O polskim kinie i Pendereckim. Google udostępnia zbiory

Na internetowej platformie Google Cultural Institute znalazły się materiały Filmoteki Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

2014-03-28, 14:15

O polskim kinie i Pendereckim. Google udostępnia zbiory
Krzysztof Penderecki. Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Filmoteka Narodowa zachęca do obejrzenia wystawy "Nieme filmy: Second life", poświęconej konserwacji najstarszych filmów z archiwum Filmoteki: "Mania. Historia pracownicy papierosów", "Pan Tadeusz" i "Zew morza". Internauci dowiedzą się, kim byli aktorzy, poznają recepcję filmów i losy powojennych kopii, które przez lata uchodziły za zaginione.

Instytut Adama Mickiewicza przygotował dla GCI dwa projekty. Pierwszy, "Art of Freedom" w reż. Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza, opowiada o największych polskich himalaistach: Jerzym Kukuczce, Wandzie Rutkiewicz, Krzysztofie Wielickim i Andrzeju Zawadzie. Dokument jest częścią serii "Przewodnik do Polaków". Kolejne obrazy będą udostępniane w najbliższych miesiącach.

Drugim projektem jest cykl 9 krótkometrażowych filmów opowiadających o idei solidarności i o tym, jak tę ideę interpretują młodzi filmowcy z całego świata. Publikacja dokumentów jest związana z 25-leciem wolnych wyborów.
Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił wystawę "Penderecki Reloaded 2011", poświęconą współpracy słynnego kompozytora z brytyjskimi muzykami: producentem Aphex Twinem i gitarzystą zespołu Radiohead, Jonnym Greenwoodem. Dostępne zbiory NINA zawierają m.in. materiały wideo z koncertu artystów, komentarze i zapisy prób.
Wystawy są dostępne na stronie www.google.com/culturalinstitute.

Polskie muzea otwierają się na świat

Google Cultural Institute współpracuje z ponad 400 instytucjami z 50 krajów. Platforma pozwala muzeom, galeriom sztuki i innym instytucjom prezentować swoje zbiory w przestrzeni internetowej. Z polskich, poza wyżej wymienionymi, swoje zbiory udostępniają także: Muzeum Historii Polski (dwie wystawy historyczne o Solidarności oraz trzy o Holokauście), Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie.

ks

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej