Stradivarius na aukcji za 45 mln dol. Zobacz najdroższy instrument świata
Rzadką altówkę z warsztatu Antonio Stradivariego z 1719 roku, uważaną za jeden z najdoskonalszych instrumentów, jakie słynny włoski lutnik wykonał, sprzedaje dom Sotheby's. Wyceniono ją na 45 mln dolarów - rekordową cenę za instrument muzyczny.
2014-04-16, 10:05
Będzie to pierwszy od pół wieku stradivarius, jaki pojawił się na rynku - podał dom Sotheby's. Jest to również jeden z dwóch stradivariusów ze "złotego okresu" (1700-1720) lutnika z Cremony.
- Sprzedawane skrzypce są instrumentem niezwykłym, ponieważ od blisko 300 lat nie wymagają zabiegów konserwatorskich. Stradivarius, największy lutnik wszech czasów, tworzył bowiem skrzypce doskonałe. Całkiem inaczej niż w przypadku innych instrumentów muzycznych, jak flet czy fortepian, które udoskonalano technologicznie, by uzyskać jak najczystszy dźwięk - powiedział dziennikarzom w Paryżu Tim Ingles, dyrektor londyńskiego domu aukcyjnego specjalizującego się w instrumentach muzycznych Ingles & Hayday. Dom ten wspólnie z Sotheby's organizuje sprzedaż.
Ze wszystkich skrzypiec wykonanych w warsztacie Stradivariusa najrzadsze są altówki, ponieważ zachowało się ich jedynie 10, podczas gdy w swojej karierze słynny lutnik zrobił 600 skrzypiec i 50 wiolonczel.
Ze względu na rzadkość instrumentu zdecydowano o przyjmowaniu zapieczętowanych ofert powyżej 45 mln dolarów, a zwycięzca licytacji zostanie ogłoszony 25 czerwca.
Jak dotąd najwyższą ceną aukcyjną za instrument muzyczny było 16 mln dolarów na internetowej aukcji z czerwca 2011 roku za stradivariusa "Lady Blunt" z 1721 roku. "Lady Blunt" sprzedawała japońska fundacja muzyczna, by pomóc ofiarom tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii.
Na wartość sprzedawanej altówki zachowanej w nieskazitelnym stanie ma wpływ również to, że w ciągu ostatniego stulecia bardzo zmalała liczba altówek Stradivariusa w rękach prywatnych i coraz trudniej jest złożyć kwartet - dodał Ingles.
Wierzchnia płyta altówki jest zrobiona z alpejskiego świerku, a spodnia z klonu. Pokryte są słynnym werniksem Stradivariusa, który zdaniem części ekspertów ma wpływ na dźwięk instrumentu.
Antonio Stradivari, urodzony w Cremonie w 1644 roku, robił także lutnie, mandoliny, gitary i harfy. Zmarł w 1737 roku.
Altówkę sprzedaje rodzina Petera Schidlofa ze słynnego Amadeus Quartet, który kupił ją w 1964 roku. Nazywana jest ona nazwiskiem Macdonalda, ponieważ w 1820 roku kupił ją Godfrey Bosville, 3. baron Macdonald.
PAP, bk
REKLAMA