"Służby specjalne muszą być przygotowane do obrony kraju"

- Należy w sposób bezwzględny dbać o to, aby jednostki sił specjalnych były szkolone, wyposażane, były przygotowywane do działań w ramach obrony na polskim teatrze działań wojennych - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty w jednostce wojskowej Agat w Gliwicach

2014-04-08, 19:26

"Służby specjalne muszą być przygotowane do obrony kraju"

Posłuchaj

Prezydent Bronisław Komorowski o roli służb specjalnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według Komorowskiego,obecnie widać owoce dawno rozpoczętej pracy nad głęboką modernizacją polskiej armii. Prezydent podkreślił, że zmiany w polskich siłach zbrojnych idą w dobrym kierunku. W tym kontekście zwrócił się do towarzyszącego mu podczas wizyty eurodeputowanego Jerzego Buzka. Gdy Buzek był premierem, Komorowski był w jego gabinecie szefem MON. - Mam nadzieję Jurku, że też odczuwasz satysfakcję, że trudne, zaczęte wtedy reformy dzisiaj owocują tak znakomicie - powiedział Komorowski.
Prezydent wyraził przekonanie, że w kolejnych latach będzie utrzymany rozwój sił specjalnych - zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.
- Taka jest logika rozwoju armii nowoczesnych, taka jest logika także wynikająca z doświadczeń, z obserwacji, które możemy poczynić, patrząc także na to, co się dzieje i w bezpośrednim naszym, polskim sąsiedztwie, otoczeniu bezpieczeństwa - powiedział zwierzchnik sił zbrojnych.
Zaznaczył, że wymaga to daleko idących zmian oznaczających "dalsze wzbogacanie jednostek sił specjalnych" o nowoczesne systemy. Za przykład poprawy wyposażenia uznał pokazanego mu w gliwickiej jednostce drona. - Ten samolot bezzałogowy, który ma swoje osiągnięcia i dobrą markę, dobrą renomę, powinien stanowić sygnał dla nas wszystkich, że właśnie należy stawiać na tego typu sprzęt w wymiarze szerszym, w ramach całości sił zbrojnych - wskazał Komorowski.
Przypomniał, że niedługo ma powstać narodowy program bezzałogowców. W jego opinii to szansa nie tylko dla wojska, ale też polskiej myśli technicznej. - Ten samolot jest przejawem polskiej myśli technicznej, może być także celem dobrze ulokowanych polskich aspiracji, ambicji typu naukowego czy inżynierskiego - ocenił.
Zaapelował o mądre wydawanie środków na polską armię. W ramach wieloletniego programu modernizacji polskich sił zbrojnych, przyjętego we wrześniu 2013 roku, na poprawę uzbrojenia do 2022 roku zostanie przeznaczonych ponad 100 mld zł.
Po swym wystąpieniu prezydent rozmawiał z żołnierzami jednostki, potem obejrzał pokaz wyszkolenia z udziałem śmigłowca.
Agat jest jedną z kilku w kraju jednostek wojsk specjalnych, inne to Grom, Formoza, Nil i Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu. Agat jest najmłodszą formacją wojsk specjalnych. Powstała w 2011 r., zastępując gliwicki Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej, który istniał od 2005 r. Jego żandarmi uczestniczyli w licznych misjach zagranicznych, m.in. w Iraku, Bośni i Hercegowinie, Kongu, Afganistanie oraz Czadzie. Jednostka ma osiągnąć pełne zdolności operacyjne w 2016 r.
Agat może prowadzić akcje bezpośrednie na lądzie, specjalizuje się też we wsparciu militarnym i wsparciu operacji antyterrorystycznych. Może także ochraniać infrastrukturę, uczestniczyć w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych i udzielać pomocy humanitarnej. Agat jest wyposażony w cięższy sprzęt niż inne jednostki specjalne, także przeciwpancerny.
Nazwa Agat nawiązuje do historycznego kryptonimu powstałego 1 sierpnia 1943 r. oddziału dywersji bojowej Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej. Ówczesna nazwa oddziału zasilonego przez harcerzy warszawskich Szarych Szeregów pochodziła od złożenia wyrazów Anty-Gestapo. Najbardziej znaną akcją dawnego Agatu był udany zamach na dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Franza Kutscherę.
Do genezy nazwy jednostki nawiązał podczas swej wizyty prezydent. - Jestem pewien, że nosicie ten kryptonim z dumą, świadomi, że on niezwykle zobowiązuje nas wszystkich do dbania o poziom polskich sił specjalnych, o ich rozwój, o ich dobrą perspektywę - powiedział.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach

PAP/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej