Ukraina trzebi korupcję. Nowe prawo o zamówieniach publicznych
Przedstawiając projekt ustawy premier Arsenij Jaceniuk powiedział, że rocznie Ukraina wydaje około 25 miliardów dolarów na zamówienia publiczne. - Nawet 40 procent tej kwoty było dotąd marnowane - przyznał premier.
2014-04-10, 18:09
Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
Putin pisze list do Europy w sprawie długów Ukrainy za gaz [relacja]
Ukraiński parlament przyjął ustawę w sprawie zamówień publicznych. Stworzenie przejrzystych przepisów, które wyeliminują korupcję to warunek pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
REKLAMA
Ustawa ma doprowadzić do wykorzenienia korupcji przy zakupach usług i towarów na potrzeby państwa. Udało się to dopiero w drugim głosowaniu, w którym ustawa przeszła zaledwie jednym głosem.
- Naszym celem jest uczynienie zakupów publicznych przejrzystymi, otwartymi i konkurencyjnymi, by odpowiadały one standardom europejskim - oświadczył przed głosowaniem premier Arsenij Jaceniuk.
Szef rządu Ukrainy poinformował, że ustawa obejmuje wszystkie podmioty gospodarcze, w którym do państwa należą udziały co najmniej w wysokości 50 proc. plus jedna akcja. Zdaniem Jaceniuka pozwoli to na kontrolowanie m.in. zakupów w bardzo podatnej na korupcję sferze energetycznej.
Ustawa uniemożliwia ponadto dokonywanie zakupów publicznych od jednego oferenta, oraz skraca okres przeprowadzania przetargów. Uchwalone w czwartek zmiany przewidują także, że informacje o zakupach publicznych będą dostępne dla obywateli.
Zakupy publiczne uważane są za jedną z najbardziej korupcjogennych dziedzin życia na Ukrainie - napisał portal Liga.net, w którego ocenie niejasne schematy nabywania produktów i usług na potrzeby państwa zaczęły być stosowane na niespotykaną wcześniej skalę w 2010 roku, czyli po dojściu do władzy obalonego w lutym br. prezydenta Wiktora Janukowycza.
Za rządów Janukowycza zakupy te były utajnione, a w ostatnim czasie odbywały się praktycznie bez procedur przetargowych. W 2013 roku na zakupy publiczne ówczesne władze Ukrainy wydały 185 mld hrywien, czyli ok. 11 mld euro.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA