiego. Szef resortu gromadził gotówkę, sztabki złota i biżuterię.
Mieszkanie przeszukali milicjanci wraz ze śledczymi prokuratury. Znaleźli tam 42 kilogramy złota w sztabkach oraz prawie 5 milionów dolarów w gotówce. Prokurator generalny Ołeh Machnicki poinformował, że w sejfach była też biżuteria z różnych metali: złota, platyny z brylantami. Jej wartość jest dopiero oceniana.
Gdy milicjanci weszli do mieszkania, była tam księgowa, która starała się zniszczyć dokumenty.
REKLAMA
21:38
Na kijowskim Majdanie Niepodległości o godz. 11 czasu polskiego odbędzie się manifestacja na rzecz jedności kraju. O godz. 13 czasu polskiego zacznie się posiedzenie rządu ukraińskiego.
21:33
Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew mówi, że wojska z Krymu nie chcą przepuścić go na półwysep.
REKLAMA
21:32
Premier Kanady zapewnił w Kijowie, że nie będzie powrotu do normalnych stosunków z Rosją, do momentu zakończenia przez nią okupacji terenów Ukrainy.
Stephen Harper podkreślił, że na forum G7, najbardziej uprzemysłowionych państw świata będzie namawiał do budowy nowego światowego systemu bezpieczeństwa. Oskarżył Rosję o złamanie swoich zobowiązań wobec Ukrainy, dotyczących gwarancji jej granic. Mówiąc o traktacie budapeszteńskim z 1994 roku, który dawał Ukrainie gwarancje w zamian za rezygnację przez Kijów z posiadania broni atomowej,
REKLAMA
21:11
W sobotę Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że zatrzymała w Odessie grupę 4 dywersantów, którzy jakoby mieli organizować masowe prorosyjskie protesty, w czasie których zajmowane by były budynki użyteczności publicznej.
21:09
Nowe wideo ze szturmu na bazę w Belbeku
REKLAMA
(DE RTL TV/x-news)
REKLAMA
20:56
REKLAMA
Stowarzyszenie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych Prawy Sektor zostało partią - poinformowała w sobotę stacja telewizyjna "5.Kanał".
"Lider partii Dmytro Jarosz, który będzie startować w wyborach prezydenckich, nie wyszedł do dziennikarzy. Inni członkowie partii oznajmili, że Prawy Sektor będzie brać udział we wszystkich wyborach na Ukrainie - prezydenckich, parlamentarnych, a także szczebla lokalnego" - podała telewizja.
Przedstawiciele Prawego Sektora nie odpowiedzieli na pytanie, kto będzie finansować kampanię prezydencką Jarosza. Zapewnili tylko, że proces ten będzie przebiegać maksymalnie przejrzyście.
2 marca Sąd Rejonowy w Moskwie wydał zaocznie nakaz aresztowania Jarosza. O zastosowanie wobec niego takiego środka zapobiegawczego wystąpił Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który wszczął przeciwko niemu śledztwo, oskarżając go o publiczne nawoływanie sił antyrosyjskich do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji. Wcześniej Komitet Śledczy FR wysłał międzynarodowy list gończy za przywódcą Prawego Sektora.
Prawy Sektor był bardzo aktywny podczas protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości.
20:40
Demonstracja w Charkowie. Około 300 osób manifestowało pod hasłami wejścia Ukrainy do Unii Celnej i za przeprowadzeniem referendum.
REKLAMA
20:30
W Chersoniu około 300 osób demonstrowało za referendum w sprawie federalizacji Ukrainy. Znacznie większa grupa, bo około 3000 osób, zebrała się, by wyrazić swoje poparcie dla jedności kraju.
REKLAMA
20:20
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała w sobotę na Ukrainę pierwszą grupę 40 ekspertów - poinformowała w Wiedniu rzeczniczka OBWE Tatiana Bajewa. Początkowo misja OBWE na Ukrainie ma liczyć ok. 100 obserwatorów, później może ich być do 500.
Zadaniem tych cywilnych obserwatorów OBWE będzie zbieranie informacji o sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa i sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie. Moskwa była początkowo przeciwna misji OBWE, ale w piątek wieczorem wyraziła na nią zgodę. OBWE postanowiła wysłąć swych obserwatorów na Ukrainę na sześć miesięcy.
Celem misji, jak podkreśliła w piątek OBWE, jest "zmniejszenie napięć, wsparcie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa".
Jak ocenia rosyjskie MSZ, mandat misji OBWE "odzwierciedla nowe realia polityczno-prawne i nie stosuje się do Krymu i Sewastopola, które stały się częścią Rosji".
19:52
Tak wyglądało przejęcie jedynego ukraińskiego okrętu podwodnego przez Rosjan:
REKLAMA
19:39
Ukraińska służba graniczna w trybie jednostronnym zamknęła wjazd z Republiki Krymu na terytorium Ukrainy - tak przynajmniej twierdzi prorosyjska agencja RIA-Nowosti, powołując się na urząd stałego przedstawiciela prezydenta Rosji w Krymskim Okręgu Federalnym (KOF).
Agencja przekazała, że w rezultacie tego kroku granicy nie mogą przekroczyć m.in. ukraińscy żołnierze, którzy pełnili służbę na Krymie, a którzy zadeklarowali wolę wyjazdu na Ukrainę.
RIA-Nowosti podała, że granicę zamknięto o godz. 16 czasu lokalnego (18 czasu moskiewskiego; 15 czasu polskiego).
Sekretarz ONZ Ban Ki-Moon składa kwiaty w miejscu, gdzie zginęli uczestnicy protestu na Majdanie, PAP/EPA/ESKINDEER DEBEBE
19:29
REKLAMA
Wymienił między innymi wprowadzone opłaty recyklingowe od importowanych samochodów, czy nierespektowanie unijnych przepisów energetycznych . - Robią wszystko, tylko nie dotrzymują zobowiązań. Można podawać przykłady w nieskończoność - powiedział unijny komisarz.
Następnie skrytykował Rosję za jej działania na Krymie. Mówił o pogwałceniu międzynarodowego prawa i wyliczał gdzie jeszcze w Europie Rosjanie destabilizuje sytuację. - W Mołdawii mają Naddniestrze, które jest czarną dziurą przemytników, a wśród nich są rosyjscy generałowie. W Gruzji - Abchazję i Osetię Południową. Te tereny też zostały zaanektowane, tak jak Krym. I mamy się z tym pogodzić? - powiedział unijny komisarz.
Pytany o kontakty na linii Bruksela-Moskwa, Karel De Gucht odpowiedział: ”Rosja nie jest naszym przyjacielem”. Komisarz powiedział też, że mimo bliskich relacji handlowych, sankcje gospodarcze Unii wobec Rosji mogą okazać się nieuniknione.
19:14
REKLAMA
19:03
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild", że sankcje "są jak broń atomowa - lepiej nimi grozić, niż ich użyć". Zastrzegł, że w obecnej sytuacji UE nie miała innego wyboru.
Zdaniem ministra NATO musi być przygotowane na "każdy scenariusz". "Widzimy dziś, że to, czego nie mogliśmy sobie wyobrazić w najczarniejszych snach, może stać się w każdej chwili rzeczywistością. To powinno nas zmobilizować do przemyślenia naszych planów
REKLAMA
18:51
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powołał wiceadmirała Olega Bieławiencewa, bliskiego współpracownika ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu , na swojego pełnomocnego przedstawiciela w Krymskim Okręgu Federalnym (KOF).
18:24
Jean-Claude Juncker, typowany na kolejnego szefa Komisji Europejskiej, ostrzega, że Mołdawia może podzielić los Krymu. Były premier Luksemburga zaapelował w rozmowie z niemieckim "Die Welt am Sonntag" o szybkie podpisanie umowy stowarzyszeniowej Unii z Kiszyniowem. Politycy separatystycznego Naddniestrza, które od Mołdawii odłączyło się - przy pomocy rosyjskich wojsk - na początku lat 90. ubiegłego wieku, już zdążyli zgłosić chęć przyłączenia się do Rosji. Juncker stwierdził, że "musimy zatrzymać marsz Putina, musi wiedzieć że nie może zrobić tego w Mołdawii, co zrobił na Krymie".
REKLAMA
Według Junckera umowa z Kiszyniowem powinna zostać zawarta w ciągu najbliższych kilku tygodni. W piątek na szczycie unijnych przywódców w Brukseli mówiono, że umowa zostanie podpisana do czerwca.
18: 05
18:00
REKLAMA
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapewniło w sobotę, że 54 z 67 jednostek ukraińskiej Marynarki Wojennej stacjonujących na Krymie przeszło pod dowództwo rosyjskich sił morskich, wśród nich osiem okrętów wojennych i jeden okręt podwodny.
- W dniu 21 marca tego roku spośród 18000 członków Sił Zbrojnych Ukrainy stacjonujących na terenie Republiki Krymskiej mniej niż 2000 wyraziło życzenie, aby ich przemieszczono na terytorium Ukrainy - głosi komunikat resortu.
Łódź podwodna "Zaporoże", przejęta przez rosyjskich żołnierzy
17:25
Na wschodzie Ukrainy odbyły się prorosyjskie manifestacje. Tym razem apelowano również o powrót byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.
W Doniecku zebrało się około 5 tysięcy osób. Separatyści zablokowali główną ulicę Artema. Oficjalnie mityng odbywał się pod hasłem apelu o powrót do władzy Wiktora Janukowycza. Jedno z haseł, skierowane do odbiorców anglojęzycznych brzmiało "Wiktor, go home”. Akcje tego rodzaju odbyły się również w Ługańsku, Mariupolu i w Charkowie.
REKLAMA
PAP/EPA/PHOTOMIG
17:21
Na zdjęciu: Rosjanie przygotowują łódź podwodną Zaporoże, przejętą od Ukraińców, do przeniesienia na teren bazy rosyjskiej.
REKLAMA
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
17:11
Według źródeł rosyjskiego MSZ jego szef Siergiej Ławrow i amerykański sekretarz stanu John Kerry będą rozmawiali o sytuacji ukraińskiej na marginesie szczytu atomowego, który w poniedziałek i wtorek odbędzie się w Hadze.
17: 08
Odgrywający kluczową rolę w ukraińskich sektorach energetyki i chemii oligarcha Dmytro Firtasz może być cennym źródłem informacji dla Amerykanów, ponieważ powiązany jest interesami z ludźmi z najbliższego otoczenia Władimira Putina - sądzi "Financial Times".
Aresztowany 12 marca w Wiedniu na wniosek FBI oligarcha został w piątek zwolniony za kaucją wysokości 125 mln euro. Ma zakaz wyjazdu z Austrii. W USA wszczęto przeciw niemu dochodzenie w związku z podejrzeniem o korupcję na skalę międzynarodową. W Austrii toczy się procedura jego ekstradycji do USA.
- Wpływowy miliarder był partnerem Gazpromu w wielomiliardowych kontraktach na dostawy gazu na Ukrainę i rynki europejskie. Tyle wiadomo. Mniej jasne są motywy ścigania Firtasza - pisze "FT".
REKLAMA
16:45
Ukraińscy żołnierze w bazie lotniczej w Belbeku koło Sewastopola, do której w sobotę wdarły się siły rosyjskie, składają broń w magazynie - poinformował dowódca bazy płk Julij Mamczur.
Agencji Reutera powiedział, że Rosjanie zabierają go na rozmowy w nieznane miejsce. Zapytany, czy wróci bezpiecznie, powiedział: "zobaczymy".
(Fragment nagrania z monitoringu w bazie w Belbeku. Espreso TV/x-news)
REKLAMA
16:42
Kilka tysięcy demonstrantów domagało się w sobotę w Doniecku, na wschodzie Ukrainy, powrotu obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, który uciekł z kraju. "Rosjo pomóż nam!", "Janukowycz pomóż nam!" - skandowali demonstranci, domagając się jednocześnie dymisji Serhija Taruty, przedsiębiorcy mianowanego przez rząd w Kijowie nowym gubernatorem obwodu donieckiego. Według Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) organizatorzy demonstracji wzywali jej uczestników do "zajęcia szturmem budynków lokalnej administracji".
Napięcie na wschodniej Ukrainie, gdzie znaczna część rosyjskojęzycznej ludności sprzyja Rosji, nieustannie rośnie odkąd Moskwa dokonała aneksji Krymu.
16:27
REKLAMA
Ukraińska baza w Belbeku na Krymie przejęta przez Rosjan . Rosyjscy komandosi, kozacy i lokalna samoobrona przy pomocy transporterów opancerzonych wdarli się na teren bazy i po kilku minutach ją opanowali - donosi specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski.
Teraz ukraińscy żołnierze zgromadzeni przed jednym z budynków, czekają bez broni na dalszy rozwój wypadków. Najpewniej albo zostaną wyprowadzeni poza bazę, albo skoszarowani na jej terenie w oczekiwaniu na transport poza Krym.
Dowódca jednostki pułkownik Jurij Mamczur udał się na rozmowy z Rosjanami.
Według niepotwierdzonych informacji, w trakcie rosyjskiego ataku, ranny został jeden Ukrainiec.
16:07
REKLAMA
Ukraińscy żołnierze bez broni ustawili się w szeregu naprzeciwko żołnierzy rosyjskich, którzy wdarli się w sobotę do bazy lotniczej Belbek na Krymie, w pobliżu Sewastopola.
Bramę ukraińskiej bazy sforsował rosyjski pojazd opancerzony. Świadkowie informują, że słychać było strzały.
Prawdopodobnie zniszczono kamerę, która przekazywała obraz na żywo sprzed bramy jednostki.
15:55
W okolicy bazy w Belbek sprowadzono pojazdy wojskowe. Transmisję na żywo można zobaczyć tutaj:
REKLAMA
15:39
Rosjanie bliscy likwidacji ostatnich punktów ukraińskiej obecności na Krymie. Od rana lokalne bojówki wspierane przez rosyjskich żołnierzy wzmagają presję na wojskowych lojalnych władzy w Kijowie. Już zdobyli szturmem bazę wojskową w Nowofedoriwce. Coraz bardziej prawdopodobny jest szturm na bazę lotniczą Belbek. Jak relacjonuje specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski, który jest w Belbeku, przed bazą w szeregu stoją Kozacy, przygotowani do ewentualnego szturmu. Wspierani są przez lokalną samoobronę.
Po drugiej stronie muru, czyli w bazie wojsk ukraińskich gdzie jest Michał Żakowski, również trwa odprawa. Żołnierze trzymają w rękach kije, tylko część ma przy sobie broń palną.
Panuje napięta atmosfera. Wszyscy oczekują na szturm, który nie wiadomo kiedy dokładnie się rozpocznie.
REKLAMA
15:34
Tylko naprawdę zjednoczona Europa da gwarancję mocnego stanowczego i bezpiecznego postępowania w czasie kryzysu ukraińsko-rosyjskiego - powiedział premier Donald Tusk podczas sobotniej inauguracji kampanii wyborczej PO do europarlamentu. - Te wybory są o tym, czy Europa zintegrowana i zjednoczona, NATO świadome powagi sytuacji będą zdolne do realizacji tej fundamentalnej idei, jaka legła u podstaw NATO i Unii Europejskiej, tzn. solidarności w chwilach najcięższych . My Polacy doświadczyliśmy tego dotkliwie. Ukraina dziś to też przeżywa - zauważył premier.
Zaznaczył, że akty solidarności wtedy , kiedy jest łatwo nic nie kosztują. Podkreślił, że prawdziwym testem na solidarność jest niesienie pomocy wtedy, gdy łączy się to z ryzykiem. Wspominając zakończone w piątek posiedzenie Rady Europejskiej ocenił, że "wczoraj w Brukseli (...) doświadczyliśmy tej dobrej przemiany, kiedy usłyszałem, że lotnictwo wojskowe Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych są gotowe choćby jutro wesprzeć naszą misje lotów kontrolnych nad państwami bałtyckimi".W ocenie Tuska, dzięki temu Polska angażując się w te działania NATO-wskie, może uniknąć niebezpiecznych zdarzeń lub niebezpiecznych prowokacji.
REKLAMA
Zwracając się do uczestników konwencji premier podkreślił, że ich zadaniem jest przekonanie Polaków, że zjednoczenie i integracja Europy, to, o czym marzy dziś Ukraina, jest drogą bez alternatywy.
- Jeśli po prawej stronie słyszymy wypowiedzi na temat europejskiej szmaty - to o fladze europejskiej. Jeśli słyszymy po prawej stronie, że integracja europejska to pomyłka (...) to chcę żebyście wiedzieli i powtórzyli to Polakom w czasie tych europejskich wyborów: to jest prosta droga do katastrofy dla Ukrainy, prosta droga do katastrofy dla Polski i dla całej Europy - powiedział Tusk.
- Jeśli po lewej stronie mamy akty absolutnie nie do zaakceptowanie , takie jak wyjazd na Krym i autoryzowanie tzw. referendum, czyli aneksji Krymu przez Rosję, przez posła SLD (...) musimy bardzo wyraźnie powiedzieć, że tego typu działanie, które jest zagrożeniem dla Polski i dla Europy nie może być akceptowane - zaznaczył premier. W jego ocenie, takie osoby, nie mogą reprezentować Polski w Europie i parlamencie europejskim, bo mogą stanowić zagrożenie dla Ukrainy i naszej racji stanu.
15:32
Sprawa Ukrainy jest ściśle związana ze sprawą Polski i nie wolno ich oddzielać - oświadczył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że wolny świat ma siły i środki, by doprowadzić do stabilizacji politycznej w Europie, a Polska - obowiązek dopilnować, by tak się stało.
- Musimy pamiętać o tym, że obowiązkiem polskich polityków jest przede wszystkim dbać o naszą ojczyznę i Polaków; ale wiemy, że sprawa Ukrainy jest ściśle związana z polską sprawą, że nie wolno ich oddzielać - mówił Kaczyński na sobotniej konwencji swej partii.
Zaznaczył, że "wolny świat ma siły i środki, ku temu by jego zabiegi zakończyły się sukcesem". - Musi tylko chcieć. Bo tu nie ma żadnych wątpliwości, że chcieć znaczy móc. I naszym polskim obowiązkiem jest zrobić wszystko, by ta wola umacniała się i była silniejsza i by w końcu doprowadziła do wykorzystania tych środków - podkreślił lider PiS.
Kaczyński powiedział, że możliwy jest sukces "gdy stabilizacja polityczna w Europie, stabilizacja granic, a poprzez Europę stabilizacja świata zostanie przywrócona". Podkreślił, że należy trzymać się swoich zasad. Przytoczył też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Rację mają te narody, które walczą o wolność".
Szef PiS przekonywał, że sprawa wolności Ukrainy jest też sprawą interesów Polaków: "prawa do spokojnego życia, do samodzielnego decydowania o naszych sprawach". - Bo jak to było kiedyś, wiemy z historii aż nadto dobrze, a niektórzy wiedzą to z własnego życia - dodał.
15:31
REKLAMA
Lider partii UDAR Witalij Kliczko mówił, że marzy o europejskiej Ukrainie. - My Ukraińcy jesteśmy Europejczykami, nie tylko ze względu na geografię, ale też na historię, kulturę, mentalność i dlatego też teraz dążymy do tego, by u nas obowiązywały standardy europejskie - dodał.
Wyraził też wdzięczność Polsce i Polakom za pomoc i poparcie dla jego kraju. - Mówimy o Polsce, że jest naszym największym lobbystą, (lobbystą) spraw ukraińskich w Europie - podkreślił.
(TVN24/x-news)
15:30
REKLAMA
Tusk podkreślił podczas otwarcia posiedzenia Rady Krajowej, że jeśli PO chce w przeddzień europejskich wyborów przekonać Polaków, że eurowybory " to najważniejsze wybory w historii, to nie ma lepszego dowodu na to niż Witalij Kliczko i jego przyjaciele z Majdanu". - Bo oni pokazali tak niedawno, że Europa dla ludzi z tego regionu, tej części świata jest tak ważna, że można za nią oddać życie - powiedział. - Dziękujemy za dramatyczną lekcję historii i lekcję nadziei- dodał premier.
Zaznaczył, że wydarzenia na Ukrainie, a następnie "bezprzykładny akt agresji" we współczesnej Europie, jakim była aneksja Krymu przez Rosję, pokazują, jak ważne są wybory europejskie dla Polski. - Dzisiaj wiemy, że wybory europejskie po raz pierwszy w swojej historii to będą wybory, które dotyczyć będą istoty sprawy, istoty naszej historii, bo także od tych wyborów zależeć będzie, czy Europa przetrwa. Dzisiaj mówimy o najbardziej fundamentalnych wyzwaniach - zaznaczył Tusk.
(TVN24/x-news)
15:20
REKLAMA
Ukraińskie media donoszą, że Rosjanie zdobyli szturmem bazę wojskową w Nowofedoriwce na Krymie. Rosyjskim żołnierzom pomagali kozacy i ”dresiarze”. Separatyści żądali, aby żołnierze w bazie w Nowofedoriwce poddali się do godziny 13.00 miejscowego czasu. Ci odmówili. Rozpoczął się szturm. Dresiarze wspierani przez mieszkańców okolic, razem około 200 osób, obrzucili teren jednostki granatami dymowymi, a potem wtargnęli na jej terytorium. Zdjęli z masztu flagę Ukrainy, a na jej miejsce wciągnęli biało-niebieską flagę rosyjskiej marynarki wojennej. Ukraińcy wycofali się do budynku sztabu, a potem wykonali hymn państwowy i poddali się opuszczając teren bazy.
Ultimatum separatyści postawili także Ukraińcom z innych baz. Między innymi, Centrum Operacji Informacyjno-Psychologicznych w Sewastopolu i jednostce w Belbek. Ta ostatnia została otoczona przez oddziały armii rosyjskiej. W obydwu przypadkach żołnierze i oficerowie zapewniają, że będą stawiać opór do końca.
W bazie lotniczej w Belbeku jest wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski.
REKLAMA
Wideo: szturm w Nowofedoriwce
15:05
W Unii Europejskiej powstaje unia energetyczna; jej częścią musi stać się także Ukraina – mówił Donald Tusk. Dodał, że o tym rozmawiano w piątek w Brukseli na posiedzeniu Rady Europejskiej. - To nie jest rozmowa o gospodarce, to nie jest rozmowa o mojej ulubione wodzie w kranie, chociaż ta ciepła woda i światło w polskich domach też będą od tego zależały, ale to jest rozmowa o fundamentalnym takim poczuciu bezpieczeństwa Polski i Europy - dodał szef rządu.
Premier podkreślił, że rozmowy w UE "o potrzebie zorganizowania wielkiego planu energetycznego dla Unii Europejskiej" odbywały się także w kontekście Ukrainy. Chodzi o to, by nikt nie mógł szantażować Kijowa cenami gazu lub jego dostawami.
REKLAMA
14:47
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w niezwykle trudnym okresie, agresja Rosji to jest wyzwanie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski, UE, NATO i całego wolnego świata - powiedział w sobotę prezes PiS Jaroslaw Kaczyński na konwencji swej partii w Warszawie.
- Na to wyzwanie trzeba odpowiedzieć. Tą odpowiedź można określić krótko: "wygrać". Obronić wolność i suwerenność Ukrainy, obronić jej integralność terytorialną - powiedział Kaczyński.
14:41
Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew ocenił w sobotę, że obawy przed masowymi wyjazdami z półwyspu Tatarów, którzy zbojkotowali krymskie referendum, są wyolbrzymione . - Nie ma tendencji exodusu z Krymu i mam nadzieję, że nigdy nie będzie - dodał.
Na konferencji prasowej w Kijowie zacytował dane ONZ, według których od 9 do 17 marca na granicy Autonomicznej Republiki Krymu i obwodu chersońskiego zarejestrowano ok. tysiąca ludzi, w zdecydowanej większości Tatarów krymskich - głównie kobiet, dzieci i ludzi starszych. - Mężczyźni zostają - dodał Dżemilew, były szef Medżlisu (parlamentu) Tatarów krymskich i od 1998 roku deputowany parlamentu w Kijowie.
Jak poinformował, w nadchodzących tygodniach Tatarzy mają zdecydować, w jaki sposób będą odnosić się do nowych władz w Symferopolu, stolicy Krymu. Przyznał, że trudno będzie przeciwstawić się rosyjskim władzom. Tatarzy "nie będą dobrowolnie zrzekać się ukraińskiego obywatelstwa, ale jeśli Rosja narzuci swoje obywatelstwo, będą musieli je przyjąć, bo jakoś żyć trzeba" - tłumaczył.
Dżemilew wyraził też obawę, że otrzyma zakaz wjazdu na terytorium Krymu, ponieważ autonomiczny krymski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą "zakazem objęci są ci deputowani (parlamentu w Kijowie) którzy głosowali za rozwiązaniem krymskiego zgromadzenia".
REKLAMA
14:14
Zaangażowanie Polski w sprawy ukraińskie to z jednej strony odruch serca, a z drugiej - polska racja stanu - powiedział premier Donald Tusk podczas sobotniej Rady Krajowej PO.
- Każdy kto chce Polski bezpiecznej w zjednoczonej Europie musi dzisiaj trzymać kciuki za Ukrainę. Musi ją wspierać i pomagać tym, którzy dla Ukrainy wytyczają europejska drogę - ocenił przewodniczący PO.
Tusk odniósł się też do podpisania w piątek w Brukseli politycznej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. - To stało się możliwe dzięki wysiłkom dwóch narodów - stwierdził premier. Jak podkreślił, do tego, by umowa stowarzyszeniowa stała się faktem, potrzebna była "bohaterska determinacja ludzi na Majdanie i nieustępliwa, od lat toczona walka Polski, by Europa zrozumiała, jak ważna jest Ukraina dla całej Europy".
14:10
Rosyjscy żołnierze otoczyli ukraińską bazę lotniczą w Belbeku na Krymie, w pobliżu Sewastopola, i postawili znajdującym się tam siłom ukraińskim ultimatum - mają się poddać w ciągu godziny, a jeśli tego nie zrobią, rozpocznie się szturm.
REKLAMA
13.38
Przebywający z wizytą na Ukrainie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że społeczność międzynarodowa nie może pozwolić, by kryzys ukraińsko-rosyjski doprowadził do nowego podziału Europy.
Na spotkaniu z mediami w Kijowie po rozmowach z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem Steinmeier ocenił, że próbą takiego podziału było referendum, które odbyło się w niedzielę na Krymie, oraz decyzja rosyjskiego parlamentu o przyłączeniu półwyspu. Wskazał również, że zarówno plebiscyt, jak i piątkowe głosowanie w Radzie Federacji, wyższej izbie parlamentu Rosji, są pogwałceniem prawa międzynarodowego.
13.20
Ukraińska załoga z bazy wojskowej w Belbeku na Krymie dostała ultimatum. Ma ją opuścić albo zostanie przypuszczony szturm. Żądanie postawiła prorosyjska, krymska samoobrona wspierana przez rosyjskie oddziały - donosi z Krymu specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski.
12.55
Krymscy Tatarzy nie mają zamiaru masowo opuszczać półwyspu - zapewnia ich nieformalny przywódca i deputowany Rady Najwyższej Mustafa Dżemilew. W kończącym się tygodniu do Polski przybyła pierwsza grupa 32 uchodźców tej narodowości z Krymu.
REKLAMA
Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, polityk podkreślił, że są to pojedyncze przypadki i trudno nawet mówić o masowej ucieczce z półwyspu na kontynentalną część Ukrainy, a co dopiero o wyjeździe za granicę. Choć zaznaczył, że z Krymu wyjeżdżają dzieci, kobiety i osoby starsze. Mężczyźni tam zostają. - Nie po to pół wieku walczyliśmy o to, żeby po wysiedleniu wrócić na Krym, aby teraz wyjeżdżać - podkreślił.
11.33
Dostawy gazu do Polski z kierunku wschodniego, mimo trudnej sytuacji na Ukrainie, odbywają się bez jakichkolwiek zakłóceń - zapewnia Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Wcześniej mówiło o tym Ministerstwo Gospodarki oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
11.05
Szwecja jest gotowa udzielić Ukrainie dodatkowej pomocy finansowej, niezależnie od kredytów obiecanych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Chce też pomóc w sposób bardziej praktyczny - wysyłając specjalistów i ekspertów - poinformowali premier.Fredrik Reinfeldt i szef MSZ Carl Bildt.
10.10
Rosyjska telewizja "Vesti” poinformowała o powstawaniu na południowo-wschodniej Ukrainie oddziałów samoobrony, podobnych do działających na Krymie. Ich członkowie są uzbrojeni w broń palną i gotowi są do działań.
REKLAMA
Oddziały samoobrony mają operować na terenie obwodów: donieckiego , charkowskiego i ługańskiego. Ich liderzy dają do zrozumienia , że nie uznają nowych władz w Kijowie, a co za tym idzie i ukraińskich służb bezpieczeństwa.
9.40
Decyzja Unii Europejskiej o nałożeniu na Rosję dodatkowych sankcji jest niestety oderwana od rzeczywistości - tak rosyjskie MSZ odpowiada na swojej stronie internetowej na pytanie, zadane przez "środki masowego przekazu", jak Moskwa reaguje na ostatnie postanowienia Brukseli.
Rosyjski resort pisze też, że "nadszedł czas, aby wrócić do pragmatycznej współpracy służącej interesom wszystkich krajów". Dodaje jednak, że Rosja oczywiście zastrzega sobie prawo do "adekwatnej reakcji na podejmowane wobec niej działania".
Unia Europejska rozszerzyła sankcje wobec rosyjskich polityków, urzędników i biznesmenów. Lista osób, które mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane konta w Europie, liczy już 33 nazwiska. Odwołano też szczyty G8 i Unia-Rosja.
REKLAMA
9.03
Arsenij Jaceniuk, pełniący obowiązki premiera Ukrainy ostrzega, że głównym celem Federacji Rosyjskiej w najbliższej przyszłości będzie zdobycie regionu Odessy . Mówi o tym w wywiadzie dla Finanso.net.
8.40
Rosja podważa prawo wysłanników OBWE do inspekcji na Krymie. Ambasador przy tej organizacji Andriej Kielin oznajmił, że OBWE nie ma mandatu, by pracować na półwyspie, bo "Krym to część Federacji Rosyjskiej". Misja ma rozpocząć pracę w sobotę wieczorem.
08.20
Dowódcy ukraińskich jednostek na Krymie dostali "ciche" polecenie z Kijowa dotyczące ewakuacji wojsk - informuje rosyjski dziennik "Komsomolskaja Prawda". Według gazety, ukraińskim żołnierzom będzie jednak trudno opuścić macierzyste jednostki, bo po prostu nie wiedzą, jak dostać się do granicy. Ich pojazdy nie są wypuszczane z koszar, zresztą i tak brakuje paliwa. Siły miejscowej samoobrony sprawdzają zaś bagaże oficerów i żołnierzy - aby nie wynosili broni. "Zapewne będą zmuszeni maszerować pieszo i z pustymi rękami" - ironizuje "Komsomolskaja Prawda".
REKLAMA
8.00
Kanada, podobnie jak wcześniej USA, nałożyła sankcje na Bank Rossija, rosyjski bank uważany za powiązany z otoczeniem prezydenta Rosji Władimira Putina. Przyczyną - jak poinformował kanadyjski premier Stephen Harper - są działania Rosji na Ukrainie.
Władze w Ottawie objęły też sankcjami kolejnych 14 rosyjskich urzędników.
7.15
Ukraińskie ministerstwo obrony obiecuje żołnierzom na Krymie status "uczestników działań wojennych". Zaprzecza także informacjom, że na każdego już czeka sprawa karna za zdradę ojczyzny.
W oświadczeniu ministerstwa czytamy, że każdy żołnierz służący na Krymie jest uważany przez Ukraińców za "Prawdziwego Bohatera". Władze podkreślają, że nie zapomną o żadnym z nich. Dowódca sił morskich Ukrainy Serhij Hajduk zaznacza, że na razie nie ma planów wycofania wojsk. Są jednak dokładne plany i zasady działania. Dowódcy je znają, dlatego każdy z nich kontroluje swoją jednostkę czy okręt.
REKLAMA
7.10
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapowiedziała, że jej kraj odzyska okupowany przez Rosjan Krym, a zajęcie półwyspu nazwała "początkiem końca" prezydenta Władimira Putina. - Krym jest dla niego odbezpieczonym granatem - oświadczyła. - Musimy rozmawiać z nim jasno i twardo: najpierw niech zwróci Krym, bo mówienie, że Krym już jest wasz (rosyjski) i możemy dalej się przyjaźnić, nie jest stanowiskiem godnym Ukraińca - podkreśliła.
Tymoszenko, która niedawno opuściła więzienie, była głównym gościem popularnego programu politycznego dziennikarza Sawika Szustera. Był to jej pierwszy występ o tak szerokim zasięgu od czasu odzyskania wolności.
6.05
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zgodziła się wysłać na Ukrainę na sześć miesięcy misję monitorującą, w skład której wejdzie początkowo 100 cywilnych obserwatorów - poinformowali w piątek dyplomaci. Siedziba misji będzie w Kijowie, początkowo obserwatorzy będą rozmieszczeni także w dziewięciu innych miejscach, w tym w Doniecku. Krym w decyzji nie został wspomniany.
21.03.2014. Unia podpisała umowę z Kijowem. Ukraina radzi: więcej sankcji [relacja]
REKLAMA
IAR/PAP/iz; IAR/PAP/inne/agkm
REKLAMA