Raport Amnesty International: Romowie są wciąż dyskryminowani
W ciągu ostatnich lat nastąpił wyraźny wzrost przemocy wobec Romów w Europie - ocenia Amnesty International. Zdaniem tej organizacji, państwa zbyt słabo reagują na wzrost nienawiści wobec tej społeczności.
2014-04-08, 13:25
Posłuchaj
Z raportu, jakie Amnesty opublikowała w Międzynarodowym Dniu Romów wynika, że w niektórych regionach Unii Romowie żyją w ciągłym zagrożeniu przemocą i atakami o charakterze pogromów.
- Za często europejscy liderzy ulegają uprzedzeniom, podsycając przemoc wobec Romów poprzez określanie ich jako antyspołecznych i niemile widzianych. Generalnie potępiając najbardziej rażące przykłady przemocy wobec Romów, władze niechętnie przyznają, że nastąpił wzrost jej zasięgu i są zbyt bierne w jej zwalczaniu - mówi Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska. Jej zdaniem, sama Unia Europejska niechętnie stawia państwom członkowskim wyzwanie w związku z systemową dyskryminacją Romów.
Przestępstwa z nienawiści
Raport Amnesty International bada przypadki przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści przeciwko Romom, których sprawcami są urzędnicy i zwykli obywatele w Czechach, Francji i Grecji i ilustruje obawy organizacji o kwestię przestępstw z nienawiści na całym kontynencie.
Weronika Rokicka podkreśla, że w wielu wypadkach organy ścigania nie zapobiegają rasistowskim atakom. W jej ocenie ukrywa się fakt, że uprzedzenia rasowe i etniczne pozostają silne w wielu jednostkach policji, a nie dąży się do ich wyeliminowania.
Mowa nienawiści w Polsce
Rokicka zwraca uwagę, że w Polsce - choć nie do chodzi do zbyt wielu przestępstw przeciwko Romom - wciąż można usłyszeć szokujące rzeczy. - To mowa nienawiści - mówiła w PR24 koordynatorka kampanii Amnesty International Polska. - Z jednej strony jest odwoływanie się do typowych stereotypów na temat Romów, ale też bardzo dużo odwołań do Holokaustu. Jest to szokujące jak słyszy się pewne hasła, które wydaje się powinny zostać dawno zapomniane - podkreśla Rokicka.
Amnesty International wzywa władze krajowe i Unię Europejską do zapewnienia, że będą podejmować widoczne i wynikające z rzeczywistej woli działania, by walczyć z dyskryminacją, nietolerancją i przemocą w regionie.
pp/IAR
REKLAMA